top of page

Blog Posts

50 Yıl Çalışabilen Pul Kadar Nükleer Piller Geliyor!

Betavolt adında Çinli bir #startup şirket, sadece pul büyüklüğünde olan ama 50 yıl boyunca aralıksız çalışabilen bir #pil geliştirdiğini duyurdu. Bu piller #nükleer enerjiyle çalışıyor ve bildiğimiz #lityumiyon pillerden 10 kat daha fazla #enerji yoğunluğuna sahip.Betavolt’un geliştirdiği bu pil, beta radyasyonundan faydalanarak #voltaj, yani #elektrik üretiyor. Beta… Volt... #Uranyum yerine, #Nikel-63’ü enerji kaynağı olarak kullanıyor.


Ortaya yüksek enerjide nötronlar çıkarmak yerine, elektronlar çıkarıyor. Bunların madde içerisinde katedebileceği yol, yani penetrasyonu çok daha az. Koca bir su havuzuyla yavaşlatmak gerekmiyor.


Nikel-63, bozunuma uğradığında #beta radyasyonu ya da diğer adıyla bir beta parçacığı yayınlıyor. Böyle beta parçacığı gibi fiyakalı bir isim verildiğine aldanmayın, dediğim gibi bildiğimiz #elektron bu aslında. Fakat yeterince enerjik bir elektron. Tek-kristalli elmastan özel olarak geliştirdikleri bir #yarıiletken, yalnızca 2 mikrometre kalınlığındaki Nikel-63’ü bir tost gibi kapatıyor. Böylelikle Nikel-63’ten yayınlanan bu beta radyasyonu, yani elektronlar, bu yarıiletken tarafından yakalanıp elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Böylelikle dışarıya da hiçbir #radyasyon sızmamış oluyor.


Nükleer Piller

Yani nükleer reaktörlerdeki gibi bir zincir reaksiyona ihtiyaç duymuyor. Kontrol edilmesine de hiç gerek yok. Kendi başına çalışıyor. Ayrıca kimyasal piller gibi tekrar şarj etmemiz de gerekmiyor. 50 yıllık ömrü boyunca düzenli olarak enerji üretmeye devam ediyor.


Üstelik enerji yoğunluğu, günümüzde kullandığımız benzer boyutlardaki lityum iyon pillere kıyasla 10 kat daha fazla. Şu anda sadece #100microwatt güce sahip ve #3Volt elektrik verebiliyor. Fakat #modüler tasarımı nedeniyle bunlardan birçoğunu bir araya getirip, daha büyük uygulamalarda kullanmak mümkün. Ayrıca Betavolt, 2025’e kadar 1 Wattlık bir ürün de hedeflediklerini duyurdu.


Fakat belki de en ve en önemlisi… Nükleer reaktörlerdeki gibi kullanıldıktan sonra bir atık üretmemesi. Nikel-63, beta bozunumu geçirdikten sonra bakırın zararsız bir formuna dönüşüyor. Elbette bu ufak piller, nükleer reaktörlerin yerini almayacak. Fakat nükleer enerjiyi hem daha etkili hem de daha temiz bir şekilde kullanabilmemiz açısından bu önemli bir adım.


Barış Özcan

Recent Posts

See All

Commenti


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page