top of page

Blog Posts

Stresi Yönetmenin En İyi Yolu

Laura Casey, kendine özgü pratiği olan ve çok fazla zaman ve dikkat gerektiren bir iç hastalıkları doktorudur. Yıllarca süren titiz eğitimlerden, zorlu çalışma saatlerinden ve duygusal çabalardan sonra, sürekli bir tükenmişlik hissine kapılmış ve hastalarına karşı kendini duygusal olarak uzak hissetmeye başlamış. Çalışmaları konusunda daha az tutkulu hissediyor, evrak işlerini tamamlamayı unutuyor ve personeli ile bağlantı kurmak için mücadele eder duruma gelmişti.


Graphic by Byrant Paul Johnson

Kısacası Dr. Casey, günümüzde giderek yaygınlaşan bir sorun olan klasik iş tükenmişliği belirtileri gösteriyordu. Dünya Sağlık Örgütü’nün son zamanlarda tıbbi tanı olarak sınıflandırdığı tükenmişlik;⁠ hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı etkileyebiliyor.


Tükenmişlik durumunu (Dr. Casey gibi) yaşayan insanlar, konsantre ve motive olmak, uykusuzluk veya yorgunluk yaşamak ve hayal kırıklığına uğramak veya bağlantısız hissetmek gibi çeşitli sorunlarla mücadele etmek zorunda kalırlar.


Çalışmaları, duygu yönetimi gerektiren doktorlar, hemşireler, öğretmenler ve sosyal hizmet uzmanları da dahil olmak üzere bir çok profesyonel, tükenmişlik sorunu karşısında özellikle açık hale gelebilir.


Çalışma dünyasının talepleri de tükenmişliğin artmasına katkıda bulunuyor. E-posta, kısa mesaj ve Slack dahil olmak üzere teknolojiye erişim, iş ile hayatımızın geri kalanı arasında hiçbir sınır olmaksızın her zaman ulaşılabilir ve erişilebilir olma beklentisini yaratabilir. Bu, enerjimizi iş dışında şarj etmek yerine iş-yaşam dengesini kurabilmeyi zorlaştırabilir.


Çözümlerden en iyisi: Bir koçtan yardım almak


Yakın tarihte yapılan bir klinik çalışmasında Mayo Clinic’teki araştırmacılar, 88 doktorun profesyonel koçluk hizmeti alarak duygusal yorgunluklarını azalttığını ve tükenmişlik semptomlarını azalttığını tespit etti. Ve genel yaşam kaliteleri de iyileşti. Buna karşılık, koçluk hizmeti almayan doktorlar ise aynı süre içinde daha fazla tükenmişlik sorununu yaşadıklarını bildirdiler; bu da kötüleşen duygusal tükenmeye yönelebileceklerinin bir işaretiydi.


Bir koçtan yardım alan Dr. Casey’yi ele alalım:

Koçunun yardımı ile Dr. Casey, resim ve yüzme hayatını yeniden düzenledi — bir zamanlar keyif aldığı ancak zaman ayırmayı bıraktığı hobilerdi bunlar. Ayrıca düzenli olarak günlüğe kaydederek, iletişimini kaybettiği meslektaşlarına ulaşarak ve hastalarıyla daha bilinçli bir şekilde bağlantı kurarak yitirdiği tıp tutkusuyla yeniden bağlantı kurabildi.

Elbette tükenmişlikle savaşmanın birçok yolu var:

  • Temel Becerileri Geliştirin.

Kendini tanıma, odaklanma, duygusal denge, uyarlanabilirlik ve empati içeren Duygusal Zeka Temel Becerileri, duygularımızı anlamak ve içinde gezinmek ve hayatımız boyunca elimizden gelenin en iyisini göstermek için bize çeşitli araçlar sağlar. Farkındalığımızı şimdiki ana — bir farkındalık pratiğiyle — odaklama yeteneği, tüm bu becerilerin temelini oluşturur.

  • Kişisel amaçlarla yeniden bağlantı kurun.

Rekabetçi önceliklerle dolu yoğun yaşamlarımız arasında, amacımızı ve anlamlı bulduğumuz şeyleri gözden kaybeder ve yitirebiliriz. Hayatımızın çeşitli yönlerinin (kariyer, ilişkiler, dostluklar, hobiler, vb.) durumu üzerine düşünmek için duraklamaya ve zaman ayırmaya yardımcı olur ve zaman geçtikçe amaçlarımızı yeniden düzenlememizi sağlar.

  • Yenilenme kaynakları bulun.

Yenilenme kaynakları, Dr. Casey’ye (müzik, resim çizmek veya fotoğraf çekmek gibi) yardımcı olmak, doğada zaman geçirmek veya spor yapmak gibi yaratıcı arayışları içerebilir. Eskiden sevdiğin bir hobiyle pratikte uygulamıyor olsan da, onu yeniden geri kazanmayı düşünün ki kendinize gerçekten keyif veren aktivitelerle uğraşmak için bu zaman ayırmanızı sağlar.

  • Rahatlayın.

Birçoğumuz için, üretkenlik konusundaki düşüncemizi değiştirmek tükenmişliği en aza indirmek açısından oldukça önemlidir. Her zaman çok çalışmak zorunda değiliz — rahatlamak için de zaman ayırmalıyız. Duygusal zeka (EQ) ile bizi sıkıştıran olumsuz düşünceleri bırakmayı öğrenebiliriz.

  • Bir koç ile çalışın

Duygusal Zeka (EQ) koçluğu, müşterilerin büyüme fırsatları bulmak, amaç ve anlamla yeniden bağlantı kurmak ve duygusal zekalarını geliştirmek için mevcut güçlü değerlerinden yararlanmalarını sağlar. Müşteriler hem daha fazla motivasyon hem de kendi kaderini tayin etme deneyimi yaşarlar ve kontrolleri dışında kalan şeyler üzerinde stres yaşamaktan kurtulurlar. Bu hususların her ikisi de tükenmişliği hafifletmede kilit bir rol oynamaktadır.


42 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page