top of page

Blog Posts

Dünyanın Tüm Küresel Metal Rezervinden Daha Fazlası

Dünya yakınından geçmekte olan bir asteroid 11 trilyon dolardan daha değerli metal içeriyor...

CNET'in bir raporuna göre, yeni yapılan hesaplamalar, Dünya'nın yakınından geçmekte olan iki adet metal rezervi olan asteroidden birinin yaklaşık 11.65 trilyon dolar değerinde metal içerebileceğini gösteriyor. Bu, uzay taşının muhtemelen Dünya'nın tüm küresel metal rezervlerinden daha fazla demir, nikel ve kobalt içerdiği anlamına geliyor.


Metal açısından zengin asteroit 1986 DA olarak adlandırılıyor ve The Planetary Science Journal'da yayınlanan yeni bir çalışmada 2016 ED85 adlı başka bir asteroitle birlikte analiz edildi. Gazete, iki uzay nesnesinin "gelecekte asteroit madenciliği için olası hedefler" olabileceğini iddia ediyor.


Gelecekte, uzay madenciliği, gelecekteki uzay kolonileri için değerli kaynakların yanı sıra, burada Dünya'da büyük bir zenginlik sağlayabilir. Geçen ay, Arizona Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, gelecekteki ay kolonileri için kaynaklar için ayı çıkarabilecek bir gezici sürüsü için bir konsept açıkladı.


Malzemelerinin tahmini toplam net değeri 700 kentilyon dolara ulaşan asteroit 16 Psyche de dahil olmak üzere, birkaç asteroit potansiyel olarak kazançlı hedefler olarak tanımlanmıştır.


'Mini Ruhlar' gelecekteki uzay madenciliği operasyonları hakkında fikir veriyor

Yeni gerçekleştirilen araştırmanın arkasındaki ekip, bulgularını uzak yıldızların ve gezegenlerin özelliklerini deşifre etmek için teleskoplar aracılığıyla gözlemlenen elektromanyetik emisyonları analiz eden bilimsel bir yöntem olan spektrum analizine dayandırıyor.


Gezegen Bilimleri Enstitüsü'nde bulunan baş araştırmacı Juan Sanchez, gerçekleştirdiği basın açıklamasında, "Analizimiz, her iki Dünya'ya yakın asteroitin (NEA) demir ve nikel gibi %85 metal ve temelde kaya olan %15 silikat malzeme içeren yüzeylere sahip olduğunu gösteriyor." dedi.


"Bu asteroitler, Dünya'da bulunan mezosideritler gibi bazı taşlı demir meteorlara benziyor." Juan Sanchez

Sanchez ve ekibi, bulgularının, şu anda kesin spektrum analizi için Dünya'dan çok uzakta olan 16 Psyche'nin bileşimi hakkında bir ipucu sağlayabileceğine inanıyor - 700 kentilyon dolar değerinde değerli metal içerdiği tahmin edilse de, NASA tüm şüpheleri ortadan kaldırmak için uzay kayasına bir görev ekibi göndermeyi planlıyor. Araştırmacılar, bir gün uzay madenciliği operasyonlarının hedefi olabilecek asteroit türleri hakkında fikir verdikleri için çalışmalarında iki asteroide "Mini Ruhlar" adını verdiler.


 
Teknik ve Teknolojik Paylaşımlar ve Hayata Dair Her Şey…
 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

21 views0 comments

Commentaires


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page