top of page

Blog Posts

Trafo Merkezi Ekipmanlarının ve YG İletim Hatlarının İşletme ve Bakım Kılavuzu

Kapasitör bankı, yalnızca güç faktörü 0,98 gecikmesinin altındaysa ve voltaj da normalin altındaysa hizmette tutulmalıdır. Yani Kapasitör grubu AÇIK iken, güç faktörü 0,98 gecikmenin altındaysa ve gerilim ise trafo daha yüksek kademelerde çalışırken normal değerin üzerine çıkma eğilimindeyse.Bu durumda, voltajı normal değerde tutmak için kademe konumu düşürülmelidir.

Bu, güç faktörünü iyileştirmek için kapasitörlerin optimum kullanımını sağlayacaktır. Güç faktörü 0,98 gecikmenin üzerine çıkarsa veya gerilim, trafonun kademe konumu düşürüldükten sonra bile normal gerilimi aşarsa, kapasitör bankası KAPALI konuma getirilmelidir.Kılavuz olarak (kapasitör bankını devrede tutmak için ve güç faktörü ölçerlerin sağlanmadığı veya arızalı olduğu durumlarda), kapasitör banklarını devrede tutmak için minimum yük akımı değerleri aşağıda verilmiştir:Devreye herhangi bir kondansatör takıldığında trafo giriş panosundaki yük akımı izlenmelidir. Yük akımı aynı kalırsa veya kapasitörler açılarak arttırılırsa, kondansatör derhal KAPALI konuma getirilmelidir.


Yük akımı azaltılırsa devrede sadece kondansatör tutulacaktır.


Aynı bara üzerinde aynı gerilim derecesine sahip, ancak ayrı kesiciler tarafından kontrol edilen iki veya daha fazla ayrı kapasitör bankası olduğu her yerde, seri reaktörlerle donatılmadıkça iki veya daha fazlası açılamaz.

İki veya daha fazla kapasitör bankasının kurulu olduğu ve bunlardan birinin seri reaktörle donatılmadığı trafo merkezlerinde, ilk önce seri reaktörsüz kapasitör bankı AÇIK ve seri reaktörlü kapasitör bankı/bankları ( are) daha sonra AÇILACAKTIR.


Açıklamak gerekirse, AÇIK konuma getirilecek ilk kapasitör bankı bir seri reaktörsüz olabilir, ancak açılan herhangi bir ikinci veya daha sonraki kapasitör bankı bir seri reaktöre sahip olmalıdır.


KAPALI konuma getirildikten sonra 5 dakika içinde kapasitörler açılmamalıdır, böylece o zamana kadar kapasitörler güvenli bir değere deşarj olur.

Kapasitörlerdeki Küçük Kusurların Onarımı

Kapasitörlerin tatmin edici performans ve uzun kullanım ömrü elde etmek için birkaç noktaya dikkat edilmesi önemlidir. Mühürlü iç aksamı açabilecek veya hava veya diğer malzemelerle temas etmesine neden olabilecek herhangi bir onarım girişiminde bulunmayın.


Mekanik hasar nedeniyle bir ünitede meydana gelen herhangi bir sızıntı, mümkün olan en kısa sürede lehimleme (yalnızca reçine alkol akı kullanılarak) veya deliğin tıkanması ile durdurulmalıdır. Bu tür ünitelere herhangi bir emprenye sıvısı eklemeye çalışmayın. Aşağıda, gelişmesi muhtemel birkaç arıza ve yapılması gereken gerekli hızlı onarımlar bulunmaktadır.


Muayene ve Önleyici Bakım

Aslında kapasitör üniteleri sızdırmazdır ve herhangi bir bakım gerektirmez. Herhangi bir ani arızayı önlemek için kapasitör ünitelerinin/bankalarının birkaç önemli parçasının periyodik kontrolü çok gereklidir.


Kapasitör banklarının muayenesi ve önleyici bakımı için önerilen program titizlikle takip edilmelidir.


Doküman:

Operation and maintenance of substation equipment and EHV transmission lines by RAJASTHAN RAJYA VIDYUT PRASARAN NIGAM LTD.

Format:

PDF

Boyut:

4.5MB

Sayfa:

357

İndirme:Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page