top of page

Blog Posts

Yakıtsız Uzay Roketi Sürücüsü


Hayatta imkansız diye bir şey olmadığını, çoğu imkansız gibi görünen çalışmaların gelecekte yapıldığını görebiliyoruz. Büyüklerimize dokunmatik bir telefon ile Dünya’nın bir ucuna bağlanacağımızı söyleseydik. Çoğumuz büyüklerimizden “bunun olacağını hiç düşünemedim” diye bir cevap alırdık. Çin Merkez Televizyonu, NASA’nın imkansız dediği bir kavramı yani yakıtsız uzay roketi sürücüsünü kendilerinin ürettiğini iddia etti.


EM Drive Nedir? Nasıl Çalışır?

Yakıtsız uzay roketi sürücüsü bilimsel alanda kullanılan ifadesiyle EM Drive için destekleyenler kadar bir hayal olduğunu söyleyenlerde çok fazladır. EM Drive, teorik olarak yazılan ama uygulamaya geçmeyen bir kavram olarak karşımıza geliyordu. Bu kavrama göre elektrik motoru olan uzay roketinde, EM drive sürücüsü roketin koni şeklinde egzoz borusundan elektromanyetik dalgalar oluşmasını sağlıyor. Bu oluşan dalgalar ise egzoz borusunun iç çeperlerine çarpıyor ve titreşimler oluşturuyor. Böylelikle yakıt kullanmadan titreşimin yarattığı rezonansla uzay aracı uzayda ileri doğru hareket ediyor.


Böyle bir şeyin olmadığını iddia edenler ise enerjinin yoktan var edilemeyeceğini, termodinamik yasasını ve Newton’un yasasını geçersiz kıldığını iddia ediyorlar. Şu düşünülmelidir ki eski yasaların günümüzde bir emir gibi kullanılması da belki de önümüzü tıkayan sorunların başında gelebilir. Her kesim kendine göre haklı tarafları olsa da, Çinliler İngiliz bilim adamı Roger Shawyer tarafından 16 yıl önce hipotez haline getirilen bu sürücüyü ürettiğini ve yakında buna uygun uzay çalışmalarının başlayacağını açıkladı.13 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page