top of page

Blog Posts

5 Adımda Nasıl Başarılı Bir Blogger Olunur?

Tam zamanlı bir işte çalışan çoğu beyaz yakalının hayallerini süsleyen blogger’lık, son dönemlerin gözde mesleklerinden biri. Ünlü blogger’lara özenen pek çok kişi, mevcut işini bırakıp blogger olmak veya kariyerine blogger olarak başlamak istiyor.



Ancak, her işte olduğu gibi blogger’lıkta da başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken noktalar, takip edilmesi gereken stratejiler var. Gelin 5 adımda nasıl iyi bir blogger olunur görelim:


Orijinal bir blog adı bulun


Blog’unuza vereceğiniz isim; hem paylaşım yapacağınız alanı yansıtması hem de ilgi çekici olması açısından büyük önem taşıyor. Özellikle belli bir takipçi kitlesine ulaşıp tanınırlık kazandığınızda, blog adını değiştirmek sıkıntı yaratacağı için uzun vadede kullanabileceğiniz bir blog ismi almanızda fayda var.


Her zaman seveceğiniz bir alan seçin


Blogger’lık sizin için geçici bir heves değil, kariyerinizin dönüm noktası ise uzun yıllar ilgilenmekten ve paylaşmaktan sıkılmayacağınız bir alan üstüne yazmalısınız. Unutmayın, sürdürülebilir değilse hiçbir iş başarı getirmez.


Harika içerikler üretin


Ne derler bilirsiniz; içerik kraldır. Bu kural blogosfer için de geçerli. Blog’unuzun tanınması ve çok sayıda takipçisi olması için ilgi çekici, paylaşılmaya değer içerikler üretmelisiniz. Akıcı yazılar yazın, kaliteli fotoğraflar yükleyin. Kısacası, insanlara size takip etmeleri için güzel sebepler verin.


İstikrarlı olun


Düzenli olarak içerik üretmek ve paylaşmak hem blog’unuzun arama motorlarındaki sıralamasını yükseltir hem de takipçilerinizin sık sık sitenizi ziyaret etmesini sağlar. Blog’unuzda paylaştığınız içeriklerin yanı sıra Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal mecralarda yapacağınız paylaşımlar da ilgiyi üzerinize çekmenizi sağlar.


Takipçilerinizle etkileşime geçin

Blogger olmak bir nevi “sosyal kelebek” olmayı gerektirir. Yorumlara cevap vermeyen, takipçileriyle ilgilenmeyen, asık suratlı birinin başarılı bir blogger olması söz konusu bile olamaz. Tüm mecralarda, sizi takip eden ve seven insanlarla iletişime geçerseniz, hem onların gönlünü fetheder hem de bir anlamda sizin için içerik üretmesini sağlamış olursunuz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

55 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page