top of page

Blog Posts

Meta Evren ve Çoklu Evren Nedir ve Farkları Nelerdir?

Sanal ve fiziksel gerçeklikle ilgili mevcut tüm kulaktan dolma bilgilerle ve ikisi arasında bulanıklaşmaya başlayan bazı terimler hakkında biraz kafamızın karışmasına hiç te şaşmamalı. Bu paylaşımda çoklu evren ve meta evren arasındaki farkları öğreneceğiz...


İki kavram arasındaki temel farkları anlamak, sadece içinde yaşadığımız dünyayı daha iyi anlamamızı sağlamakla kalmaz; ayrıca hızla gelişen teknolojiler dünyasında şirketinizin rekabetçi kalmasına da yardımcı olabilir.


Peki, metaverse (meta evren) ve multiverse (çoklu evren arasındaki temel farklar nelerdir?


Çoklu Evren (Multiverse)

Multiverse

Çoklu evren, her biri kendi özelliklerine ve yasalarına sahip birçok sanal dünyanın bir ekosistemidir.


TechCrunch, şu anda "oyunların sanal dünyalarının sosyal etkileşim ve eğlence için ana akım merkezler haline gelmek üzere genişlediği" çok evrenli bir teknoloji çağında olduğumuzu belirtiyor. Sosyal medya platformları, çevrimiçi oyunlar ve MMO'lar (devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlar) çoklu evrenin bir parçasıdır.


TechCrunch'tan Eric Peckham, "Telefonlardan, tabletlerden, PC'lerden ve konsollardan hâlâ erişilebilen çok oyunculu oyunların sanal dünyaları, bu sonraki aşamada bizim adım taşlarımız" diyor ve devamında, “Çok evrenli sanal dünyalar, toplumumuzda neredeyse yeni ülkeler gibi işlev görmeye başlayacak, ve fiziksel konumlardan ziyade siber uzayda var olan ancak fiziksel dünya ile etkileşime giren karmaşık ekonomik ve politik sistemlere sahip ülkeler olacak.” diye ekliyor.


Meta Evren (Metaverse)

Metaverse

Metaverse, kullanıcıların çalışabilecekleri, spor yapabilecekleri, konserlere gidebilecekleri, film izleyebilecekleri, takılabilecekleri veya yapmak istedikleri başka herhangi bir şey yapabilecekleri, paylaşımlı ve kalıcı bir dijital ortamdır.


Microsoft'tan Meta'ya ve Epic Games'e kadar teknoloji şirketleri, metaverse'i oluşturmak için teknolojiyi bir araya getiriyor, ancak muhtemelen bir on yıl kadar daha bunun gerçekleştiğini görmeyeceğiz. Teknoloji muhtemelen sosyal medya, kripto para birimleri, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve çevrimiçi oyunların özelliklerini birleştirecek, böylece kullanıcılar sanal olarak hareket edip etkileşimde bulunabilecekler.


Metaverse yatırımcısı ve bilgisayar çipi üreticisi NVIDIA'nın CEO'su Jensen Hang, “Bu noktada meta evreni veri tabanı mevcut ekonomimizden daha büyük yeni bir ekonomi olacağından oldukça eminim” diyor.


Tüm metaverse birbirine bağlanacak veya sanal dünyada avatarları aracılığıyla hareket etmek isteyen kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için tek bir evrende sıralanacak.


Girişim kapitalistleri şimdiden metaverse trendlerine atlıyorlar ve Klang Games, Singularity 6 ve Darewise Entertainment gibi metaverse'de sanal bir geleceğe doğru inşa eden girişimlerin arkasına para atıyorlar.


Peki, nasıl farklılık gösteriyorlar?


  • Meta Evreni, bir gün, kullanıcıların bir bölümden (ör. oyun) diğerine (ör. flört, alışveriş, çalışma veya başka herhangi bir şey) sorunsuz bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayan tamamen bağlantılı bir sanal dünyaya sahip olacağımız kavramsal fikridir.

  • Bireysel dijital ekosistemlerin olduğu yerlerde Çoklu Evren daha bağlantısızdır, ancak insanlara aralarında sorunsuz bir şekilde hareket etme veya birleşik bir kullanıcı deneyimi sunma yeteneği sunmaz. Bugün buradayız, sanal bir çalışma ortamına, Fortnite veya Roblox gibi oyun ortamlarına ve Meta (Facebook)'nın Horizon sosyal medya ortamlarına sahip olabilirsiniz, ancak bunlar birbirine bağlantılı değil.


Bütünleşik bir meta evrene ulaşıp ulaşamayacağımız belirsiz, ancak bunun pek olası olmadığını söyleyebilirim. Benim tasavvur ettiğim şey, meta evrenler olarak tanımlayabileceğimiz, ancak birbirleriyle rekabet edebilecek birden fazla ortamımızın olabileceği bir dünya. Bunu Meta gibi şirketlerin bir metaverse inşa edebileceği ve Tencent gibi diğerlerinin başka bir metaverse inşa edebileceği çoklu meta evrenler dünyası olarak tanımlıyorum.


 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında yeni bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan abone olabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

50 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page