top of page

Blog Posts

AG Dağıtım Sistemlerinin Tasarımında Yapılan En Büyük 3 Hata

Son kullanıcıya güvenli, etkili ve güvenilir bir çözüm sağlamak açısından bir tasarımcı, bir alçak gerilim dağıtım tasarımı oluştururken çok sayıda hata ve yanlış anlamadan uzak durmalıdır. Elektrik tasarımları hakkında pek çok yanlış anlama olmasına rağmen, bu yazıda bahsedeceğim yanlışlar, maliyetler ve kural ve düzenlemelere uyulmaması nedeniyle karşılaşılması açısından sık ve muhtemeldir.Bu nedenle, bu yazıda, standartlardan ve kodlardan sapmadan, uygun maliyet tasarrufu tekniğini kullanarak bu tür hataların nasıl önleneceğini öğreneceksiniz. Ayrıca, aydınlatma armatürlerinin verimli bir şekilde dağıtılmasının tasarımına katkıda bulunan lüks hesaplama programı DIALux gibi elektrik tasarımının kalitesini artıracak bazı tasarım programlarının kullanılmasının önemini de anlayacağız.


Ayrıca, bu hataların sonuçlarını ve bunları düzeltmek için uygun çözümleri tartışacağım. Makale, bazı tasarım hatalarından nasıl kaçınılacağını netleştirmek için video tabanlı derslerle geliştirilmiştir ve tasarımın diğer temel yönlerini açıklamaktadır.


Alçak gerilim tasarımındaki yaygın hataları öğrendikten sonra, “Elektrik Alçak Gerilim Sistemi Dağıtım Tasarımı” ders paketime kaydolarak eksiksiz bir alçak gerilim dağıtım tasarım projesinin sıfırdan nasıl tasarlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. aşağıdaki bağlantı aracılığıyla.


İçindekiler:


1| Yanlış Elektrik Oda Seçimi

Herhangi bir proje için elektrik odası seçimi, tasarımın ilk aşamalarında, özellikle de projenin mimarı mimari düzeni tasarlarken yapılmalıdır. Elektrik odaları için uygun yer seçimi kritik bir iştir ve tasarımın farklı yönleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Örneğin, kablo yönlendirmesini kolaylaştırmak, maliyet tasarrufuna katkıda bulunacaktır.


Cevaplanması halinde bir elektrik odası için en uygun yerin seçimine katkı sağlayacak bazı sorular vardır:

  1. Seçilen oda pano ve elektrik panosu sayısını barındırabiliyor mu?

  2. Oda, yangın veya patlamanın meydana gelebileceği tehlikeli bir alanın yakınında mı bulunuyor?

  3. Ana elektrik odası trafo odasının yakınında mı?

  4. Oda, tüm kata engelsiz hizmet verebilecek bir alanda mı yer alıyor?


Elbette, bu soruları yanıtlamak, elektrik odası için en iyi yerin seçilmesine kuşkusuz katkıda bulunacaktır. Ancak, bir elektrik tasarımcısının yukarıdaki soruları yanıtlamadan önce göz önünde bulundurması gereken önde gelen bir birincil özellik vardır:

Seçilen elektrik odası lokasyonunun, güzergahını değiştirmeden düz bir yol ile projenin diğer elektrik odalarına hizmet verebilmesini sağlamak.

Bu nedenle, bir elektrik tasarımcısı merdivenlere ve asansör boşluklarına bakmalı ve bitişik odaları seçmelidir. Örneğin binanın zemin katında merdivenlere bitişik bir elektrik odasının seçilmesi, bir binanın üst katlarında bulunan diğer elektrik odalarının aynı yerde seçilmesini garanti edecektir.


Bu, binanın tüm katları boyunca dağıtım panelleri arasındaki kablo yönlendirmesini kolaylaştıracaktır.


Şekil 1 – Bir elektrik odasına kurulan elektrik dağıtım panoları

Aksine, bazı elektrik tasarımları, elektrik panolarını doğrudan suyla temasa maruz bırakabilecek ve tehlikeli durumlara neden olabilecek ıslak bir alana yakın bir oda seçmek gibi elektrik odaları için uygun yerler sağlamaz. Ek olarak, elektrikli odalar, gelecekteki panelleri yerleştirmek için yeterli alan sağlamayan merdivenlerin altına yerleştirilebilir ve bakım için erişilebilirlik sorunlu hale gelir.


Bir proje, her katta dağıtım panolarını beslemek için her katta bulunan birkaç alt ana panoya hizmet eden bir veya daha fazla ana pano içerebilir. Her zaman çatı katına kadar kesintisiz bir merdiven veya asansör boşluğunun yanında bir elektrik odası seçmek, paneller arasındaki kabloları bağlamanın en kolay ve en kısa yolu olacaktır.


Bu nedenle, elektrik odaları merdivenlere bitişik olarak seçildiğinde, bir elektrik tasarımcısı, tüm binanın odalarını birbirine bağlamanın bir yolunu sağlamak için her odanın çatısında bir açıklık tasarlamak için mimari ve sivil proje ekipleriyle koordine etmelidir.

Bu açıklığın elektriksel adı, tüm bina katlarına elektrik besleyicileri için sürekli bir yol sağlamak üzere beton levhadaki bir açıklık olan bir "yükseltici"dir.


Şekil 2 – Kablo kanalları ve tavaları için elektrikli yükseltici
Şekil 3 - Elektrik yükseltici tasarım çizimi

2| DP Programlarında Eksik Yedek Devreler

Elektrik tasarımcılarının kaçınması gereken en büyük hatalardan biri, Dağıtım Panosu (DP) programlarına yedek devre eklememektir. Herhangi bir zamanda yük ekleme olasılığı her zaman potansiyeldir. Bu nedenle ek yükü beslemek için yeni bir dağıtım panosu eklemek yerine yedek devre kesicilere sahip olmak bu işlemi kolaylaştıracaktır.


Yedek devreler için tavsiye toplam yüklerin %25'idir. Örneğin, üç fazlı bir DB zamanlaması 12 yollu türün yedek olarak dört yolu olacaktır. Dört yedek parça seçeneği, kullanıcının 12 adede kadar ek tek fazlı yük bağlayabileceği anlamına gelir. Her yol üç R, Y ve B devresini temsil eder, yani kullanıcı bağlı yük tipine göre hem tekli hem de üç fazı bağlayabilir.

Yedek parça eklemek, dağıtım panosunun yerinde kurulumu sırasında teknisyenlerin herhangi bir yüke bağlı olmayan yedek devre kesicileri kurması anlamına gelir. Bununla birlikte, son kullanıcı tüm yedek parçalar için ek olarak takılan devre kesicilerle eşleşmeyebilecek belirli bir tip eklemek isteyebileceğinden, devre kesiciler de kurulmayabilir ve boş bırakılabilir.


Örneğin, MCB yerine tek fazlı bir ELCB yerine üç fazlı bir devre kesici gereklidir, vb. Sonuç olarak, elektrik tasarımcıları ek %25 devreleri uygulama sırasında pratik amaçlar için “yedek” ve “boşluk” olarak gösterebilirler.


Aşağıdaki şekil, ek %25 yedek parça ve boşluk içeren 12 yönlü bir DP programını göstermektedir.


Şekil 4 – Dağıtım Panosu (DP) yedekleri ve boşlukları planlayın (yakınlaştırmak için tıklayın)

Ek "yedek" devre kesicinin anma amperi ile gösterildiğini fark edeceksiniz, çünkü sahadaki uygulama aşamalarında DP'nin içine kurulmaları gerekecek. Herhangi bir kesici takılmasına gerek olmadığını belirtmek için “boşluklar”ın sadece boşluk bırakıldığını ve bağlantı yükünün türüne göre son kullanıcının kararına bırakıldığını unutmayın.


Aşağıdaki şekil, güvenlik için ve DP'ye toz ve böceklerin girmesine izin vermemek için yapay kapaklarla kapatıldıktan sonra bir DP'nin boşluklarının nasıl göründüğünü göstermektedir.


Şekil 5 - Yedek devreler için dağıtım panosunda kullanılan boş kapaklar

3| DP Çizelgelerinde Dengesiz Yükler

Üç fazlı bir sistemde, yüklerin dengelenmesini göz ardı etmemek çok önemlidir. Bu hata, tüm sistemin verimliliğini etkileyecek ve ciddi sonuçlara yol açabilecektir. Bu nedenle, üç fazlı bir sistemde talep ve toplam bağlı yükü elde etmek için yükleri tanımlayıp DB programına ekledikten sonra, yükleri dengelemek zorunludur.


Başka bir deyişle, üç fazlı bir sistemde, tek ve üç fazlı yüklere bağlanan ve aralarında dağıtılanlar vardır...コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page