top of page

Blog Posts

Bir Kişinin Başarılı Olup Olmadığını Hangi Faktörler Belirler?

Bana göre, başarılı bir kişi, yapmak istediklerinin üstesinden gelen kişidir… Geçen gün Quora’da (soru-cevap sitesi) şöyle bir soruya rastgeldim: “Birinin başarılı olduğunun en iyi göstergesi nedir?”


Bu kişi tersine mühendisliği başarmaya çabalıyordur aslında. Neyin başarıyı öngördüğünü biliyorsanız, göstergelerini belirleyebilirsiniz demektir. Ama burada bir soru akla geliyor: Başarı nedir? İnsanlar her zaman bu konuda farklı düşüne gelmiştir aslında.


Bana göre, başarılı bir kişi, yapmak istediklerinin üstesinden gelen kişidir. Mesela, annemin amacı iyi bir anne olmaktı. Babamın amacı iyi bir iş sahibi olmaktı. İkisi de başarılı oldu çünkü yapmak istediklerini gerçekleştirdiler.


Bu konu hakkında bir çok yazı kaleme aldım, zira hala beni çok etkileyen bir konu. Gerçekleştirilen bir takım araştırmalar, hırs ve çabanın kariyer basamaklarında yükselmenin ve başarının en önemli belirleyici faktörleri olduğunu göstermekte.Peki ya genel olarak hayatta başarılı olmanın en belirleyici unsuru nedir?

Ancak bu yaklaşım sadece olumsuz şeylere odaklanır. Bu makalemde, nasıl tanımlarsanız tanımlayın, her türden başarılı insanda gördüğüm üç olumlu özelliği sizlerle paylaşmak istiyorum. Elbette, bunlar açık. İşte tam da bu yüzden bu özellikler çok önemli.


1| Azim

Arkadaşlarımdan ve akıl hocalarımdan biri de, aynı zamanda eski ev sahibimdi. Üniversiteden mezun olduğumda, yaklaşık dokuz yıl önce, bu adamdan bir daire kiraladım ve devam eden süreçte arkadaş olduk.


O farklı düzeylerde başarılı biriydi. Parası, sağlıklı bir ailesi, büyük bir evi, hobileri ve Karayiplerden getirdiği bir kurtarma köpeği vardı.


Bir seferinde ona başarılı olduğunu düşünüp düşünmediğini sormuştum. Biraz düşündü ve bana, “Hayatımdan memnunum, bu yüzden cevabım evet” demişti. Devamında, “Seni başarılı kılan ne sence?” diye sorduğumda ise, kelimesi kelimesine tam olarak hatırlayamıyorum belki ama şöyle bir şey söylemişti sanırım:


“Yatağa git ve hayattaki ana amacını düşün. Ve ana amacını düşünerek uyan. Her zaman istediğin şeyi düşündüğünde, ne olursa olsun başaracaksın demektir.”

Bence bu doğru. Sorun şu ki, çoğumuz yanlış şeylerin peşindeyiz. Sadece parayı düşündüğünüzde, çok fazla parasal zenginlik elde edebilirsiniz, ancak bunun için yüksek bir bedel de ödeyebilirsiniz. Buradaki anahtar şey; değerli ve asil bir hedef düşünmektir.


Kontrolünüz dahilinde olan bir şey. Örneğin, ben daha iyi bir yazar ve öğretmen olmaya çalışıyorum. Ben parayı hedeflemiyorum; öğrenmeyi hedefliyorum.


Ancak öğrenme de çok zor bir hedeftir. Bu yüzden azim göstermek önemlidir. Hedeflerinizden vazgeçmemelisiniz. Hiçbir şekilde. Başarılı olana kadar devam etmelisiniz. Ve sonra, daha yüksek hedeflere nişan almalısınız.


2| Duygusal Zeka (EQ)

Nasıl tanımlarsanız tanımlayın, asla kendi başınıza başarılı olamazsınız. Hepimiz bir ekosistemin parçasıyız. Her şey ve herkes birbirine bağlı.


Hedefinizi bir düşünün. Bir iş kurmak mı istiyorsunuz? Yeni bir iş bulmak mı? ya da Kilo vermek mi? ya da Kas yapmak mı? ya da Yeni arkadaşlar mı edinmek?


Her şey bir başkasıyla ya da başka bir şeyle ilgili. “Kilo vermek veya kas yapmak da ne peki?” diye düşünebilirsiniz. Dürüst olalım, başkaları için iyi görünmek isteriz. Bunun da kötü olduğunu pek düşünmüyorum açıkçası.


Yukarıdaki tüm hedefler, ancak onu aşırıya götürdüğümüzde kötüleşir. Görünüşünüze takıntılı olmak bir süre sonra elbette pek iyi sonuçlar doğurmaz. Açgözlü bir şekilde paranın peşinde koşmak da öyle.


Dengeyi nasıl bulabiliriz peki?

Duygusal zeka ile elbette. Ne yazık ki, bu bir çok kişinin öyle kolayca benimseyebileceği ve geliştirebileceği bir beceri değil maalesef. Bu hayattaki en zor şeylerden biridir aslında, zira kendinize bakmanız gerekir. Duygusal zeka, kendinizi ve birlikte çalıştığınız insanları anladığınız anlamına gelir.


3| Alçakgönüllülük

Hayattaki en zararlı özelliklerden biri, öğrenme dürtüsüne sahip olmanın tam tersidir. Yani her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız, geri bildirimleri dinlemezsiniz ve inatçıysanız da, gerçekten başarılı olabileceğinizi pek düşünmüyorum.


Eğer böyle iseniz, hayatı kendiniz için çok zorlaştırıyorsunuz demektir. Neden bu kadar zorlaştırarak yaşayasınız ki?


Her başarılı insan diğer başarılı insanların omuzlarında yükselir. Sir Isaac Newton’un ünlü bir mektubunda dile getirdiği gibi:


“Eğer daha ötesini görebilmişsem, bu devlerin omuzlarında durduğum içindir.”

Bu bir alçakgönüllülük belirtisidir. Bu tür bir zihniyeti benimsemek, kişinin öğrenme dürtüsü olduğunu gösterir. Bana göre bu, yazar, düşünür ve bir birey olarak gelişimimdeki kilit nokta olagelmiştir hep.


Ve bir öğrenme topluluğuna katılmamın ana nedeni de budur. Hepimiz birbirimizden öğreniriz zira. Başkalarından öğrenme alçakgönüllülüğünüz olduğunda, sadece daha hızlı öğrenmeyeceksiniz, aynı zamanda daha iyi bir insan olacaksınız demektir. Nesiller boyu bu böyle olagelmiştir hep.


Şuan ki mevcut nesil bir öncekinden daha iyi olmalıdır. Bu tüm dünya açısından her zaman doğru olmayabilir. Ancak kişisel düzeyde, hepimiz bizden önce gelenlerden daha iyi olmayı arzulamalıyız. Onları aşağılamak istediğimiz için değil, onlara saygı duyduğumuz için.


4| Kendi Tanımınıza Odaklanın

Bu üç özellik dışında daha fazla belirleyici faktör var mı sizce? Elbette var. İnsanlar genellikle bu tür bir soruya şöyle yanıt verirler: “Peki ya [özellik ekle]?” Evet, neler peki?


Bu makalenin amacı, başarıyı belirleyici faktörlerin tam ve kesin bir listesini oluşturmak değil. Böyle bir kesin listenin de var olduğuna inanmıyorum elbette zira başarı öznel bir konu olagelmiştir hep.


Ama başarı o kadar da karmaşık bir konu değildir. Fakat biz kendimizi başkalarıyla karşılaştırarak başarıyı karmaşık hale getiriyoruz. Kendi başarı tanımımızı takip etmek yerine, başkalarının onu nasıl tanımladığına göre yaşıyoruz. Bu şekilde de başarılı olmadığımızı düşünüyoruz.


Kendimize karşı da bu kadar zorlaştırıcı olmamalıyız. Sadece kendi hayatımızdan memnun olmayı arzulamalıyız. Bu zaten çok yüksek bir hedeftir zira pek çok insan bu noktadan muzdarip.


Ve eğer herşeye sahip olamazsak? Ne olmuş yani? Başarılı olmanın sonucunda mutlu olacaksınız. Ve en önemli olan da bu, değil mi?


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page