Günlük Tutarak Kazanacağımız 10 Önemli Fayda

Günlük tutmak, ya çocukça görülen ya da çoğumuzun gözünü korkutan bir şeydir, ancak günlük tutmanın zihinsel ve duygusal sağlığımız için inanılmaz faydaları vardır. Hadi başlayalım..

#1 Zekayı Geliştirir

İnsan açısından zeka olarak tanımlayabileceğimiz şey, esasında düşüncemizin kalitesidir ve buna en önemli katkılarından birini de dil kapasitemiz sağlar.


Günlük tutmak, aslında bir bakıma dili keşfetmektir ve dil, hayvanlar aleminde gelişmiş bir iletişimin ayırt edici özelliğidir ve beynimizin özellikle iyi adapte olduğu bir şeydir. Dili, daha çok toplumsal işlevi açısından önemli görüyoruz , ancak başkalarıyla etkili bir iletişim kurabilecek şekilde soyut duyguları veya fikirleri yakalayabilmesi açısından da çok önemlidir.


Victoria Üniversitesinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; akla gelen düşünceleri, duyguları veya başka bir şeyi yazmak, söylemeye çalıştığınız kelimeleri yakalayan sözcükleri bulmak için düşüncenizi genişletmeniz gerekir. Bu, genel olarak sizi daha iyi bir düşünür yapan yeni sinirsel bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir. Victoria Üniversitesi’nin yine aynı araştırmasına göre, dil öğrenmenin bir parçası olan “yazmak” ile zeka arasında güçlü bir bağ olduğundan da söz ediliyor ve zeka seviyesini ölçmede kullanılan en önemli testlerden biri de “kelime dağarcığı testi”dir. Zeki insanlar, daha geniş kelime haznesine sahiptirler.


#2 Duygusal Zekayı Geliştirir

Duygusal zeka; duyguların farkına varabilme, hissedebilme ve onları yönetebilme yeteneğidir. Günlük tutmak da öz farkındalığı artırmanın ve duyguları gerçek anlamda hissedebilmenin çıkış noktasıdır. Bu içsel alışkanlık zamanla empati kurma yeteneğinizi artırır. Dolayısıyla, başkalarının yaşadıklarını, deneyimlerini daha iyi anlayabilirsiniz.


Birisiyle “bir noktada buluşabilmek”, duygusal zekanızın yüksek olduğunuzu gösterdiği gibi karşınızdaki kişiyle daha derin bir bağ kurmanıza da olanak sağlar.

#3 İletişim Becerilerini Geliştirir

Stanford Üniversitesinin bir raporuna göre; yazmak ile konuşmak arasında çok ciddi bir bağ var. Günlük tutmak aslında, -her ne kadar kendi kendimize de olsa- yazılı iletişimin bir başka şekli. Tabii ki, günlük tutan kişilerin düzenli olarak yazmaları, sözlü iletişimlerine de fayda sağlar.

#4 Stresi Azaltır

Tek başına stres, büyük bir sorun değildir; hatta keskin dişli saldırgan bir kaplandan kaçarken ya da önemli bir sunum hazırlarken, küçük dozlarda alınması faydalıdır bile.


Stres, dikkatimizi dağıtabilecek yüzlerce başka neden olduğunda, bu durumla başa çıkmamızı gerektiren en önemli şeyin “dikkate odaklanmak” olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, uzun süreli stres çok zararlı olabilir ve uzun yıllar hayatınızı mahvedecek depresyon, ruhsal kaygı ve fiziksel sağlık sonuçlarına yol açabilir.


Bazen stresi azaltmak için yapmanız gereken tek şey stresin kaynağı hakkında kendinizle konuşmanızdır ki günlük yazarken kesin olan şey, sadece kendinizle konuşuyor olmanızdır.


Stres, stresli bir deneyimden veya olaydan kaynaklı duygusal gerilemeyi, uzun süre boyunca asla düşünemeyeceğiniz şekilde yönetmenize yardımcı olabilir..


Bazen özellikle stresli bir gündeki olaylar hakkında yazmak, gerçekte sizin için strese neden olan şeyin, aslında hiçte düşündüğünüz gibi olmadığını açığa çıkarabilir.


Bir araştırma, birkaç ay boyunca haftada üç ila beş kez günlük tutma alışkanlığının, strese bağlı koşullarda ortaya çıkan yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerinde, iyileşmeye neden olduğunu gösterdi.

#5 Farkındalığı Artırır

“Farkındalık (mindfulness)” son zamanlarda herkesin diline dolanmış, moda olmuş bir kelimedir. Ancak farkındalık ile mutluluk arasındaki sağlam bağı da göz ardı etmek doğru olmaz.


Günlük tutmak sizin, “bilinçli farkındalık hali”ne girebilmenize yardım eder. Anda kaldığınız zaman da geçmiş hayal kırıklıkları ve gelecek kaygısı önemini yitirir. Bu durum, “dalgın” ve “mutsuz” olan zihninizin –düşünceleriniz, fikirleriniz vb. aracılığıyla- pasif durumdan aktif duruma geçmesi olarak tanımlanır.


Bu durum, farkındalığın kişinin mutluluk duygularıyla güçlü bir bağlantısı olduğunu ve kişinin duygusal ve zihinsel refahını yönetmede önemli bir araç olduğunu gösterilmiştir.


Neyse ki, günlüğe kaydetme sırasında yapmanız gereken tam olarak da budur, bu nedenle günlük tutmak, farkındalık meditasyonu gibi uygulamalardaki faydaların bir çoğunu sağlar.

#6 Duygusal Sağlığı Yönetir

Duygusal sağlık tamamen kişinin duygularını sağlıklı bir şekilde tanımak ve yönetmekle ilgilidir, bu yüzden nasıl hissettiğinizi günlük tutarken tanımlamaya başladığınızda (bu farkındalık kısmı), sizi neyin endişeli veya depresyonda hissettirdiğini, ayrıca neyin de mutlu ettirdiğini görmeye başlayabilirsiniz.


Bu duyguların nedenlerini ve tetikleyicilerini belirlemek, duygusal sağlığınızı iyileştirmenin anahtarı olabilir, çünkü herhangi bir şeyi iyileştirmenin ilk adımı, neyin iyileştirilmesi gerektiğini ve nasıl iyileştirilmesi gerektiğini belirlemektedir.


Eğer sizi depresyona sokan yada endişelendiren şeyleri belirleyebiliyorsanız, bu duyguları yönetmeye, bu duyguların neden kaynakladığı hakkında hiç bir fikri olmayan birinden, zaten çok daha yakınsınız demektir.


Eğer bunlar, düzeltilmesi, değiştirilmesi veya hayatınızdan çıkarılması gereken şeylerse, bunların ne olduğunu bilmek bu sürecin en önemli kısmıdır.

#7 İyileştirir

Yazmak; duygusal, fiziksel ya da psikolojik iyileşmenin yollarından biridir. Yazma egzersizi yapan kişilerin bağışıklık sistemlerinin gelişmiş olduğu, Dr. James Pennebaker (“Writing to Heal” kitabının yazarı) tarafından da test edilmiştir. Stres, çoğunlukla duygusal blokajlardan ve varsayımlara dayalı düşünmekten kaynaklanır.


Araştırmalar ayrıca, günlük tutma sayesinde duyguların açığa çıkmasının, kaygıyı ve stresi azalttığını, uyku kalitesini ise artırdığını gösteriyor.

#8 Yaratıcılığı Geliştirir

Yaratıcı biri olmadığını söyleyen herkes yalan söylüyordur, tıpkı analitik biri olmadığını söyleyenler gibi. Düşüncemizin belirli kısımlarını ne kadar kullandığımıza bağlı olarak, tüm insanlar hem yaratıcı hem de analitiktir.


Beynimiz çalışması gereken bir kas gibidir ve günlük tutmak, beynimizin yaratıcı faaliyet için gerekli olan kısımlarını kullanmamızı sağlayan en etkileyici yollardan biridir.


Herhangi bir etkileyici yazının (yaratıcı bir yazı yada günlük tutma) en büyük zorluğu, yazmaya başlamaktır.


Bir yere girmek için öncelikle kapının menteşelerindeki pasın sökülmesi, kapının açılmaya zorlanması gerek ki bilinçsiz ve bilinçli zihninizin girintilerinde toplanmış olan her neyse; zihnimizi kilitleyen her şeyin serbest bırakılması gerek yazmaya başlamak için.


Bir dergi için gerçekleştirilen sanatsal tasarımlar ve yazım süreci de aslında aynıdır ve birinden edinilen deneyim diğerine olumlu yansır. Bu, günlük tutmanın, size resim yapmayı öğreteceği anlamına gelmez, ancak bir ressamsanız, günlük tutmak zihninizin paslı kapısının açılmasının iyi bir yoludur, ve elbette zihninizi kilitleyen şeylerin serbest kalmasını kolaylaştırır.


Yaratıcılığı geliştirmek için bir sanatçı olmanıza gerek yok; mühendislerden yazılım geliştiricilere, muhasebecilere kadar herkes yaklaşımlarında daha yaratıcı olacak şekilde çalışmalarını geliştirebilir.


Julia Cameron’un (“Sanatçının Yolu” kitabının yazarı) “Morning Pages”i, yaratıcılığını ortaya çıkarmak isteyenler (neredeyse 7’den 70’e herkes) için ilaç niteliğindedir. Julia’nın en güçlü aracı; ‘düşünmeden’ sadece yazmak. Bu “bilinç akışı” stiliyle yazmak, aslında içimizde olmasına rağmen farkında olmadığımız fikirleri ve düşünceleri de ortaya çıkarır.

#9 Özgüveninizi Artırır

Günlüğünüze pozitif bir deneyiminizi yazmak, beyninizin o anı tekrar yaşamasını sağlar. Ve “kendinden şüphe etme” size çirkin yüzünü gösterdiğinde yeteneklerinizi ve gücünüzü tekrar kazanabilirsiniz. Endorfin ve dopamin hormonlarının açığa çıkması modunuzu ve kendinize olan saygınızı artıracaktır.


Sabır ve istikrar yeni alışkanlık edinmede kritik öneme sahip kavramlardır. Belki yazmaya, haftada üç günle başlayabilirsiniz, sabah uyandığınızda veya akşam uyumadan önce.

#10 Hedeflerinize ulaşmanızı sağlar

Günlüklerimize çoğunlukla hayallerimizi ve hırslarımızı yazarız. Hatta bazen tamamiyle hayal ürünü olan fikirlerimizi bile karalarız.


Bir binayı plansız inşa edebilir misiniz? Sanırım bu soru, anlatmak istediklerimi özetliyor.

Hedeflerinizi yazmak, beyninize onların “önemli” olduğu mesajını verir. Retiküler Aktivasyon Sisteminiz de hedefinize ulaşmak için gerekli olan araçları ve fırsatları işaretler. Hedeflerinizi daha detaylı yazarsanız, -detaylı bir plan hazırlamış olacağınız için- gerçekleşme olasılıkları artar.


Kaynaklar:

Linkedin | DeepBloo | Facebook | Twitter | Instagram | YazBEE | HG


Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library