top of page

Blog Posts

Belimi Nasıl Tedavi Ettim?

Her şey bir basketbol maçı esnasında başladı…

Herhangi bir fiziksel bozukluğun ruh haliniz, enerjiniz ve üretkenliğiniz üzerinde etkisi söz konusudur. 15 yaşımdan beri belimle ilgili sorunlarım var. Üniversite, yüksek lisans ve bundan sonraki kariyerim boyunca da beni yıllarca rahatsız etti bu.


Bu sorun başladığından beri, fizyoterapistlere ve kiropraktörlere gitmeye şartlandırıldım. Döngü hep aynıydı. Bel ağrımı tetikleyen bir şey yaptım, ve sonrasında kayropraktik tedavisine gittim, belimi “manipüle” ettim ve iyiydim… sadece birkaç ay…

29 yaşıma geldiğimde bu döngüsel sorundan bıkmıştım. Hayattaki temel hedeflerimden biri de kendine güvenmektir. Kesinlikle gerekli olmadıkça insanlara veya bir takım araçlara bağımlı olmak istemiyordum. Bu yüzden bel ağrılarımdan kurtulmaya kararlıydım.


Şimdi, 2020'de dört yıldır başarılı bir şekilde belimi tedavi ediyorum. Küresel salgınla birlikte bir çoğumuz fizyoterapistleri ziyaret edemiyoruz. Öyleyse ne yapabiliriz? Sadece pes edip, sorunlarımızı kabullenip, yatalak olamayız elbette.


Bu yazıda, belimi tedavi etme yolculuğumu paylaşacağım sizlerle. Şuan % 99 ağrısızım, bu birkaç yıl önce hayal bile edemediğim bir şeydi. Ama tıp uzmanı olmadığımı da vurgulamak istiyorum bu noktada. Amacım öğüt vermek de değil. Amacım size bunu nasıl yaptığımı göstermek. Ama öncelikle, size rahatsızlığımın nasıl başladığını anlatayım.


Rahatsızlığınız Kimliğinizin Bir Parçası Olabilir

Her şey bir basketbol maçı esnasında başladı. Hücum ribaunduna çıkıyordum ve havada rakibimin dizi belime çarptı. Bir acı hissettim o an için, ama oyuna devam ettim her şeye rağmen.

Oyun bittiğinde beton kortun yanındaki çimlere uzandım. Birkaç dakika sonra belim sertleşmeye başladı. Arkadaşlarımla biraz sohbet ettikten sonra, herkes başka bir oyun daha oynamak için ayağa kalktı.


Ama ben ayağa kalkamadım. Bir sorunum olduğunu biliyordum. Sonraki 45 dakika boyunca çimlere düz bir şekilde uzandım ve sertliği hafifletecek bir pozisyon bulmaya çalıştım. Kaslarım soğudukça, durumum daha acı verici bir hal aldı.


Artık dayanamıyordum. Bu yüzden birkaç arkadaşım ve ben bisikletlerimize atlayıp eve gittik. Evde duş aldım ve uzandım. Bir süre sonra ağrılarım daha da kötüleşti. Artık kalkamıyordum. O günden beri de belimde sorunlar yaşıyorum.


Kimliğimin bir parçası oldu bu sorun zamanla. Kendim içim “Kronik bel ağrılarım var” gibi şeyler söyler hale geldim. Geriye dönüp bakınca, bu yenilgi gibi, sanki pes etmişim gibi geliyordu bana. “Bel ağrısı” olan biri olduğumu kabul etmiştim yani. Ve bu bana hayatım boyunca zarar verdi.


Spor yaparken, aktivitelerde, alışveriş yaparken, bir şeyler taşırken her zaman daha dikkatli olmaya çabaladım. Böyle bir durumu yaşıyorsanız, bel ağrınızı tetiklememek için her şeyi yapabilirsiniz.


Hızlı Düzeltmeler Uzun Vadeli Çözümler Değildir

Bu yüzden ilk kez yaralandıktan hemen sonraki gün bir kayropraktöre gittim. Belimi kırdı ve ağrının % 90'ı gitmişti. Milyonlarca insanda olduğu gibi, omurumun sonundaki L4-L5 disklerimle ilgili sorunlar yaşıyordum. Zira bel ağrısının klasik nedenidir bu.


Ama işte yaklaşık 15 yıllık bel ağrısından sonra farkına vardığım asıl şey: Belirtilerinizi istediğiniz kadar tedavi edebilirsiniz, ancak sorunlarınız ortadan kalkmayacaktır.


Yaklaşık dört yıl önce, yeterince bunun farkına vardım. İnternette araştırma yapmaya başladım. Yeni Zelandalı bir fizyoterapist olan Robin McKenzie’nin “Belinizi Tedavi Edin” adlı bir kitabını keşfettim. Bu kitap bana çok yardımcı oldu.


Eskiden beri yaşadığım sorunum konusundaki düşüncelerimi değiştirdi bu. McKenzie’nin ortaya koyduğu yöntem, benim için mükemmeldi. Belimdeki tüm sorunları ortadan kaldırmadı belki, ancak onları ortadan kaldırabileceğimi gösterdi bana.


Sebebi Nedir?

Bel ağrıma neyin sebep olduğunu bulmaya kararlıydım. İnsan anatomisi hakkında bir araştırma çılgınlığına girdim. İnternette sayısız makale okudum, fitness ve insan vücudu hakkında kitaplar okudum ve temel konularla ilgili neredeyse her YouTube videosunu izledim.


Sonunda belimdeki sorunlara neyin yol açtığını anladım: Kalça bölgemdeki gerginlik. Kalça fleksörleri ve psoas kasım çok gergindi. Anladığım kadarıyla, bu çoğunlukla bütün gün oturmaktan kaynaklanıyordu.


Bel ağrım vardı çünkü kalça fleksörleri çok sıkıydı ve bu da başka bir soruna neden oluyordu: Ön pelvik eğim. Sırtımdaki kaslar zayıfken, pelvisim ve kalçalarımdaki kaslar gergindi. Kalçalarım da zayıftı. Kısacası vücudumun arkasındaki kasların çoğu çok zayıftı.


Bel ağrımın temel nedenleri bunlardı. Ve milyonlarca insanın yaptığı gibi, oturmaktan kaynaklanıyordu ve bu hususta yalnız değilim.


Peki Nasıl Tedavi Ettim?

Jeff Cavalier’in YouTube kanalı Athlean X’ten gerçekten çok faydalandım. Size nasıl düzgün bir şekilde gerileceğini ve önemli kaslarınızı nasıl güçlendireceğinizi gösteren pek çok yararlı videosu var. Ön pelvik eğimi düzeltmeyle ilgili bu video harika mesela.


Gerilmeye başladığımda çok ağrım vardı. İlk yıl için bir savaş vermek gibiydi benim için açıkçası. Bundan dolayı cesaretiniz kırılmasın asla. Çoğumuz vücudumuzu yıllarca dövüyoruz ve sonuç olarak fiziksel sorunlarımızı birkaç hafta veya ay içinde çözmeyi bekleyemeyiz.


Doğal olarak gerçek etkileri görmek yaklaşık bir yılımı aldı. Hala neredeyse her gün esniyorum. Bir süre boyunca o kadar gerildim ki, ters etki bile yaptı. Şimdi her antrenmandan sonra bunu yapıyorum. Ve eğer egzersiz yapmazsam, geceleri esneme hareketleri yapıyorum, ama aşırıya kaçmadan.


Bu bir süreç olmaya devam etmektedir. Öğrendiğim bir şey, insanların fikirlerini eleştirmeye devam etmenin önemli olduğudur. Sırf “kronik bel ağrısı hastası” olarak etiketlendiğiniz için, bu aslında sizin bir olduğunuz anlamına gelmez. Anahtar şey aslında bu noktada, gereksiz riskleri almadan kendinizi iyileştirmeye çalışmaktır.


Bu yolculuğa başladığım için mutluyum çünkü çok daha iyi hissediyorum artık kendimi. Belki şanslıyım, kim bilir? Ağrınız biraz azaldığında yaşam kaliteniz de katlanarak artıyor doğal olarak. Bu yüzden daha iyi olmaya her zaman değer bir mücadele bu.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

25 views0 comments

Comentários


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page