top of page

Blog Posts

2022 Nobel Kimya Ödülü: Tıklama (Click) Kimyası ve Biyoortogonal Kimyanın Gelişimine Verildi

Updated: Oct 4, 2023

2022 Nobel Kimya Ödülü, zor süreçleri kolaylaştırmakla ilgilidir. Barry Sharpless ve Morten Meldal, moleküler yapı taşlarının hızlı ve verimli bir şekilde bir araya geldiği, işlevsel bir kimya; yani tıklama (click) kimyası formunun temelini attı. Carolyn Bertozzi ise tıklama kimyasını yeni bir boyuta taşıdı ve canlı organizmalarda kullanmaya başladı.Stanford Üniversitesi'nden Profesör Carolyn Bertozzi, tıklama (click) kimyasını yeni bir boyuta taşıdı ve canlı organizmalarda kullanmaya başladı. Biyoortogonal reaksiyonları, hücrenin normal kimyasını bozmadan gerçekleşiyor.


Barry Sharpless ve Morten Meldal, moleküler yapı taşlarının hızlı ve verimli bir şekilde bir araya geldiği, işlevsel bir kimyayı, yani tıklama kimyası formunun temelini attı.

Amerikalı Profesör Sharpless, Scripps Research'te çalışırken, Bay Meldal Kopenhag Üniversitesi'nde Profesördür.2022 Nobel Kimya Ödülü, zor süreçleri kolaylaştırmakla ilgilidir. Akademi, tıklama kimyası ve biyoortogonal reaksiyonların kimyayı işlevselcilik çağına taşıdığını söyledi.


Click (tıklama) kimyası, farmasötiklerin geliştirilmesinde, DNA'nın haritalanmasında ve amaca daha uygun materyallerin oluşturulmasında kullanılmaktadır. Araştırmacılar, biyoortogonal reaksiyonları kullanarak kanser ilaçlarının hedeflenmesini iyileştirdi.Geçen yıl ödül bilim adamları Benjamin List ve David WC MacMillan'a, Nobel panelinin “insanlığa şimdiden büyük fayda sağladığını” söylediği molekülleri oluşturmak için dahiyane ve çevre açısından daha temiz bir yol buldukları için verildi.


Nobel Ödülü duyuruları Pazartesi günü İsveçli bilim adamı Svante Paabo'nun bağışıklık sistemimiz hakkında önemli bilgiler sağlayan Neandertal DNA'sının sırlarını çözdüğü için tıp ödülünü almasıyla başladı.


Salı günü fizik dalında ödülü üç bilim insanı birlikte kazandı. Fransız Alain Aspect, Amerikalı John F Clauser ve Avusturyalı Anton Zeilinger, küçük parçacıkların ayrıldıklarında bile birbirleriyle bağlantılarını koruyabildiklerini, kuantum dolaşıklığı olarak bilinen ve özel bilgi işlem ve bilgileri şifrelemek için kullanılabilen bir fenomen göstermişti.


Ödüller Perşembe günü edebiyatla devam edecek. 2022 Nobel Barış Ödülü Cuma günü, ekonomi ödülü ise Pazartesi günü açıklanacak...

Ödüller, 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 900.000 $) nakit ödülü taşıyor ve 10 Aralık'ta sahiplerine verilecek.


Para, ödülün yaratıcısı İsveçli mucit Alfred Nobel'in 1895'te bıraktığı bir vasiyetten kaynaklanıyor.19 views0 comments

コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page