Yüz Tanıma Teknolojisi, Önemli Avantajları ve Dezavantajları

Facebook’ta bir fotoğraf paylaştığınızda, platform fotoğraftaki kişileri otomatik olarak etiketler ve bunu çokta önemsemeyebilirsiniz. Ancak, yüz tanıma teknolojisinin Londra’da bir sokakta yürürken izniniz olmadan sizi izleyebileceğini keşfettiğinizde, bu sizin mahremiyetinizin işgalini sorgulamanıza neden olabilir.


Tıpkı diğer yeni teknolojilerde olduğu gibi, yüz tanıma özelliği de beraberinde bir takım avantaj ve dezavantajlar sunuyor.


Yüz tanıma nedir ve nasıl çalışır?

Yüz tanıma nedir ve nasıl çalışır?

Yüz tanıma, bir kişiyi tanımlamak için yüzün ayırt edici özelliklerini kullanan bir biyometrik teknolojidir. Ve yüz tanıma pazarının 2022 yılına kadar 9,6 milyar dolara yükselmesi de bir beklenti olarak karşımıza çıkıyor.


Günümüzde bu teknoloji, telefonunuzun kilidini açmanıza, havaalanında güvenlikten geçmenize izin vermek ve mağazalarda ürün satın almak gibi çeşitli uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır.

Bir örnek vermek gerekirse, Mayıs 2018'de Rose Bowl konserinde, Müzisyen Taylor Swift’in takipçilerinin kapıdan geçip geçmediğini tespit etmek için kullanıldı.


Bugün, her türden veriye sahibiz, mevcut fotoğraf ve video verilerinin bolluğu, yüz tanıma teknolojisinin çalışmasını sağlamak için gereken veri setini bizlere sağlıyor.


Yüz tanıma sistemleri, şehirlerimizde kurulu olan yüksek kaliteli Kapalı Devre (CCTV) güvenlik kameralar, akıllı telefonlar, sosyal medya araçları ve diğer online uygulamalar tarafından oluşturulan milyonlarca görsel veriyi ve videoyu analiz ediyor.


Yazılım haritasındaki makine öğrenmesi ve yapay zeka yetenekleri, ayırt edilebilir yüz özelliklerini matematiksel olarak gösterir, görsel verilerdeki kalıpları arar ve yeni görüntüleri ve videoları, kimliği belirlemek için yüz tanıma veritabanlarında depolanan diğer verilerle karşılaştırır.

Yüz Tanıman Teknolojisinin Avantajları ve Dezavantajları

Yüz Tanıma Teknolojisinin Avantajları


Yüz tanıma teknolojisinin en büyük avantajlarından biri güvenlik ve emniyettir. Kolluk kuvvetleri suçluları ortaya çıkarmak veya kayıp çocukları ya da yaşlıları bulmak için bu teknolojiyi kullanır. New York’ta polis, bir kadına tecavüz eden zanlıyı, 24 saat süre içinde yüz tanıma teknolojisini kullanarak yakalayabildi.


Polisin yetişemediği durumlarda şehirlerdeki küçük suçlarla mücadeleye yardımcı olmak için işletme sahipleri, insanları izlemek ve mağazalarına girdiklerinde ilgilendikleri konuları belirlemek için yüz tanıma sistemlerini kuruyor.


Havaalanları, artık güvenlik kontrol noktalarına yüz tanıma teknolojisi entegre ediyor; ABD İç Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılına kadar seyahatlerin yüzde 97'sinde kullanılabileceğini öngörmektedir.


İnsanlar izlendiklerini bildiklerinde, suç işleme olasılıkları daha azdır, böylece yüz tanıma teknolojisinin kullanılması suçu önlemede caydırıcı bir etkiye de sahiptir.


Parmak izi veya diğer güvenlik önlemlerinde farklı olarak yüz tanıma için herhangi bir temas olmadığından yüz tanıma hızlı, otomatik ve kusursuz bir doğrulama deneyimi sunar. Anahtar ya da kimlik gibi bir şey yoktur ve bunlar kaybolabilir veya çalınabilir.


Yüz tanıma bir çok kolaylık sağlar. Fotoğraflarınızı Facebook’ta etiketlemenize ya da Apple ve Google üzerinden bulut sistemlerine depolamanıza yardımcı olmasının yanı sıra, para ya da kredi kartlarını kullanmadan mağazalarda satın alma işlemlerinde kullanabilecek.


Mümkün olsa da, yüz tanıma teknolojisini kandırmak oldukça zordur, bu sayede sahtekarlığı önlemeye de yardımcı olabilir.


Yüz Tanıma Teknolojisinin Dezavantajları


Yüz tanıma teknolojisinin insanların çoğunluğuna göre en büyük sakıncası bireyin mahremiyetine yönelik tehditler içermesidir. Aslında, bazı şehirlerde, örneğin San Francisco, Cambridge, Massachusetts ve daha bir çoğunda, yasa uygulayıcıları tarafından “gerçek zamanlı yüz tanıma gözetim sistemlerinin kullanımı” artık dikkate alınıyor yada yasaklanıyor. Bu şehirlerdeki belediyeler, teknolojiyi kullanmanın faydalarından ziyade, önemli risklerinin olduğunu tespit etti. Polis, suçluları bulmak için Nest kameraları gibi şahsi cihazlardan gelen görüntüleri hala kullanabiliyor; ancak devlet kurumlarının gerçek zamanlı yüz tanıma yazılımı kullanmasına izin verilmiyor.


Teknoloji, renkli insanları ve kadınları beyaz erkekler kadar tanımlamakta etkili değil. Bunun bir nedeni de algoritmaların üzerinde çalıştığı veri setinin renk ve insanlar için yeterli olmamasıdır. Bu düzeltilinceye kadar, insanları yanlış tanımlamak açısından ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında endişeler söz konusu.


Ek olarak, bir kişi görünüşünü değiştirdiğinde veya kamera açısı tam olarak doğru olmadığında teknolojinin doğru şekilde çalışabilmesi için çözülmesi gereken bazı sorunlar var.

Ancak teknoloji dramatik bir şekilde gelişimini sürdürüyor; ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) yüz tanıma sistemlerinin bağımsız testlerine göre, 2014 ile 2018 arasında değişen bir sürede veritabanında bir eşleşme bulmakta 20 kat daha hızlı ve iyi sonuçlar elde edildi.


Olumsuz olarak değerlendirebileceğimiz diğer bir özelliği ise hassas kişisel verilerin depolanması ve bununla birlikte ortaya çıkan güvenlik sorunlarıdır.


Daha geçen hafta, bankaların, polis güçlerinin ve savunma şirketlerinin ihlal ettiği yüz taramalarını içeren bir veritabanının haberi manşet oldu.


Yüz tanımanın avantajlı yönlerinden yararlanmak için toplum, mahremiyet ve sivil özgürlüklere yönelik bazı önemli zorluklarla başa çıkmak zorunda kalacak.


Bireyler, mahremiyetlerinin işgalini, daha güvenli olmaya ve yüz tanımanın getirdiği kolaylıklardan faydalanmaya tercih eder mi?


Ne düşünüyorsunuz? Yüz tanıma teknolojisi hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtebilir misiniz?


Makalemi okuduğunuz için teşekkürler…

LinkedIn ve Forbes’te düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazıyorum. Ayrıca Yapay Zeka (AI) ile ilgili yeni bir kitap yazdım, daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı okumak için ağıma katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube üzerinden de benimle bağlantı kurmaktan çekinmeyin.


Yazar: Bernard Marr

| Website | Linkedin | DeepBloo | Facebook | Twitter | Instagram | KnowHUB | YazBEE | About Me |

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library