top of page

Blog Posts

Ali Emre’nin Kaleminden Şiirimizde Ortadoğu

Şiirimizde Ortadoğu, Ali Emre'nin Türkçe şiirin 1950 sonrasını Ortadoğu teması açısından incelediği bir kitaptır¹. Kitap, şairin Şiirimizin Saçağı Altında adlı eserinin ardından yayınlanmıştır¹.


Kitapta, Filistin, Mısır, Kuzey Afrika, Afganistan, Gazze, Guantanamo, Irak ve Suriye gibi farklı coğrafyalarda yaşanan gelişmelerin, acıların, direnişlerin ve beklentilerin şiirlerde nasıl yansıtıldığı ele alınmaktadır².


Kitabın yazarı Ali Emre, aynı zamanda bir şairdir ve Ortadoğu'ya duyarlı bir bakış açısıyla şiirler yazmaktadır¹. Onun şiirleri, yaşanan #trajedilere, #sömürülere, #işgallere ve #kaygılara kulak veren ve #umudu yitirmeyen bir ses taşımaktadır¹. Kitabın yayımlandığı dönemde Arap Baharı olarak adlandırılan tarihsel hareketliliğe de tanıklık etmektedir¹.


Kitabın amacı, Ortadoğu'nun dinî, tarihî ve kültürel bağlarla bütünleştiğimiz önemli ve sancılı bir coğrafya olduğunu hatırlatmak ve şiirimizin bu coğrafyayla olan ilişkisini göstermektir². Kitapta incelenen şiirler, Ortadoğu'nun ruhuna ait bir #dil kullanmakta ve bu coğrafyanın sorunlarına duyarlı olmaktadır³.


Kitap, bölümlerden değil, şairlerin, kritik mekânların ve olayların odaklandığı yazılardan oluşmaktadır¹. Kitapta yer alan bazı şairler şunlardır: Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Ahmet Oktay, İsmet Özel, Hilmi Yavuz, Sezai Karakoç, Adnan Özer ve İbrahim Tenekeci³.


Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için [buraya] tıklayabilirsiniz.


Kaynaklar:

17 views0 comments

Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page