Dünyayı Leonardo da Vinci Gibi Anlamak ve Görmek

"En asil zevk, anlamanın sevincidir" Leonardo da Vinci

1452'de Vinci şehrinin Toskana köyünde doğan Leonardo da Vinci yaşamın birçok alanında sorunları çözmeye çalışan üretken bir yaratıcıydı.


Leonardo, evlilik dışı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve hiçbir zaman resmi bir eğitim almadı. Evde; özel olarak Okuma, Yazma, Latince, Geometri ve Matematik dersleri aldı.


En iyi bildiği sanatın yanı sıra, onun zihinsel yapısı; bilim, mühendislik ve beşeri bilimlerde de neşeyle dolaşıyordu. Bazı bilim adamları, Da Vinci'yi, disiplinler arası bilgiyi birleştiren ilk kişi olduğunu da düşünmektedir.


2017 yılının sonlarında, Leonardo da Vinci'nin sanat eserlerinden Salvator Mundi isimli tablosu, 450,3 milyon dolara satıldı, açık artırmada satılan sanat eserleri içinde en yüksek fiyattır bu.


Leonardo'nun Elastik Zihni Yapısı

"Önemli olan soru sormayı bırakmamaktır. Merakın varoluş nedeni vardır. Kişi yardım edemez ama sonsuzluğun, yaşamın, hakikatin muhteşem yapısının gizemlerini tefekkür ettiğinde huzursuz olur. Her gün bu gizemin birazını anlamaya çalışmanız yeterlidir." Einstein

Leonardo da Vinci, yaşamı boyunca tutkulu bir merak duygusunu sürdürdü ve bir keresinde, “En Asil zevk, anlamanın sevincidir” dedi. Sadece bilmek istedi.


Leonardo da Vinci adlı biyografi kitabında, Walter Isaacson, Da Vinci'nin “bilgiyi takip etmekle yayınlamaktan daha fazla ilgilendiğini” söyledi.


Isaacson, “Kendisi için bir alim veya tarihin ilerlemesinin bir parçası olmak için halka açık bir isim yapma arzusundan ziyade, kendi iyiliği ve mutluluğu için bilgi biriktirmek istedi” dedi.


Esnek bir düşünür ve üretken bir yaratıcıydı. Aklı neşeyle sanat, bilim, mühendislik ve beşeri bilimler arasında dolaşıyordu.


7.000 sayfadan fazla Leonardo’nun not defterleri halen var.


Dehası; çılgınca yaratıcı olmasından, ilginç bir şekilde meraklı ve dikkatli olmasından geliyordu.


Onun ortaya koyduğu yenilikler; bize ilham veren ve taklit etmek için daha mümkün kılan kendi iradesinin ve çabasının bir ürünü idi,


Da Vinci’nin çalışmaları, sanatçıların, bilim adamlarının ve filozofların yolunu açtı. Hayran olduğumuz insanların çoğu, elastik aklın armağanlarına sık sık şahitlik ettiler.


Bugün, hiç olmadığı kadar bu elastik zihni yapıyı benimsemeliyiz.

Değişimden yoksun istikrarlı bir dünyada, sorunları aynı eski teknikleri, ilkeleri ve kuralları uygulayarak çözebiliriz. Ancak, benzeri görülmemiş teknolojik değişim çağı, sürekli olarak yeni çözümler bulmamız için bizi zorlamaktadır.


Daha önce görmediğiniz bir problemle karşılaştığınızda pes ediyor musunuz yoksa çözüm kararlılığınız hala var mı? Tünelin sonunda bu “ışığa” ulaşmak için ne kadar güçlü bir şekilde sürüşe devam ediyorsunuz?


Sorunları çözmek ve mevcut bir çerçevede daha iyi sonuçlar çıkarmak, analitik ve esnek düşüncenin bir karışımını gerektirir. Diğer özelliklerle doğru kombinasyonda, elastik düşünme toplam mutluluğun önemli bir göstergesidir.

Psikiyatrist C. Robert Cloninger, “Yenilik arayışı sizi sağlıklı ve mutlu tutan ve yaşlandıkça kişilik gelişimini teşvik eden özelliklerden biridir” diyor.

Da Vinci, yaşamla bağlantılarını daha iyi gerçekleştirdi.


Harvard'ın psikoloğu ve Mastermind'ın yazarı Maria Konnikova: Sherlock Holmes gibi Nasıl Düşünmek isimli kitabında, görünüşte birbiriyle bağlantısız görünen beyni en iyi şekilde kullanabilecek bir akıl olduğunu söylüyor. Ve O yazıyor:


"Görünüşe göre birbiriyle bağlantısı olmayan bağlantıları bulabilen bir zihin, geniş düşünce ve izlenim ağlarına erişebilir ve böyle bir önem varsa, daha geniş bir önemi tanımak için daha sonra genişletilebilecek zayıf bağlantıları bile tespit edebilir. İçgörü, hiçbir yerden gelmiyor gibi görünebilir, ancak gerçekten, oldukça spesifik bir yerden geliyor: tavandan ve başka şeyler yapmakla meşguldeyken gerçekleşen süreçten."

Da Vinci’nin Hayata olan Doyumsuz Merak Uyandırıcı Yaklaşımı

“Meraklı ol, yargılayıcı değil.” - Walt Whitman

Leonardo da Vinci, kariyerinin başında delicesine meraklıydı. Doyumsuz bir öğreniciydi. Her şeyi merak etmek ve sadece merak etmek; sadece yararlı olması nedeniyle değil, Leonardo'nun belirleyici özelliğidir.


Görebildiği ve gözlemleyebildiği her şeyi inceledi: suyun akışı, dumanın havada yükseliş şekli, bir ağaçkakanın dilini nasıl kullandığı...


Leonardo, zamanının ilerisinde olan görüşlere sahipti. Her şeyin birbirine bağlı olduğuna dair gözlem ve inancı, çalışmalarının çoğunun temelini oluşturuyordu.


Görünüşe göre önemsiz görünen şeyler arasında bağlantı kurmak belki de ustalaşabileceğiniz en önemli yaratıcı düşünme becerilerinden biridir.


Konular arasında çok fazla bir farklılık gözetmedi çünkü hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğuna inanıyordu.


Kendi sözleriyle:


"Anlayamadığım şeylerin cevaplarını arayarak kırsal alanda dolaştım. Genellikle denizde bulunan mercan ve bitkilerin ve deniz yosununun izleriyle birlikte dağların tepelerinde kabukları vardı. Neden gök gürültüsü ona neden olan sebeplerden daha uzun sürüyor ve neden hemen oluşumunda yıldırım göze görünür hale gelirken gök gürültüsü seyahat etmek için zamana ihtiyaç duyar? Taşın çarptığı yerin etrafındaki çeşitli su dalgalarının nasıl oluştuğu ve kuşun neden havada kendini koruduğu. Bu sorular ve diğer garip fenomenler düşüncelerimi hayatım boyunca meşgul ediyor."


Keşfetme içgüdünüz sorgulama içgüdüsüne dönüşmeli.


Merak duygusu, Einstein'ı Görelilik Teorisi'ne yönlendirdi. Merak duygusu olmadan, Isaac Newton Fizik Yasalarını keşfedemezdi ve Alexander Fleming muhtemelen Penisilini keşfedemezdi.


Nörolojik bir çalışma, merakın beyinlerimizi öğrenmeye daha duyarlı hale getirdiğini ve öğrenirken öğrenme hissinden zevk aldığımızı göstermiştir.

Doğal olarak meraklı bir zihin, günlük sorunları daha iyi çözmenize yardımcı olacak bağlantılar bulmak için çok çeşitli konulara ilgi gösterir. Yeni fikirlere açık olduğunuzda, meraklarınızı daha fazla takip etme olasılığınız artar ve yeni bilgileri ve keşifleri daha önce bildiklerinizle bağlayabilirsiniz.


Öğrenme, icat etme, keşfetme ve çalışma konusundaki doyumsuz dürtülerimiz, yaşamlarımızdaki diğer tüm dürtülerle aynı statüde olmayı hak ediyor.


Hiçbir şey varsayma. Açıkça sorgula!


“Bir adamı cevaplarından ziyade sorularıyla yargıla” Voltaire

Bilgi edinme ve öğrenme, enerjisini sorgulama yoluyla alır. Parlak fikirler daha iyi bir sorgulama ile ortaya çıkabilir. Alıntı yapılan ve popüler alıntılarından birinde Einstein, bir sorunu çözmek için bir saati varsa, ilk elli beş dakikayı doğru soruyu yanıtladığından emin olarak geçireceğini söylemiştir.


Leonardo bir keresinde, zihnin asla tükenmediği, asla korkmadığı ve asla pişman olmadığı tek şeyin Öğrenme olduğunu söyledi.


Doğru cevapları bulmak için daha iyi sorular sormaya başlayın.


Modern bilim insanları gibi, Leonardo da yeni gözlemlerin veya içgörülerin bunu yapması gerektiğini düşündüğü zaman, modellerini revize etmeye hazırdı.


Keşif sürecine; tamamlanan işler veya nihai sonuçlardan daha fazla ilgi duyuyordu.


Hayatınızın çalışması ve hayatınızın geri kalanını stres olmadan yapmakla ilgili doğru bilgileri toplamak için daha iyi bir yaklaşım istiyorsanız, sorgulama yoluna odaklanmalısınız.


Sorgulamak nefes almak gibidir - çok basit, çok içgüdüsel görünen ve kabul ettiğimiz bir şeydir. Ancak, nasıl sorgulayacağımız hakkında öğrenebileceğimiz çok şey var ve aradığımız cevapları almak için gerçekten iyi yapmalıyız sorgulamayı.


"Tüm hayatım boyunca sorularla taciz edildim: Neden böyle bir şey var, diğeri değil? Bunu nasıl hesaplarsınız? Bu öfkeyi anlamak, boşlukları doldurmak, hayatı sadece daha sıradan hale getirir. Kaderimizi şansa bırakma, yaşamlarımızın temel gizemini kabul etme cesaretini bulabilirsek, o zaman masumiyetle gelen mutluluk türüne daha yakın olabiliriz." Luis Buñuel


Meraklı bir zihin fikirleri daha iyi ilişkilendirebilir ve bağlayabilir. Açık fikirli olun ve aradığınız cevapları bulmak için öğrenmeye, unutmaya ve tekrar öğrenmeye istekli olun.


Merakınız inanılmaz bir keşif haline gelecektir. Kolayca tanımlayabileceğiniz ve daha sonra takip edebileceğiniz bir şey bu.


Entelektüel korkusuzluk seni uzaklara götürecek

"Hepimiz açık ve kapalı olarak adlandırılabilecek iki kontrast modunda çalışırız. Açık mod daha rahat, daha alıcı, daha açıklayıcı, daha demokratik, daha eğlenceli ve daha komiktir. Kapalı mod, daha sıkı, daha sert, daha fazla hiyerarşiktir. Maalesef çoğu insan, zamanlarının çoğunu kapalı modda geçiriyor." John Cleese

Entelektüel olarak korkusuz olduğunuzda, önyargısız bir şekilde daha fazla bilgi edinmek için kendinizi başka bir deneyime tamamen sokmaya hazırsınız.


Leonardo kendi kendine öğrendi. Kendi ayıtlarıyla başbaşa olan Leonardo, deneyime, gözlem ve denemeye öncelik verdiğini ortaya koymak için deneysel bir yaklaşım geliştirdi..


Açıkçası bu eğitimsiz yaklaşımdan gurur duyuyor, bir keresinde “Leonardo da Vinci, disscepolo della sperientia” (“deneyim öğrencisi”) belgesini imzaladı.


Aklınızı bilgi, beceri ve macera olanaklarına açmak sizi en iyi şekilde şaşırtabilir. Hayal gücünüzü beklentilerinize uyacak şekilde zorlaştırmayın. Problem çözme konusunda yeni yaklaşımlar öğrenmeye açık olun.


Beyniniz, sizi suçlu hissettiren yargılayıcı düşüncelerle yarışmaz ve size uzun süredir programlanmış bir bağırsak reaksiyonunu gizlemek için agresif bir şekilde çalışmaz.


Açık fikirlilik, bir şeye katıldığınız anlamına gelmez. Açık görüşlülüğün güzelliği, birçok yeni şey bulmanızı ve birçok yeni bakış açısına dalmanızı sağlar.


Eliezer Yudkowsky şöyle açıklıyor:


"Yanan merak kaşıntısını hissetmek, hem cahil olmanızı hem de cehaletinizden feragat etmeyi arzulmanızı gerektirir. Eğer kalbinizde zaten bildiğinize inanıyorsanız veya kalbinizde bilmek istemezseniz, sorgulamanız amaçsız olacaktır ve becerileriniz yönsüzdür. Merak kendini yok etmeye çalışır; cevap istemeyen bir merak yoktur. Şanlı gizemin ihtişamı çözülecek, sonra gizem olmaktan çıkacak. Açık fikirli olmaktan ve cehaletlerini mütevazı bir şekilde itiraf etmekten çekinmeyin. Cehaletini itiraf etmenin ve cehaletini bırakmanın vakti var."


Açık fikirlilik bir kas gibidir. Yaşamınızı, sağlığınızı ve servetinizi geliştirmek için yeni kavramları, ilkeleri ve fikirleri anlamak için daha derine inmenize izin veren durumlarda kendinizi aktif olarak yerleştirmelisiniz.


Yeni fikirlere açılmak için küçük bir alanla başlayabilir ve ardından yavaş yavaş hayatınızın diğer alanlarını dahil edebilirsiniz.


Leonardo bir dahiydi çünkü kendisini şaşırtan her şeyin cevabını aradı. En son yapan ve öğrenen kişi oydu.

Leonardo gibi düşünmek ve çalışmak istiyorsanız, merakı benimseyin ve her şeyi sorgulamak, cesaretle denemek ve her zaman açık olanı sorgulamak için aklınızı eğitin.


YAZAR: Thomas Oppong


Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library