top of page

Blog Posts

Ebbinghaus'un Unutma Eğrisi

Neden unuturuz ve bu konuda neler yapabiliriz?

Unutmak, özellikle yeni bir beceri öğrenmeye çalışırken sinir bozucu olabilir... Ancak neden unuttuğunuzu anladığınızda, bunu önlemek için adımlar atabilir ve öğrendiklerinizin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

📍Psikolog Hermann Ebbinghaus, bir şeyleri neden unuttuğumuz ve bunu nasıl önleyeceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Araştırmaları sonucunda, öğrenilen bilgilerin zamanla kaybolmasının görsel temsili olan Unutma Eğrisini üretir.


📍Ebbinghaus, farklı zaman aralıklarından sonra hatırlamaya çalıştığı anlamsız hecelerin bir listesi ile hatırlama yeteneğini ölçer. Deneyimleri ve sonuçlar, hafızanın bir dizi önemli yönünü ortaya çıkarır:


📌Anılar Zamanla Zayıflar: Akılda tutmadaki en büyük düşüş, öğrendikten hemen sonra gerçekleşir. Bu, Unutma Eğrisinin başlangıcındaki dik düşüşle yansıtılır. Öğrendiklerimizi pekiştirmeden, bilgiyi akılda tutma becerimiz düşer.


📌Anlamı Olan Şeyleri Hatırlamak Daha Kolaydır: Çok az anlamı olan veya hiç anlamı olmayan şeyler Unutma Eğrisi'ne en çok uyan şeylerdir; örneğin, pek ilgi duymadığınız bir konu hakkında bir konuşma dinliyorsanız, muhtemelen onu gerçekten ilgi çekici bulduğunuz bir konuya göre daha hızlı unutursunuz.


📌Bir Şeyin Sunulma Şekli Öğrenmeyi Etkiler: Aynı bilgi seti, ne kadar iyi iletildiğine bağlı olarak çok akılda kalıcı hale getirilebilir. İyi hazırlanarak sunulmuş bir şeyi hatırlamanız ne kadar kolaysa, gelişigüzel bir alışveriş listesini hatırlamanız o kadar zordur.


📌Nasıl Hissettiğiniz, Ne Kadar İyi Hatırladığınızı Etkiler: Ebbinghaus, stres ve uyku gibi fizyolojik faktörlerin bilgiyi muhafaza edişimizde önemli bir rol oynadığına inanıyordu.


Birçok insan bunu bir kısır döngü olarak deneyimler: Stres hissedilir, hatırlamak zorlaşır ve daha fazla stres yaratılır.


Özellikle bilmemiz gereken şeyleri; hayatta kalmamız için hayati önem taşıyan detayları hatırlamakta iyiyiz. Ayrıca sürpriz, korku, başarı veya rahatlama gibi güçlü duyguları tetikleyen deneyimleri daha uzun süre hatırlama eğilimindeyiz.


Unutmayı Nasıl Önleriz?

Ebbinghaus'un çalışması, öğrenme üzerine kasvetli bir resim düşündürse de, bilgileri uzun süre saklamak için yapılabilecek birkaç şeyin altını çiziyor. Hatırlama gücünüzü geliştirmek için dört strateji ise:


🎯”Spaced Learning" Kullanmak: Hafızadaki en hızlı düşüş, öğrenmeden hemen sonra gerçekleşir, bu nedenle öğrendiğiniz bilgileri tekrar gözden geçirmeniz önemlidir. Bu, "aralıklı öğrenme" olarak bilinir.


🎯Aşırı Öğrenmek: Bir şey öğrenirken normalden daha fazla çaba harcamak, akılda tutmayı iyileştirir ve eğrideki dik düşüşü yavaşlatır.


🎯Bilgileri Anlamlı Hale Getirmek: Bir şeyin uzun vadede size nasıl fayda sağlayacağını ne kadar çok bilirseniz, hafızanızın ona öncelik vermesi o kadar olasıdır.


🎯Hafızanıza Meydan Okumaya Devam Etmek: Hafızanızı düzenli zorlamak, öğrenmenizi pekiştirmeye ve hatırlama gücünüzü artırmaya yardımcı olacaktır.


Tomorrow

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page