top of page

Blog Posts

CES 2022'deki İnovatif 13 En Tuhaf Teknoloji

Updated: Feb 2, 2022

İşte CES 2022'de görülen en çılgın teknolojiler...

Dünyanın en havalı ve en çılgın teknolojilerinden bazıları bir kez daha CES 2022'de bir araya geldi. Geçen yılki yalnızca dijital etkinlikte bir AI Pet ve bir "Durgunluk banyosu" olan MOFLIN teknoloji görülürken, bu yıl gerçekten tuhaf ve sıra dışı ürünlerden oluşan bir başka ürün daha karşımıza çıktı. Bunlardan bazıları kısa süre içinde satın alınabilecek olsa da, diğerleri konsept yada prototip olarak piyasaya çıktı ve nihayet tüketicilere sunulduğunda bu kadar tuhaf olup olmayacakları henüz belli değil...


CES 2022'deki En Tuhaf Teknolojilerden Bazıları Neler?

İşte bu yılki CES'teki en tuhaf yeniliklerden bazıları... Bunlardan bazıları ilk kez tanıtıldı, diğerleri ise geçen yıldan aşina olduğumuz, ancak ilk çıkışlarından bu yana 365 gün daha geçtiği göz önüne alındığında biraz daha iyi durumda olduklarını umuyoruz.


Ve bunların CES'ten çıkan tüm tuhaf ve harika şeyler olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmelisiniz bence. Liste açıkçası ayrıntılı olmaktan uzak ve ayrıca belirli bir sırada değil...

 

1| Amigami Ham Ham

Yukai Engineering

CES 2022'deki en tuhaf ürünlerden biri. Tokyo merkezli robotik girişimi Yukai Engineering, parmağınızı ısırtan bir peluş olan robot Amagami Ham Ham'ı tanıttı. Evet, doğru okudunuz. Robot, insanların bebekleri ve evcil hayvanları yumuşak bir şekilde parmaklarını ısırdıklarında hissettikleri hoş hissi yeniden yaratmak için tasarlandı.Robot, kullanıcıların ilgisini çekmek için iki düzine "kemikleme kalıpları" arasından rastgele seçim yapmak için özel bir "HAMgorithm" algoritması kullanıyor. "Çoğu insan kemirme hissinden hoşlanır, ancak çocuklarına veya evcil hayvanlarına bunu durdurmayı öğretmeleri gerektiğini bilir, çünkü aksi takdirde çocuklar ve hayvanlar onları eninde sonunda tüm güçleriyle ısırırlar. Amigami Ham Ham, insanlığı "neme" bilmecesinden kurtaran bir robottur. Yasak zevkin peşinden koşmak ya da peşinden koşmamak” dedi bu yılın başlarında şirketin dahili hack-a-thon sırasında robot fikrini ortaya atan Yukai Engineering CMO Tsubasa Tominaga.

 

2| Dünyanın En Küçük Laboratuvarı Artık Elinizde

Fluigent, OMI

Mikroakışkanlarda teknolojiasinde sektörün lideri Fluigent, CES 2022'de dünyanın en küçük laboratuvarı olan OMI'yi tanıttı. OMI, cilt, akciğerler ve hatta beyin gibi canlı organları taklit edebiliyor. Bir ayakkabı kutusundan daha küçük ve insan tepkisini tahmin etmek için çip üzerinde organ aracılığıyla biyolojiyi taklit ediyor.


OMI tarafından sağlanan taşınabilir ve bağlantılı in vitro modeller, yaşlanmanın anlaşılmasında, tedavileri rekor sürede kişiselleştirme yeteneğinde, ilaçların geliştirilmesinde ve bulaşıcı hastalıkların incelenmesinde önemli ilerlemeler sağlayabilir. Oakland News Now'a göre deneyler basitleştirilmiş, otomatikleştirilmiş ve güvenilirdir ve ayrıca hayvanlar üzerinde deney yapma ihtiyacını büyük ölçüde azaltabilir.Fluigent'in OMI'si, ilaçların, toksinlerin ve tedavinin in vitro testi için bir çip üzerinde ilk otomatik insan organı modelleme platformlarından biridir. Ayrıca, bilim adamlarının insan organlarının daha iyi modellenmesini geliştirmelerine yardımcı olabilir ve hücrelerin in vivo ortama yakın koşullarda kültürlenmesine izin verebilir. Bu da, gerçek insan tepkilerinin daha yakın bir değerlendirmesini ve tahminini sağlar.


Şirket, OMI'nin mikroakışkanlarda bir adım önde olduğunu ve ayrıca klinik öncesi araştırmaları çok daha hızlı, daha ucuz ve daha yüksek verimlilikle gerçekleştirmeyi mümkün kılacağını iddia ediyor.

 

3| Bu 3D Direksiyon Simidi Ekranı gelecekten geliyor

Imuzack

Japon nanoteknoloji girişimi Imuzack, sürücü uyarılarının direksiyondan görünmesini ve havada süzülmesini sağlayan bir prototip görüntüleme sistemi geliştirdi. Daha da iyisi, onları görmek için herhangi bir gözlüğe ihtiyacınız yok.


Holografik yanılsamayı yaratmak için, otomobil üreticilerinin direksiyona 2,8 inçlik bir ekranı ve üzerinde Imuzak'ın mikro merceğini yerleştirmek zorunda kalacaktı. Imuzak'a göre, kullanım olanakları sınırsız ve araçlarla sınırlı değil. Bir gün, tuvalet, asansörler, ATM'ler gibi yerlerde 3 boyutlu havada yüzen görüntüler görebiliriz.

 

4| Samsung, Enerji Toplayan Bir Uzaktan Kumandayı Tanıttı!

Samsung | Eco Remote

Geçen yıl Samsung, iç mekan ışığı veya USB kullanılarak dış mekan ışığı kullanılarak şarj edilebilen bir TV uzaktan kumandasını piyasaya sürdü. O zamanlar, marka için "türünün ilk" yeniliğiydi. Bu yılki CES'te Samsung, bunu bir adım öteye taşıdı ve Wi-Fi yönlendiriciler gibi evinizdeki diğer cihazların ürettiği radyo frekanslarından güç toplayarak kendi kendini şarj edebilen Eco Remote'u tanıttı.


Bu enerji toplama işlemi, RF'yi toplar ve yeni uzaktan kumandayı şarj etmek için bunu bir güç yönetimi çipi aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürür. Geçen yıl Samsung, güneş enerjisiyle uzaktan kumandanın yedi yıl boyunca öngörülen 99 milyon AAA pilden kaynaklanan israfı önlemeye yardımcı olacağını söylemişti.

 

5| Akıllı Telefonunuz Sonunda Dinlemeyi Bırakacak

Pozio Cradle

Akıllı telefonlar için kablosuz şarj da sağlayan dinleme engelleyici Pozio Cradle artık sipariş verilebilir durumda. Dünyanın gizli dinlemeyi önleyen ilk telefon şarj cihazı bu hafta CES'te görücüye çıktı.


"Akıllı telefonlar bir insan olsaydı, o kişi en hassas konuşmalarımızı duyar ve mali durumumuz, zihinsel ve fiziksel sağlığımız, ilişki durumumuz ve daha fazlası dahil olmak üzere hakkımızda bilinmesi gereken her şeyi bilirdi. Bu hassas bilgiler yanlış ellere geçerse, en hafif tabirle sorunlu olabilir." dedi ve devamında "Akıllı telefonlarımızın biz istediğimize kadar bizi dinlemesini engelleyen dünyanın ilk kablosuz telefon şarj cihazını sunuyoruz." Pozio CEO'su Dave NickelPozio, akıllı cihazlarda her zaman dinleyen mikrofonların özel konuşmaları duymasını önlemek için arka planda çalışan patentli bir teknoloji kullanıyor. Telefonu şarj etmek için akıllı telefonu Pozio Cradle'a yerleştirebilirsiniz ve hemen kullanıcının gizliliğini de korumaya başlıyor.

 

6| Evcil Hayvan Mı Yoksa Robot Mu?


Macroact'ın Maicat'ı arkadaşınız olmak istiyor. Sevimli ve etkileşimli, yapay zeka destekli otonom bir robot kedi olan Maicat, yapay zekayı robotik ile birleştirerek kullanıcı için empatik ve kişiselleştirilmiş deneyimler üretiyor.


Otonom kontrol ve yapay zeka teknolojisi, robotun çevresini anlamasına ve buna uyum sağlamasına olanak tanıyor. Aynı zamanda, pasif ve aktif sensörler, evde gezinmesini ve çalışmasını destekiyor ve üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla da diğer akıllı ev teknolojileriyle kolay entegrasyon sağlıyor. Bir robot kediden daha fazlası olan Maicat, akıllı evinizin merkezinde olabilir.

 

7| Horlama Sorununuza Bir Son Verin


10minds şirketinin Motion Pillow 3 ürünü, yaklaşık 90 milyon Amerikalıyı etkileyen ve birçoğunun iyi bir gece uykusu çekmesini engelleyebilen yaygın bir uyku sorunu olan horlamanın üstesinden gelmek için uyku teknolojisini kullanıyor. Önceki CES etkinliklerinde tanıtılan Motion Pillow, mütevazı görünen ancak içinde gelişmiş Yapay Zeka (AI) teknolojisi barındıran Motion Pillow 3 ile geri döndü. Yastık, her bireyin horlamasının benzersiz seslerini ve modellerini öğrenmek için akustik bir sensörle donatılmış bir AI Hareket Sistemine sahiptirAI sistemi horlamanızın sesini tanıdığında, Hareket Yastığı bir hava basıncı sensörü aracılığıyla başınızın konumunu belirler. Dört mini hava yastığından biri daha sonra başınızı yana çevirmek için yavaşça şişerek horlamayı azaltmak veya durdurmak için solunum yollarınızı açıyor. Horlama durduğunda, hava yastığı başlangıç konumuna geri dönüyor.


Verileri analiz etmek için bir yardımcı uygulama ile uyku düzeninizi ve eğilimlerinizi izleyen bir uyku izleme sistemi de var. Bu, genel olarak uyku alışkanlıklarınızı ve uyku düzeninizi daha iyi anlamanızı sağlıyor.

 

8| Köpeğiniz Bu Etiketle Fiziksel Sınırları Aşamıyor

Wagz Etiketi

Wagz, siz evde olmadığınızda bile onu azarlamak için köpeğinizin nerede olmaması gerektiğini bilmesini sağlayan yenilikçi bir yol olan Wagz Etiket aksesuarını tanıttı. Bir evcil hayvan en iyi arkadaşımız olabilir, ancak bu, biz yokken onların yatakta uyumasını veya klozetten su içmesini istediğimiz anlamına gelmez. Freedom Akıllı Köpek Tasması ile eşleştirildiğinde, köpeğinizin evde veya bahçede dolaşmasına izin verirken olmaması gereken yerlere girmesini engellemenin zararsız bir yoludur


Bir basın açıklamasına göre Wagz Tagz görünmez bir bariyer gibi çalışıyor. Freedom Akıllı Köpek Tasmasını yavru köpeğinize tutturun, ardından etiketi bir kanepe yastığının altına, çöpün yanına veya evcil hayvanınızın girmemesini istediğiniz herhangi bir yere yerleştirin. Tasmanın referans çemberi etiketin çemberi ile buluştuğunda, evcil hayvanınız yasak veya güvensiz olarak belirlenmiş bir alana girdiğinde (veya üzerine atladığında) insancıl, darbesiz bir düzeltmeyi tetikler. Düzeltme seçenekleri arasında titreşimler, sesli ipuçları ve ultrasonik sesler (tek tek veya kombinasyon halinde) bulunur. Aynı anda, telefonunuza köpeğinizin yaramazlık yapmaya çalıştığına dair bir bildirim de alıyorsunuz.Wagz, kurulumun basit olduğunu ve hem Android hem de iOS cihazlarla çalıştığını söyledi. Sınırları 3 fit ile 15 fit arasında ayarlayabilir ve her birine bir Özgürlük Yakası alarak birden fazla köpeği yönetebilirsiniz

 

9| Bu Dendama 'Aldatıcı'

Axell

Axell Co.'nun geleneksel Japon Kendama oyuncağı Dendama'nın bağlantı kurulabilen bir teknolojik nesli, beraberindeki mobil uygulama sayesinde birden fazla numarayı tanıyabilen üç tür sensöre sahiptir.


Elektrikli top tamamen yenilendi ve sakızlı şekerleri andıran renkleri ile Gummy serisi olarak piyasaya sürüldü. Dendama'nızı Bluetooth üzerinden ücretsiz "Dendama uygulaması" ile bağlayarak çeşitli özel oyunların ve içeriklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

10| Estetik, Teknoloji Odaklı ve Sessiz.

Mui Lab Inc

Gelen bilgi yığınından gürültüyü ve karmaşıklığı filtreleyen ve verileri yalnızca minimalist bir ekrana sığacak şekilde azaltan bir sisteme ne dersiniz? Kyoto merkezli bir IoT girişimi olan Mui Lab Inc, Alexa ile çalışan yeni, sakin ve görsel bir arayüz tanıttı. Arayüz, şirketin doğal ahşaptan yapılmış ödüllü akıllı ev kontrol merkezi olan "mui Board" un bir versiyonudur.


Kullanıcılar Alexa ile konuştuğunda, arayüz minimalist bir görsel ekran aracılığıyla sesli komutlarını (örneğin bir zamanlayıcı ayarlama) sessizce yürütür ve kullanıcıların teknolojik yardımın keyfini çıkarmasını sağlamak için dokunsal kontrolü (örneğin bir kontrol çubuğunu) yepyeni bir şekilde "sakin" ve "huzurlu" bir şekilde sağlar.Bu mui Board, Akıllı Ev kategorisinde CES 2022 İnovasyon Ödülü kazanan yeni "mui Platformu" üzerine inşa edilmiştir. "Geleceğin teknolojisini, doğal insan davranışlarına ve çevreye tam olarak uyan bir teknoloji olarak tasavvur ediyoruz. Kullanıcıların alışkanlıklarını cihazların gereksinimlerine uydurmasına gerek kalmayacak. Teknoloji, insan yaşamının insanlığını daha da ortaya çıkararak onları daha mutlu edecek. 'mui Platformumuz' tam da bunu yapmak için tasarlandı” dedi mui Lab CEO'su Kaz Oki.

 

11| Sizi Algılayabilecek Bir Işığınız Olsun İster Miydiniz?

Sengled/CES

Sengled, yerleşik sağlık izleme radar teknolojisine sahip akıllı ampulünü tanıttı. Yararları, uyku takibinin yanı sıra kalp atış hızı, vücut ısısı ve diğer hayati belirtiler gibi biyometrik ölçümleri içeriyor. Akıllı ampul, kullanıcıların bir odayı aydınlatırken sağlık istatistiklerini izlemelerine yardımcı olmak için Sengled gelişmiş tescilli Yapay Zeka (AI) algoritmalarıyla birlikte Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMCW) radarını kullanıyor.


Ampul tek başına çalışabilir veya insan davranışını tespit etmeye yardımcı olabilecek sanal bir harita oluşturmak için Bluetooth ağı aracılığıyla birden fazla ampule bağlanabiliyor. Hatta birinin düşüp düşmediğini belirleyebiliyor, böylece yalnız yaşayan bir kişinin düşüp düşmediğini izlemenin etkileyici bir yolu.

 

12| Erkeklerin Yatakta Daha Uzun Süre Dayanmasına Yardımcı Olacak Bir Giyilebilir Cihaz

Morari Medical

Morari Medical, erken boşalmayı durdurmaya ve erkeklerin cinsel performansını iyileştirmeye yardımcı olan 'Mor' seks teknolojisi cihazını bir kez daha sergiledi. Henüz prototip aşamasında olan giyilebilir cihaz, cinsel ilişki sırasında skrotum ve anüs arasına yerleştirilecek şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcı veya partneri tarafından kontrol edilen bir akıllı telefon uygulamasındaki bir düğmeye basıldığında, boşalma dürtüsünü ortadan kaldırabilir ve cinsel performansı iyileştirebilir.Cihazı geliştiren Morari Medical'in CEO'su ve kurucusu Jeff Bennett, "PE [erken boşalma] en yaygın erkek cinsel işlev bozukluğudur ve erkeklerin yüzde 30'u tarafından deneyimlenir. Misyonumuz, doruğa yeniden çerçevelemek için en son teknolojiyi kullanmaktır. Milyonlarca erkeği zevk almak, özsaygıyı artırmak ve tatmin edici, sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek için kontrol edin ve onlara hizmet edin." dedi.


Morari Medical, Mor'u 2023'te piyasaya sürmeyi planlıyor, ancak henüz fiyatlandırmayı açıklamadı.

 

13| Dünyanın Sizin Gördüğünüzü Görmesini Sağlayan Acayip Bir Cihaz

Linklet

Linklet, diğer insanlara baktığınızı göstermek için video konferans sistemiyle kullanılabilen, canlı akış ve görüntülü arama için boyuna takılan bir cihazdır. Hafif, eller serbest arayüz, ekranın zıt taraflarında bulunan kişilerin "birinci şahıs görünümünde birlikte deneyim yaşamasına ve işbirliği yapmasına" olanak tanıyor.


Yemek pişirirken kayıt yapmak, evinizde bir sorunu olan uzak bir uzmandan yardım almak veya birine eller serbest sanal ev turu yapmak için kullanabilirsiniz. Zoom/Microsoft Teams'i destekler ve video konferans sistemlerine kolayca bağlanabilir. Özel bir arayüze sahip olduğu için karmaşık işlemlere gerek yoktur. Deneyimsiz kişiler bile hemen kullanabilir.Ergonomik tasarıma dayalı olarak, giyilebilir ağırlık tüm vücuda dağılmıştır, böylece takarken herhangi bir fiziksel yük hissetmezsiniz. Net ses için 4K ultra geniş açılı yüksek performanslı kamera ve 5 mikrofon içeriyor.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Recent Posts

See All

Kommentarer


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page