top of page

Blog Posts

Temel Güç Trafo Merkezi Teorisi

Yağlı (daldırılmış) Transformatörler


Yağlı transformatörlerde, ana parçalarının soğutulması için yağ kullanılır. Yağlı transformatörler, transformatörün dahili canlı kısımlarını yalıtmak için kullanılan yüksek oranda rafine mineral yağ ile doldurulmuş transformatörlerdir. Yağ, koronayı önler ve büyük iş uygulamalarının çalışması sırasında ekipman ve makinelerin aşırı ısınmasını önlemek için transformatör içindeki sıcaklık kontrolünü yönetir.


Transformatör içindeki yağın yanmaz özellikte olması nedeniyle bu transformatörler çok güvenlidir ve uzun süre çalıştırabilirler.Yağ yada Sıvı Koruma Sistemi

Sıvıya daldırılmış bir transformatör için, yalıtkan sıvıyı dış kontaminasyona maruz bırakmadan sıcaklıktaki değişiklikler nedeniyle sıvının genleşmesine ve büzülmesine izin vermek için bir koruma sistemi gereklidir. Genleşme alanı “yağ koruma sistemi” olarak bilinir.


Dört farklı tasarım vardır:

 1. Mühürlü Tank

 2. Gaz-yağ Keçesi

 3. Konservatör (Koruyucu)

 4. Konservatör Diyaframı

Konservatör tasarımını ayrıntılı olarak görelim: Konservatör (Koruyucu), transformatör üzerindeki en yüksek yağ noktasının üzerine monte edilmiş bir yağ genleşme tankıdır. Transformatör tankı ve koruyucu bir boru ile bağlanmıştır ve boruya bir gaz dedektörü rölesi (Buchholz rölesi) monte edilmiştir.


Trafo yağı, yağ sıcaklığının artması ve azalması ile genleşir ve büzülür.

Bu nedenle koruyucu çevredeki havayı solumalıdır ve havadaki nem yağ ve yalıtım sistemi tarafından emilebilir.


Yağlı Trafo Bileşenleri

Nemin koruyucuya girmesini önlemek için, solunum gerçekleşirken havayı kurutacak bir silika jel havalandırma sağlanır. Silika jel nemi emdiği için rengi maviden pembeye değişir ve kuruma kabiliyetini korumak için değiştirilmelidir. Yani bakım gereklidir.


Mineral yağ transformatörü için aksesuarlar genellikle şunlardan oluşur:

 1. Konservatör tankı.

 2. Koruyucu tip transformatör için Buchholz rölesi (gaz dedektörü rölesi). Buchholz rölesi, trafo tankının en yüksek kısmı ile koruyucu arasındaki boruda bulunur. Röle, biri aşırı gerilimde açma için kontak ve diğeri gaz birikimi üzerine alarm olmak üzere iki set kontaktan oluşur.

 3. Renk göstergesi (genellikle silika jel) içeren, koruyucuya boru ile bağlanan ve zemin seviyesinden erişilebilecek şekilde monte edilen koruyucu tip transformatörler için dehidrasyon tipi havalandırma.

 4. Sargı sıcaklık göstergesi.

 5. Yağ sıcaklığı göstergesi.

 6. Radyatörler, cebri hava soğutması için fanlar ve cebri yağ ve su soğutmalı transformatör için pompalar gibi soğutma ekipmanları.

Doküman:

Basic Power Substation Theory for Students

Format:

PDF

Boyut:

2.6 MB

Sayfa:

69

İndirme Linki:
 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page