top of page

Blog Posts

2022 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerini Buldu ve Ödül Kuantum Teknolojisine Verildi

Aspect, Clauser ve Zeilinger, dolanık fotonlarla deneyler yaparak Bell eşitsizliklerinin ihlalini tespit ederek ve kuantum bilimine öncülük ederek bu ödülü kazandı...


Nobel Fizik Ödülü geçtiğimiz günlerde açıklandı...


İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2022 Nobel Fizik Ödülü'nü, Bell eşitsizliklerini ihlal eden ve kuantum bilgi bilimine öncülük eden dolaşık fotonlarla yapılan deneyler için Alain Aspect, John Clauser ve Anton Zeilinger'e vermeye karar verdi.


İki parçacığın, ayrıldıklarında bile tek bir birimmiş gibi davrandıkları, dolanık kuantum durumlarıyla ilgili çığır açan deneyler...

Deneyler sonucunda elde edilen bulguları, yeni kuantum bilgi tabanlı teknolojinin yolunu açtı.Araştırmanın kökeni 1960'lı yıllara kadar uzanıyor

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından belirtildiği üzere, kuantum mekaniğinin soyut etkilerine yönelik uygulamaları ortaya çıkmaya başlıyor. Günümüzde kuantum ağları, bilgisayarlar ve güvenli kuantum şifreli haberleşme üzerine çok çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.


Kuantum mekaniğinin iki veya daha fazla parçacığın dolaşık halde bir arada var olmasına izin vermesi, bu ilerlemenin çok önemli bir yönüdür. İki parçacık uzakta olsa dahi, dolaşmış bir çiftte bunlardan birine ne olduğu, diğer parçacığa ne olacağını etkiler.


Korelasyonun gizli değişkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı -bir deneyde sonucunu sağlamaları gereken dolanık bir çiftteki parçacıklara söyleyen talimatlar- çok uzun bir süre tartışıldı.


Johan Jarnestad / İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi.

Çalışmaya üç ayrı bilim adamı destek verdi

John Clauser, John Bell'in teorilerini genişletti ve bu da gerçek bir deneyle sonuçlandı. Bell eşitsizliğini açıkça ihlal eden ölçümleri, yapıldığında kuantum teorisini destekledi. Bu, gizli değişkenleri içeren bir teorinin kuantum mekaniğinin yerini alamayacağını gösterdi.


Deney, önemli bir boşluğu kapatmak için kullanan Alain Aspect tarafından geliştirildi. Dolaşmış bir çift kaynağından ayrıldıktan sonra, ölçüm ayarlarını değiştirebilir ve çiftin serbest bırakıldığı andaki ayarların sonuç üzerinde hiçbir etkisi olmadığından emin olabilirdi.


Anton Zeilinger, karmaşık teknikler ve kapsamlı testler kullanarak dolanık kuantum durumlarını kullanmaya başladı. Araştırma ekibi, kuantum durumunun bir parçacıktan diğerine uzaktan transferini sağlayan kuantum ışınlanma olarak bilinen bir fenomenin varlığını da kanıtladı.


“Yeni bir tür kuantum teknolojisinin ortaya çıktığı giderek daha açık hale geldi. Ödül kazananların, kuantum mekaniğinin yorumlanmasıyla ilgili temel soruların ötesinde, karışık durumlarla çalışmalarının büyük önem taşıdığını görebiliriz” diyor Anders Irbäck, Nobel Fizik Komitesi Başkanı

16 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page