top of page

Blog Posts

Başarılı İnsanların Asla Tekrar Etmediği 25 Büyük Hata

Updated: Feb 18

Herkes hata yapabilir, ki bu hayatın bir parçasıdır. Başarısızlık ise, aynı hatayı defalarca yapmamız demektir. Fakat gelin görün ki; başarılı olmamızı sağlayan deneyimleri ve içgörüleri, hatalarımız ve başarısızlıklarımız sayesinde ediniriz.


Başarısız olmak, aynı hatayı defalarca yapmamız demektir…

Bazı insanlar hata yaptıklarında bunu kabul etmekte zorlanırlar. Ancak açıkçası başarılı insanlar öncelikle bir hata yaptıklarının farkındadır ve bunu asla reddetmezler. Hatalarından bir şeyler öğrenir, büyür ve sonra yollarına devam ederler. Zira bir hatayı bile görmezden gelirlerse, kendilerini başarısız kılacak olumsuz bir girdaba kapılabileceklerini bilirler, ki bu gerçek bir başarısızlıktır.


Başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olması açısından, başarılı insanların bir kez yapabileceği, ancak ikinci kez tekrar etmeyecekleri en büyük 25 hatayı bu blog yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum. Hadi başlayalım…


1| İçgüdüleri Görmezden Gelmek


Bazen nedenini açıklayamadığımız bir şeyin yanlış olduğunu hissederiz. Fakat mantık bize içgüdülerimizi gözardı etmemiz gerektiğini söyler, ki bu kolay olanıdır. Belki de zihnimiz, bir önseziye ya da hisse güvenmek için öncelikle emin olmamız gerektiğini bize telkin eder. Ancak başarılı insanlar, içgüdülerinin asla göz ardı edilmemesi gerektiğini fark etmeden önce, bu hatayı yalnızca bir kez yaparlar. İçgüdülerinizi hesaba katmak size neler olup bittiğine dair daha geniş bir algı sunar ve kararlarınızdan daha emin olmanızı sağlar.


 

2| Zor Sorular Sormamak


Bazen müdahaleci olmaktan çekindiğimiz için her ayrıntıyı sorgulayan olmaktan dolayı rahatsız oluruz. Ancak zor sorular sormamız gereken zamanlar da vardır. Başarılı insanlar bu hataya bir kez düşerler, ancak yanıldıklarını gördüklerinde, ihtiyaç duydukları tüm bilgelere sahip olduklarından emin olmak isterler.


 

3| Güvenli Sularda Yüzmek


Hayatta sürekli olarak güvenli sularda yüzmeyi tercih ederiz, muhtemelen sürü psikolojisi ile hareket ederek hata yapmayacağımızı umduğumuz için. Ancak bu en büyük hatalardan biridir, zira kapsamlı başarılar yalnızca kendi başlarına hareket edecek kadar cesur olanların işidir. Başarılı insanlar başlangıçta bu tuzağa düşebilirler, ancak içlerindeki bir şey onları risk almaya iter.


 

4| Mükemmelliğe İnanmak


Harika bir fırsat gibi görünen bir şeyin sunduğu vaade kanmak kolaydır. Karizması ve çekiciliği olan birine inanmak kolaydır. Ama bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Kimse mükemmel değildir. Başarılı insanlar bir kez kandırılabilir, ancak gelecekte şüpheci davranılacağından ve tarafsız kalınacağından emin olmak isterler.


 

5| Başkalarını Suçlamak


Hatalarınızın sorumluluğunu almamak ve bunun yerine başkalarını suçlamak, kendiniz ve çevrenizdekiler için inanılmaz derecede yıkıcı bir etkiye neden olur. Yine de en insani eğilimlerimizden biridir de, zira başarısızlık durumunda içine girdiğimiz rolü kabul etmekten pek hoşlanmayız. Başarılı insanlar hesap verebilirler ve bu onlara başkalarının saygısını kazandırır. Hatalarının sorumluluğunu alırlar ve daha sonra onların ötesine geçerler.


 

6| Duyguların Kararlarınızı Yönlendirmesine İzin Vermek


Zihnimizin gerisinde, geri adım atmamız gerektiğini fark etsek bile, duyguların bazen kontrolü ele geçirdiği zamanlar vardır. Kıskançlık, şüphe ve öfke gibi olumsuz duygular, en mantıklı insanları bile rahatsız edebilir, yargılarını bulanıklaştırabilir ve kötü karar almalarına yol açabilir. Başarılı insanlar, bu tuzağa birden fazla kez düşmelerine izin vermezler.


 

7| Aşırı Çalışmak


Hiç kimse çok çalışmadan ve ulaşmak istediği hedefte ısrarcı olmadan hayallerine ulaşamaz ve başarılı olamaz. Ancak başarılı insanlar, hayatta dengeyi bulmaları gerektiğini çabucak öğrenirler. İşkolik olmak sadece uzun vadeli strese ve nihayetinde tükenmişliğe yol açar, değil mi? Yeniden şarj olmak ve rahatlamak için kendinize zaman ayırın, tatile çıkın ya da biraz ara verin; zira işinize geri döndüğünüzde karşılığını alacağınızdan eminim.


 

8| Kısayolu Seçmek


İş hayatında veya hayatta kıyayoldan köşeyi dönmek diye bir şey yoktur. Çizgiyi aşmaya veya ileriye atlamaya çalışmak, yani kısayoldan daha çabuk ilerlemek büyük olasılıkla başarısızlığa veya en azından optimum seviyeden daha düşük sonuçlara neden olacaktır. Başarılı insanlar bir kez kısayolu deneyebilirler, ancak bu ellerinde patladığında, çizgiyi aşamayacaklarını zor yoldan da olsa, öğreneceklerdir muhakkak.


 

9| Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak


Hepimiz başkalarının onayını almak isteriz ve hepimiz sevilmek de isteriz Ancak başarılı insanlar, herkesi mutlu etmenin imkansız olduğunu çok daha çabuk öğrenirler. Herkesin bir fikri vardır ve ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bazı insanlar asla memnun olmayacaktır. Başarılı insanlar, herkesi memnun etmeye çalışmanın işlerinde kendilerini daha etkisiz kıldığını bilirler. Daimi müşterilerine odaklanırlar ve net olarak tanımlanmış hedeflere sahiplerdir.


 

10| Sabit Fikirli Olmak


Azimli olmak, başarı olmak için çok önemlidir, ancak kararlı olmak ile sert, inatçı bir bakış açısına sahip olmak arasında ince bir çizgi vardır. Sebat etmek, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İnatçı olmak ve fikrinizi değiştirmeyi veya bir durumun gerçekliğini görmeyi reddetmek, başarısız olmanıza neden olacaktır. Başarılı insanlar bu hatayı yapmaya devam etmiş olsalardı, asla başarılı olamazlardı.


 

11| Anlık Zevkleri Tercih Etmek


Pek çok insan için anlık zevk (haz) verici eylemleri ertelemek zordur. Sonuçta, istediğimiz bir şeyi uzun süre beklemenin saçma ve gereksiz göründüğü bir dünyada yaşıyoruz. Ancak hayatta herhangi bir büyük hedefe ulaşmak sıkı çalışmayı ve sebat etmeyi gerektirir. Başarılı insanlar, ertelenen hazzın değerini çok çabuk öğrenirler ve başarılı olma kararlılıkları, sahip olabilecekleri herhangi bir anlık zevkten daha değerlidir.


 

12| Tutkulu Olmadığınız Bir Şey Yapmak


Başarılı insanların bile yaptıkları işlerin her parçasını sevmeyebilecekleri doğrudur, ancak nihai hedefleri ve hayalleri konusunda kesinlikle derinden bağlı ve tutkuludurlar. Başarılı insanlar bir zamanlar kendilerini çıkmaz bir işte ya da nefret ettikleri bir şeyi yaparken bulmuş olabilirler, ancak maaşları ne kadar büyük olursa olsun asla geri dönemezler.


 

13| Yalan Söylemek


Hepimiz (umarım) dürüstlüğün en iyi erdem olduğunu biliyoruzdur, ancak bazen iyi insanlar bile kötü seçimler yapabilir. Bazen başarılı insanlar hata yapar, ancak bunu bir daha yapmazlar çünkü itibarlarına değer verirler ve hiçbir fiyatın, saygınlıklarının ve güvenilirliklerinin karşılığı olamayacağını iyi bilirler.


 

14| Araya Sınırlar Koymamak


Başkalarıyla araya sınırlar koyabilmek; tamamen hayır deme yeteneğinizi ortaya koymanın ve gerektiğinde geri çevirmenin sonucudur. Sağlıklı sınırlar olmadan, başkalarının insafına kalırsınız ve gerçekten yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak için zaman ve enerji harcarsınız. Başarılı insanlar sınırlarının ne olduğunu bilirler ve kibarca ama net bir şekilde, diğerlerine sınırlarının nereden nereye kadar olduğunu bildirirler.


 

15| Olmadığınız Biri Gibi Olmaya Çalışmak


Kendinizi, başkalarının beğeneceğine inandığınız bir imaja sokmak cazip geliyor olabilir. Ancak başarılı insanlar, olmadıkları biri gibi ortaya çıkmaya çalıştıklarında, bunun kötü bir şekilde neticeleneceğini çok daha çabucak öğrenirler. Olduğunuzdan başka biri gibi olmaya çalışmak, gerçek dışı ve samimiyetsiz olduğunuzu ortaya çıkaracaktır.


 

16| Mağduriyet Edebiyatı Yapmak


Başarılı insanlar bir kez mağduriyet edebiyatı tuzağına düşebilir. Ancak mağduriyet zihniyetine sahip olmanın, başkalarının dikkatini ve sempatisini kazanmak ve sorumluluktan kaçınmak için kontrolü bırakmak anlamına geldiğini çabucak anlarlar. Başarılı insanlar, algılanan yanlışlar veya çaresizlikler içinde yuvarlanmazlar. Olasılıkların üstesinden gelerek galip gelirler.


 

17| Fazla Umut Verici Olmak


Herhangi bir işletme açısından altın kurallardan biri, asla söz vermemek ve gereğinden fazla hizmet vaat etmemektir. Bu şekilde her zaman müşterilerin beklentilerini aşarsınız. Ancak başarılı insanlar bile bir noktada tutamayacakları görkemli sözler verirken bulurlar kendilerini. Bu büyük hata sizi dönüp dolaşıp bulacaktır ve başarılı insanlar bunu bir daha asla tekrar etmeyeceklerinden emin olmak isterler, zira söz kişinin yularıdır, asla gerçekleştiremeyeceğiniz sözler vermeyin. Fakat bir taahhütte bulunduysanız da, bu beklentiyi karşılayabileceğinizden emin olun.


 

18| Yardım İsteyememek


Başkalarının yardımı olmadan kimse başarılı olamaz (istisnai durumlar haricinde) ve yine de çoğu zaman herşeyi kendi başımıza yapmak isteriz. Başlangıçta başarılı insanlar, kimsenin kendilerine yardım etmesine izin vermeyecek kadar inatçı olabilirler. Ancak, hepimizin bir yardım eline ihtiyacımız olduğunu ve hepimizin başkalarına da yardım etmeye istekli olmamız gerektiğini kısa sürede öğrenirler.


 

19| Büyük Resmi Görememek


Günlük hayatın koşuşturmacası içinde büyük resmi ve ana hedeflerinizi gözden kaçırmanız kolaydır. Ama başarılı insanlar çok daha çabuk yollarını bulurlar. Her zaman birincil hedeflerini akıllarının önünde tutmak zorunda olduklarını bilirler. Günlük önceliklerini belirlerler ve bu da kapsayıcı hedeflere doğru ilerlemelerini sağlar.


 

20| Rakipleri Düşman Gibi Görmek


İş hayatında ve hayatta yaptığımız en yaygın hatalardan biri de enerjimizi rekabeti “yenmeye” odaklamaktır. Başarılı insanlar, kazanmanın gerçek anahtarının müşterilerinizi mutlu etmeye odaklanmak olduğunu bilirler. Evet, sektör trendlerine dikkat etmeniz gerekiyor, ancak rakiplerinizi düşman gibi görmeyi bıraktığınızda, zayıf yönlerinizi daha iyi anlamaya ve iyileştirmeye başlayabilirsiniz.


 

21| Onarılamayacak Şeyleri Düzeltmeye Çalışmak


Bir şeye çok fazla zaman, enerji ve para yatırdınız ve bunu başarmaya kararlısınız. Tek sorun, her neyse, o şeyin onarılamayacak şekilde kırılmış olmasıdır. Bu yüzden o şeye takılıp kalıyorsunuz çünkü zaten yatırmış olduğunuz şeyi “kaybetmek” istemiyorsunuz. Buna batık maliyet yanılgısı da denir. Başarılı insanlar, ne kadar acı verici olursa olsun, neye mal olursa olsun bırakmayı çabucak öğrenirler. Ne kadar çabuk bırakırsanız, hiçbir şekilde ilerlemeyen bir şey için kaynakları o kadar az israf etmiş olursunuz.


 

22| Bütçeye Bağlı Kalamamak


Mali hatalar yaygındır ve başarılı insanlar bile parasal hatalar yapabilir. Ancak başarılı olmak isteyen herkes, bir bütçeye sahip olmanın ve ona bağlı kalmanın değerini de çabucak öğrenmelidir. İster kişisel mali durumlarını bir kenara bıraksınlar, ister işlerinin sağlam bir işletme bütçesine sahip olduğundan emin olsunlar, başarılı insanların gelir ve giderlere dayalı bir mali planı vardır muhakkak.


 

23| Başkalarının Önceliklerini Kendinizinkilerin Önüne Koymak


İhtiyaç duyduklarında çevrenize yardımcı olmak ve onlara gerekirse destek çıkmak başka bir şeydir. Başkalarının önceliklerini sürekli olarak kendi önceliklerinizin önüne koymak bambaşka bir şeydir. Başarılı insanlar kendilerine yatırım yapmaları gerektiğini bilirler ve sürekli olarak da ikinci sırada gelmediklerinden emin olurlar. Kendinize ve önceliklerinize sahip çıkmaktır önemli olan.


 

24| Kendinize Karşı Dürüst Olmamak


Görünüşe göre kendimizi tanımak dünyadaki en kolay şey olmalıdır, değil mi? Sonuçta, kendi zihnimizin içinde yaşıyoruz. Ama bazen gerçeği kendimizden bile saklıyoruz, zira önümüzdeki acımasız gerçeği görmek istemiyoruz. Başarılı insanlar, kendilerini aldatmanın kendilerini sabote etmeye yol açacağını iyi bilirler. Gerçekten başarılı olmak, kendinizi en derin düzeyde bilme ve kabul etme yeteneğinize bağlıdır.


 

25| Önemsiz Detaylara Fazla Takılmak


Hayat, önemsiz konulara takılmak veya tüm küçük şeyler için endişelenmek için gerçekten çok kısa. Yaptığınız tek şey küçük şeylere odaklanmak ve önünüzdeki büyük sorunları görmekte başarısız olmaksa değerli zamanınızı ve enerjinizi boşa harcıyorsunuzdur. Başarılı insanlar, en iyi yaptıkları şeylere odaklanırlar ve bunları geliştirmek için çalışırlar.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page