top of page

Blog Posts

James Webb Güneş Kalkanını Uzatmak Üzere

Gerginlik günler sürebilir...

James Webb Uzay Teleskobu'nu (#JWST) Noel günü lansmanından bu yana, son varış noktasına ve son şeklini alma yolculuğunda ilerlerken onu yakından takip ediyoruz. Birkaç gün önce size, benzersiz doğası nedeniyle çok yüksek riskli kabul edilen bir yerleştirme olan birincil ve ikincil aynalarını genişletmeye başladığı haberini vermiştik.Aslında, JWTS'nin nihai konfigürasyonuna tam olarak dönüşmek ve bilimsel görevine başlamak için altı aylık yolculuğunun sonraki adımlarına her atıldığında nefesimizi tuttuğumuzdan emin olmadan önce henüz uzayda böyle bir şey denenmemişti. Şimdi NASA, teleskopun etkileyici dönüşümünde bir adımı daha başarıyla tamamladığını bildiriyor.


NASA yaptığı açıklamada, "Webb'in patlama ortasındaki ikinci güneş kalkanının başarılı bir şekilde uzatılmasıyla, gözlemevi bir başka kritik dağıtım dönüm noktasını geçti. Webb'in güneş kalkanı artık uzaydaki tam, uçurtma şeklindeki formuna benziyor" dedi.

Açılmadan önce güneşliği güvenli ve katlanmış halde tutmak için kullanılan 107 membran serbest bırakma cihazının tümü, güneşliğin şekil alması için etkili bir şekilde çalışmak zorunda olduğundan, bu küçük bir başarı değil. Güneşlik, gözlemevi boyunca uzanan 47 fitlik (14.32 m) tam genişliğe ulaştı.


NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki Webb gözlemevi müdürü Keith Parrish, "Orta bomlar, güneş kalkanının beygir gücüdür ve zarları açmak ve bu ikonik şekle çekmek için ağır kaldırma işlemini gerçekleştiriyor" dedi.


Bu, önümüzdeki birkaç gün içinde, JWST'nin beş güneş katmanının her birini ayırmaya devam ederek, ısının yayılmasına izin vermek için zarlar arasında boşluk yaratarak, Güneş'e en yakın olandan başlayarak ardışık her katman öncesininkinden daha soğuk olacak. Dağıtımın bu sonraki aşamasının yaklaşık iki gün sürmesi bekleniyor. Tüm geçmiş aşamalar kadar başarılı olacak mı? Umuyoruz ki başarılı olacak!


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...


10 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page