top of page

Blog Posts

James Webb Artık Tam Olarak Konuşlandırıldı. Peki İlk Görselini Ne Zaman Gönderecek?

Updated: Feb 2, 2022

Teleskop, nihai hedefine varmadan önce aynalarını hizalayacak...


NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık'ta uzun süredir ertelenen fırlatılışından 14 gün sonra Cumartesi günü 21 fit (6,5 m) genişliğinde içbükey şekilli, altın kaplama birincil aynasını açarak en kritik görevini tamamladı.


Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı ile ortak bir çaba olan Webb görevi, güneş sistemimizden erken evrendeki en uzak gözlemlenebilir galaksilere kadar geçmişe ışık yıllarını gözlemleyecektir.


Teleskop daha önce güneş kalkanını 4 Ocak'ta germişti.


Washington'daki NASA Genel Merkezi'ndeki Bilim Misyonu Direktörlüğü yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Kıtaları ve on yılları kapsayan bu türünün ilk başarısını sağlayan ekiple gurur duyuyorum” dedi ve devamında, "Webb'in başarılı konuşlandırması, NASA'nın sunduğu şeylerin en iyi örneğini oluşturuyor."NASA Genel Merkezi'ndeki Webb program direktörü Gregory L. Robinson, "Webb Uzay Teleskobu'nun tüm konuşlandırmalarının başarıyla tamamlanması tarihidir" dedi. "Bu, NASA liderliğindeki bir görevin uzayda bir gözlemevini ortaya çıkarmak için karmaşık bir diziyi tamamlama girişiminde bulunduğu ilk zamandır - ekibimiz, NASA ve dünya için dikkate değer bir başarıdır bu." diye sözlerine devam etti.


Bir sonraki görev, ana aynanın 18 altıgen parçasının tümünü tek bir yansıtıcı yüzey olarak işlev görecek şekilde hizalamaktır.


Teleskop, 23 Ocak'ta, Dünya'dan yaklaşık 930.000 mil (1.5 milyon km) uzaklıkta, beklenen varış yeri olan Dünya-Güneş Lagrange Noktası 2'ye (L2) ulaşmak için motorlarını bir kez daha ateşleyecek. aynalar ve hedefine giden son yörünge. Webb hedefine ulaştığında, güneş, Dünya ve ay ile mükemmele yakın hizalanmaları nedeniyle yerinde kalmak için yakıt tüketimi minimum oranda olacaktır.


"Bugün NASA, yapım sürecinde onlarca yıl boyunca başka bir mühendislik dönüm noktasına ulaştı. Yolculuk tamamlanmamış olsa da, biraz daha kolay nefes almak ve dünyaya ilham verecek gelecekteki atılımları hayal etmek için Webb ekibine katılıyorum” dedi NASA Yöneticisi Bill Nelson.

Webb nihayet hedefine ulaştığında, kendini soğutacak, kendini hizalayacak, cihazlarını kalibre edecek ve beş ay boyunca tanılama yapacak.


10 milyar dolarlık gözlemevi veri toplamaya başlayacak ve ilk görüntülerini bu yıl içinde gönderecek. Webb tarafından çekilen görüntülerin bu yaz yayınlanması bekleniyor.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

28 views0 comments

Kommentare


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page