top of page

Blog Posts

Elektrikçiler En Uygun Koruma Cihazlarını Nasıl Seçer?

En uygun koruma cihazlarını seçerken elektrikçilerin dikkat etmesi gereken en az dört ana konu var. Elbette daha onlarca konu vardır ama koruma açısından en önemlilerini tanımlamaya çalışalım; ki bunlar kısa devreler, aşırı yükler, toprak arızaları ve aşırı gerilimler...


Elektrikçiler En Uygun Koruma Cihazlarını Nasıl Seçer?

İçindekiler Tablosu


1| Kısa Devreler

Bu husus, elektrik tesisatı tasarlayan elektrikçiler için kesinlikle en zor konulardan biridir. Bu amaçla, koruma cihazlarının iyi koordinasyonunu sağlamalıdır.


Şekil 1 – Koruma cihazlarının toplam ayrımı
Kısa devre akımı, arızanın yukarısındaki tüm devre kesiciler tarafından görülür. Yine de, koruma cihazlarının yalnızca iyi ayrımı (toplam), yalnızca düşük dereceli devre kesicinin açılmasını garanti edebilir.

Bir fiderin kullanılabilirliğini artırmak için, başka bir ekipman öğesi için bir koruma cihazının devreye girmesini önlemek için onu mümkün olduğunca yukarı yönde (kaynağın yakınında) beslemenizi öneririz.


Şekil 2 – Koruma cihazlarının kısmi ayrımı

Yüksek kullanılabilirliğe sahip ağlarda, ayrım kısmi ise veya bir kısa devre doğal olarak ortadan kaldırılabiliyorsa (bu nadirdir) otomatik sıfırlama cihazının kullanılması haklı olabilir. Bu teknik yüksek voltajda kullanılır, ancak nadiren düşük voltajda kullanılır: Arızaya neden olan kemirgen veya sürünen bir hayvan çoğu durumda kalıcı bir kısa devre arızasına yol açar.


Her durumda, sıfırlama istisnai olarak kabul edilmelidir ve sıfırlama denemelerinin sayısı sınırlandırılmalıdır.2| Aşırı Yükler

Aşırı yük akımı, arızalı yükün önündeki devre kesiciler tarafından görülür. Bu koruma cihazlarının devreye girmesini önlemek için aşağıdakiler gereklidir:

  1. ya laminasyon faktörü almadan boyutlandırmak için (çözüm 1 – sol)

  2. veya her hassas besleyiciyi bir devre kesici (çözüm 2 – sağ) ile ayrı ayrı korumak için.


Şekil 3 – Toplu ve toplu olarak aşırı yükte ayrımcılık

Başka bir ekipman parçası için bir koruma cihazının devreye girmesini önlemek için mümkün olduğunca yukarı yönde bir fider beslemek her zaman tercih edilir. Yüksek kullanılabilirliğe sahip bir ağın hassas besleyicisinde otomatik sıfırlama cihazının kullanılması, bakım hizmetlerinin harekete geçmesi için gereken süre boyunca normalde geçici olan otomatik yeniden beslemeye izin verir.3| Toprak Arızaları

Toprak kaçağı koruma cihazı son derece hassas, 30 mA veya daha düşük olduğunda ve kişisel koruma rolüne sahip olduğunda, otomatik sıfırlama, belirli durumlar (şehir ekipmanı, kamu aydınlatması) dışında tavsiye edilmez ve hatta bazı durumlarda güvenlik nedenleriyle yasaklanmıştır.


Bir yalıtım hatasından kaynaklanan kaçak akımlar (faz-toprak kısa devre hataları hariç).


Su mevcudiyeti ile bağlantılı olanlar gibi çok sayıda geçici sıkıntılı açma durumuyla başa çıkmak için, sıfırlama cihazı, yeterince zaman gecikmesi olduğunda, koruma cihazını sıfırlamadan önce arızanın ortadan kalkmasını beklemeyi mümkün kılar.


Bu çözüm, diğer birçok durumda olduğu gibi dış mekan kamu aydınlatması, kentsel ekipman, ışıklı işaretler, trafik ışıkları için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Standart toprak kaçağı koruma cihazları, elektronik ekipmanlarda bulunan çok uzun kabloların veya filtrelerin kapasitansları tarafından üretilen kaçak akımlardan rahatsız olabilir. Bu kapasitörler, frekansla ters orantılı bir empedansa sahiptir.


Parazit akımları yüksek frekanslı olduğundan, bu kapasitörler aracılığıyla toprağa akabilirler ve yukarı akıştaki toprak kaçağı koruma cihazları tarafından bir toprak kaçağı akımı olarak yorumlanabilirler.

Şekil 4 – D1'in kapanmasında HF filtresinden kaynaklanan kaçak akım

Bu fenomen, standart toprak kaçağı koruma cihazlarının rahatsız edici açmasından sorumludur. Bu tür cihazların rahatsız edici açma riskini sınırlamak için, bu tür dalgalara karşı bağışıklı korumanın kullanılması esastır.


Yüksek genlik bozuklukları durumunda, sıfırlama cihazı, elektrik dağıtımının güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur. Bağışıklı bir toprak kaçağı koruma cihazı ile birlikte, maksimum elektrik gücü kullanılabilirliğini sağlar.


4| Dalgalanmalar (Aşırı Gerilimler)


4.1| Yıldırım

Gerek elektrik tesisatından gerekse besleme hatlarından uzakta meydana gelen yıldırım çarpması, uygun şekilde tasarlanmış ve üretilmiş, yani parafudr ve bağışıklı toprak kaçağı cihazları bulunan tesisatlara hiçbir etkisi yoktur.


Yakındaki yıldırım çarpması, bazı durumlarda toprak kaçağı koruma cihazlarının yanı sıra termik-manyetik koruma cihazlarının devreye girmesine neden olabilir.

Şekil 5 - Parafudr şeması

Parafudr dalgalanmaları sınırlar. Bağışıklı toprak kaçağı koruma cihazları, rahatsız edici açmalara karşı koruma sağlar.


Besleme sürekliliği yüksek olan fiderlerdeki bir sıfırlama cihazı, yakınlarda bir yıldırım çarpmasından sonra fideri tekrar işletime alır.

Bu nedenle, koruma cihazlarının açılması istisnai kalsa bile, besleme sürekliliğinin önemli olduğu siteler için yaygın kullanım, aşırı gerilimleri sınırlamak için bir parafudr, rahatsız edici açmalara karşı koruma sağlamak için bağışıklı toprak kaçağı koruma cihazları ve yüksek süreklilik gerektiren fiderlerde bir sıfırlama cihazı kurulmasını önerir. Yakınlarda bir yıldırım çarpmasından sonra besleyiciyi tekrar faaliyete geçirmek için besleme.


Hiçbir elektronik bileşen (filtre yok) ve çok uzun kablolar (kapasitans yok) içermeyen bir elektrik tesisatının, aşırı gerilim arestörü ve sıfırlama cihazlarıyla birleştirilmiş standart toprak kaçağı cihazları ile üretilebileceğini unutmayın.

Bununla birlikte, yaygın kullanım yine de hassas alanlar için bağışıklı toprak kaçağı cihazlarının kullanılmasını önerir. Bunun nedeni, sıfırlama cihazlarının açma ve sıfırlama sayısını hesaplaması ve belirli bir sayıdan sonra besleyicinin enerjisini kesmesidir. Standart toprak kaçağı koruma cihazları kullanılıyorsa, kısa bir süre içinde uzak yıldırım çarpmaları nedeniyle birden fazla açma riski vardır.


Bu durum, bunu kalıcı bir arıza olarak yorumlayan otomatik sıfırlama cihazının bloke olmasına neden olabilir.


4.2| Çalışma aşırı gerilimleri

Uygun şekilde tasarlanmış ve üretilmiş tesisatlarda bir parafudr ve bağışıklı toprak kaçağı cihazları kullanılır. Bu önlemler, çalışma aşırı gerilimlerinin neden olduğu rahatsız edici açmalara karşı koruma sağlamak için yeterlidir.


4.3| Harmonik Akımlar

Elektronik bileşenlerin her yerde mevcut olduğu tesislerde ve binalarda, kesitini değerlendirmek için nötr iletkendeki yükün uygun şekilde değerlendirilmesi şiddetle tavsiye edilir.


Nötr için yarım kesit kullanılması normalde yasaktır. Tek çözüm, kablo kesiti hesaplama kurallarına uymaktır.


Document:

Increasing availability of LV electrical networks by Schneider Electric

Format:

PDF

Size:

3.1 MB

Page:

30

Download:


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page