Araştırmacılar Işığı Ses Dalgası Olarak Depoladılar!


Yapılan araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda bilim insanları ışığı ses dalgasına dönüştürüp, veri olarak depolayabildiler.


Tarihte ilk kez bilim insanları ışık merkezli bilgiyi ses dalgaları olarak bilgisayar çipine depolayabildiler.


Bu gelişme kulağa her ne kadar tuhaf gelse de, bu dönüşüm günümüzde kullandığımız verimsiz bilgisayarlardan kurtulup ışık hızında veri aktaran bilgisayarlara geçme konusunda hayati önem taşıyor.


Işık temelli veya fotonik bilgisayarlar, kullandığımız diz üstü bilgisayarlardan 20 kat daha hızlı çalışma potansiyeline sahipler


Ayrıca şu an var olan bilgisayarla gibi ısı üretmiyorlar veya enerjiyi içine hapsetmiyorlar. Çünkü teoride verileri elektronlar yoluyla değil, fotonlar yoluyla işliyorlar. Teori olarak bahsediyoruz, çünkü IBM ve Intel gibi bu teknolojinin peşinden koşan dev isimlere rağmen bu teknolojiyi uygulamaya geçirmek söylendiğinden çok daha zor.


Fotonlar üzerindeki bilgiyi kodlamak aslında gayet basit. Şu an halihazırda optik lif aracılığıyla bilgi gönderirken bunu yapıyoruz.


Fakat bilgisayar çipinin fotonlar üzerindeki bilgiyi alması ve işlemesi için bir yol bulmak gerçekten çok zor. Çünkü şu an var olan mikroçiplerin okuması için fazla hızlılar.


Bu yüzden internet kablolarında dolaşan ışık merkezli bilgi, şu an yavaş elektronlara dönüştürüldü.


Fakat ışığın yavaşlatılması ve sese dönüştürülmesi çok daha iyi bir alternatif olabilirdi. Avustralya'daki Sydney Üniversitesi'ndeki araştırmacılar bunu yaptılar. 


"Akustik haldeki çiplerimizde bulunan bilgi, optik alana göre çok daha yavaş iletilir. Bu biraz da gök gürültüsü ve şimşek arasındaki fark gibidir." Proje danışması Birgit Stiller


Yani bilgisayarlar ışık yoluyla iletilen verilerin yüksek hız, ısı konularında faydasını görebilir.


Aynı zamanda verileri yeteri kadar yavaşlatabilir, bu şekilde de bilgisayar çipleri bununla faydalı bir şeyler yapabilirler. 


'Işık merkezli bilgisayarlar ticari bir gerçeklik haline geldiler, çipler üzerindeki fotonik verilerin işlenebilmesi, yönlendirilebilmesi, depolanması ve erişilebilmesi için yavaşlatılması gerekiyor.'
'Bu çalışmalar optik bilgi işlenmesi açısından çok önemli. Çünkü günümüzün ve geleceğin optik iletişim sistemlerindeki bütün gereklilikleri taşıyor.' Benjamin Eggleton


Takım bunu fotonik bir mikroçip üzerinde ışık ve ses dalgaları arasında iletim gerçekleştiren, gelişmekte olan bir hafıza sistemi ile yaptı.


Bu tarz bir çip ilerleyen zamanlarda ışık merkezli bilgisayarlarda kullanılacak.


Aşağıdaki animasyondan fotonik mikro çiplerin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz


İlk olarak fotonik bilgi sarı ışığın bir atımı olarak çipe girer. Orada mavi atımla etkileşime girer ve veriyi depolayan akustik dalgaları üretir. Işığın başka bir atımı da ses verisine erişir ve ışığı bir kez daha iletir. Engellenmemiş ışık 2-3 nanosaniyede çipten geçerken, ses dalgası olarak depolandığında bilgi çipin üzerinde 10 nanosaniyeye kadar kalabilir. Bu süre de bilginin alınması ve işlenmesi için yeterlidir. Araştırmacı ekibin ışığı ses dalgalarına dönüştürmesi bilgiyi yalnızca yavaşlatmaz, aynı zamanda bilginin daha doğru bir şekilde yeniden elde edilmesini sağlar.


Science Alert

6 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library