top of page

Blog Posts

Röle Koruma Sistemi Devreye Alma Primer ve Sekonder Enjeksiyon Testleri

Özellikle #devreyealma sırasında bir #röle #koruma sistemini #test etmeniz gerektiğinde, #primer veya #sekonder #enjeksiyon testlerinden hangisini kullanıp kullanmayacağınıza erken aşamada karar vermeniz gerekir. Her iki yaklaşımın da kendileri açısından bir takım yararları var, ancak Megger firmasından Marius Averitai, primer enjeksiyon testinin daha avantajlı olduğu birçok durumun olduğunu söylüyor.


"Protection Testing The Primary Way" by Marius Averitai in Megger

Bir röle koruma sistemini test etmek için, primer devrelere büyük akımlar veya doğrudan rölelere çok daha küçük akımlar enjekte edebilirsiniz. Görünüşte, her iki yaklaşım da bize benzer sonuçlar verecektir, öyleyse neden çok daha küçük ve daha hafif sekonder enjeksiyon testi muadili yerine büyük ve ağır bir primer enjeksiyon test setini uygulamayı tercih edelim ki?


Megger Test Cihazları

Aslında primer enjeksiyon test setini tercih etmemiz için pek çok iyi neden var, ancak en ikna edici olanlardan biri, bunun çok daha kapsamlı bir test olmasıdır. Bunu göstermek için çok basit bir örnek üzerine düşünelim: #akımtrafosu (CT) üzerinden çalışan #aşırıakım #açma rölesine sahip bir #devrekesici olsun.Test akımınızı doğrudan röleye enjekte edebilirsiniz (sekonder enjeksiyon) ve bu gerçekten rölenin doğru çalışıp çalışmadığını size gösterecektir. Ancak bu, CT ve CT ile röle arasındaki bağlantılar hakkında bize hiçbir şey söyleyemez. Bununla birlikte, test akımınızı primer devreye enjekte ederseniz (primer enjeksiyon), sonuçlarınız yalnızca rölenin doğru çalıştığını değil, aynı zamanda CT'nin servis verilebilir olduğunu ve bağlantılarının mevcut ve doğru olduğunu da onaylayacaktır.


Primer enjeksiyon testinin başka değerli faydaları da var. Örneğin, test edilen ekipmanın normal çalışma koşullarını çok daha yakından taklit eder; yani yüksek test akımı, test ettiğiniz ekipmanı tıpkı serviste olduğu gibi zorlar. Bu, test sonuçlarında büyük bir fark yaratabilir.


Primer ve Sekonder Enjeksiyon Testleri

Primer enjeksiyon testinin kurulumu da daha az karmaşıktır. Test edilen ekipman izole edilmeli ve ona ağır akım bağlantıları yapılmalıdır, ancak genellikle sadece bir dizi bağlantıdır bunlar. Eşdeğer sekonder enjeksiyon testi için izolasyon yine de gereklidir, ancak kapsamlı testler gerçekleştirmek için genellikle ekipmanın çeşitli parçalarına birkaç test bağlantısı yapmak gerekli olacaktır.


Elbette bu asla iyi bir haber değildir ve muhtemelen, gerekli ekipmanın boyutu ve ağırlığı nedeniyle primer enjeksiyon testinden bazen kaçınıldığını zaten biliyorsunuzdur. Primer enjeksiyon testleri tipik olarak en az 100 A ve bazı durumlarda 20.000 A'ya kadar olan akımları içerirken, sekonder enjeksiyon akımlarının maksimum 50 A olması daha olasıdır; ki sekonder devrelerin tipik nominal değeri 1 A veya 5 A'dır. Bu, primer enjeksiyon test setlerinin asla sekonder enjeksiyon muadilleri kadar kompakt olmayacağı anlamına gelir, ancak son yıllarda onları daha taşınabilir hale getirme konusunda çok ilerleme kaydedildiğini bilmiyor olabilirsiniz.


Megger Test Cihazları

Bunu başarmanın bir yolu, modüler akım kaynakları kullanmaktır, böylece daha düşük test akımları için sadece bir veya iki kaynağa ihtiyaç duyulur, ancak daha yüksek test akımları için ek akım kaynakları eklenebilir. Bu yaklaşımı benimseyen test setleri genellikle kontrol ünitesi artı üç veya dört #akımkaynağı modülünü barındırabilen tekerlekli arabalara monte edilir. Bu düzenleme, test setlerini işlemenizi çok daha kolaylaştırır.


En yeni ve modern primer enjeksiyon test setlerinin özelliklerine bakarsanız, ilerleme kaydedilen tek alanın ağırlık ve boyut olmadığını göreceksiniz. Bir başka faydalı gelişme, kontrol ünitesinin akım jeneratörüne nispeten uzun bir kontrol kablosu ile bağlanabileceği test setlerinin tanıtılmasıdır.


Bu, akım jeneratörünü test edilen ekipmana çok yakın konumlandırabileceğiniz ve bunu yaparken yüksek akım test uçlarının uzunluğunu en aza indirerek testi daha kolay ve pratik hale getirebileceğiniz anlamına gelir.

Bir primer enjeksiyon test setine yatırım yapmaya karar verirseniz, bunun çok çeşitli yükle başa çıkabileceğinden emin olmak istersiniz, aksi takdirde gerekli test akımını sağlayamasa bile sağlayamayabilir. bu, nominal derecelendirmesi dahilindedir. İyi bir test seti, akım jeneratörlerinin çıkış voltajının çıkış akımı pahasına yükseltilmesine izin vererek, test setinin vermesi gereken gücün gereksiz yere artmasını önleyerek bunu sağlayacaktır.


Primer ve Sekonder Enjeksiyon Testleri

Çok yararlı bulacağınız başka bir seçenek de, doğru bir şekilde kontrol edilen bir süre için test akımını enjekte etmek üzere ayarlayabileceğiniz entegre bir zamanlayıcıdır. Bu, devre kesici, röle ve CT'leri içeren açma süresi testleri gerçekleştirmek için gerçek arıza akımlarını enjekte etmenizi kolaylaştıracaktır. Test setinizde ayrıca yardımcı voltaj ve akım ölçüm girişleri bulunmalıdır, böylece CT'leri test etmeniz kolaylaşır ve en iyi test setleri size #empedans, #direnç, #sanalgüç, #aktifgüç, #reaktifgüç ve #güçfaktörü, elbette, CT oranı ve polaritede dahil olmak üzere çok çeşitli veriler sağlayacaktır,Bir primer enjeksiyon test seti seçtiğinizde, iki ana türün olduğunu hemen fark edeceksiniz: Megger SPI225 gibi gelişmiş tam otomatik üniteler ve Megger'in #ODEN serisindekiler gibi manuel olarak çalıştırılan daha basit üniteler. Sizin için doğru seçim, uygulamanıza bağlı olacaktır.


Bir koruma rölesinin ayarlarına göre çoklu sonuçların kaydedilmesini ve standart açma eğrileriyle otomatik karşılaştırma yapılmasını gerektiren testler için, akıllı bilgisayar kontrollü bir ünite (SPI225), test ve raporlamayı daha hızlı ve kolay hale getirecektir. Bu, birden fazla MCCB'yi test ederken de geçerlidir.

Bununla birlikte, basit uygulamalar için manuel primer enjeksiyon test setlerinin önereceği çok şey vardır. Her şeyden önce, bunları etkili bir şekilde kullanmak için çok az eğitim gereklidir ve operasyonları büyük ölçüde sezgiseldir. Megger, mühendislerin ve teknisyenlerin manuel test setinin nasıl kullanılacağını öğrenmelerinin ortalama olarak bir saatten az sürdüğünü ve şirketin teknik yardım masasının bu cihazlar hakkında nadiren soru aldığını gösteriyor. Diğer faydaları ise, bunları kullanmak için manuel test setlerini bir bilgisayara bağlamanız gerekmemesi ve tabii ki otomatikleştirilmiş benzerlerine göre daha düşük maliyetli olmalarıdır.


Gördüğümüz gibi, primer0 enjeksiyon testinin tercih edilmesi için çok şey var. Koruma sisteminin tüm bileşenlerini aynı anda test eder ve sekonder enjeksiyon testinden çok gerçek yaşam çalışma koşullarını yakından taklit edebilirsiniz. En yeni kompakt test setleri, öncekilerden çok daha taşınabilir ve yönetilebilirdir ve bu test setlerinin en iyileri, geniş kapsamlı işlevsellik sunar. Bu nedenle, röle koruma sistemlerini #testetmek için ekipmana yatırım yapmayı düşünüyorsanız, modern bir primer enjeksiyon test seti en iyi seçeneğiniz olabilir!


Marius Averitai, Megger

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page