top of page

Blog Posts

Kariyer Fırsatları ve Çevrim-içi Mühendislik Portföyü

Mühendislik çalışmalarınız için çevrim-içi bir portföy oluşturmak daha fazla yeni iş fırsatları yaratmanıza yardımcı olabilir…


Her şeyin birbirine bağlı olduğu 21. yüzyılda, işinizi ve yaptıklarınız gösterebileceğiniz bir çeşit dijital arayüze (portföye) sahip olmanız büyük bir avantaj kazanmanızı sağlayabilir, hatta bu artık elzem bir durum haline geldi.


Saç stilistlerinden tutun, avukatlara kadar herkesin yapabildiklerini gösterebildiği dijital arayüzleri, yani portföyleri varken günümüzde, bir mühendis veya mühendislik firması olarak muhtemelen sizin de olmalı, daha doğrusu; olmak zorunda!


Bir mühendis olarak, bazı harika şeyler üzerinde çalışmış veya hala çalışıyor olabilirsiniz. Projeleriniz doğası gereği yaptıklarınızı çok da ilginç hissetmiyor olsanız bile, onları doğru şekilde çerçeveleyebilir, ve meslektaşlarınız veya potansiyel müşterileriniz için ilgi çekici noktalarını öne plana çıkarabilirsiniz.

Mühendis olarak üzerinde çalıştığınız projeyi sunmanın en iyi yollarından biri de, bir çeşit dijital portföy ile projenin ilgi çekici parçalarını bir araya getirmektir. Manuel olarak sunulan bir takım sunum programlarının sınırlarına hapsolmak yerine, neden kendinize ait bir websitesinde geçmiş veya şu an ki projelerinize ait ve istenildiği zaman bakabilecek bir portföy oluşturmaya çalışmıyorsunuz?


Modern araçlarla, neredeyse hiç bir kodlama bilgisi ve pratiği gerektirmeyecek bir şekilde ve sadece bir hafta sonunuzu ayırarak, şık ve iyi tasarlanmış bir websitesi oluşturabilirsiniz. Bunu yapabilmek için hangi süreçlerden geçmeniz gerektiğine isterseniz gelin bir bakalım…

 

Neden çevrim-içi bir portföye sahip olmak istiyorsunuz?


Daha önce de belirttiğim gibi, çevrim-içi bir portföy oluşturmak, bir ton iş yapmadan yeni müşteriler yaratmak veya işletmenize olan ilgiyi artırmak için harika bir yöntem olabilir. Yeni bir iş arıyorsanız, çevrim-içi mühendislik portföyüne sahip olmak iş görüşmeler açısından da harika bir kaynak olabilir.


Kartvizitleriniz için de harika bir referans noktası olabilir . Potansiyel bir müşteri olarak gördüğünüz birisiyle ayaküstü 5 dakika yürürken, hangi sektörde çalıştığınızı hızlı bir şekilde açıkladığınız ve üzerinde çalıştığınız projelerin kapsamlı bir listesini içeren dijital portföyünüzü tabletiniz yada akıllı telefonunuz üzerinden birlikte değerlendirebilirsiniz, ve ayrıca daha ayrıntılı bilgi edinebilmesi için de website adresinizin yazılı olduğu kartviziti ona takdim edebilirsiniz.


Bu sadece bağlantı kurmaya yönelik yaptığınız görüşmelerde size zaman kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda potansiyel müşteriniz üzerinde daha etkili ve kalıcı bir iz bırakcaktır.


Günün sonunda, çevrim-içi mühendislik portföyünüz olan bir websitesine sahip olmak, bağlantı kurma ve çevre edinmenizin, kendinizi profesyonel biri olarak göstermenizin ve hatta çalıştığınız şeyleri hafızanızda daha sağlıklı takip edebilmenizin harika bir yoludur.


Bununla birlikte, bir portföy oluşturmak için, onu yayınlayacağınız bir web sitesine ve etki alanına ihtiyacınız olacak. Bunun ne kadar zamanınızı alacağına, 2020 ve sonrasında bunun ne kadar kolay olduğuna bir göz atalım.

 

Mühendislik portföyü websitesi nasıl kurulur?


Bir çevrim-içi mühendislik portföyünün özü, aslında sadece altyazılı resimlerden ibarettir. Daha çok projeler için farklı makaleler içeren bir blog yazısı gibi düzenlenebilir veya insanların tıklayarak gezinebileceği, ve sadece resimlerden oluşan basit bir web sayfası da olabilir.


Siteyi nasıl düzenlemek istediğinize bağlı olarak, kurulum açısından en kolay yönetim platformlarından biri WordPress’dir. WordPress, çoğu DIY olmasa bile birçok kişi tarafından ve hatta internetteki profesyonel web siteleri tarafından da kullanılıyor halihazırda. Muazzam bir içerik yönetimi sunabildiği için siteleri en iyi şekilde çalıştırma gücüne sahiptir, bu nedenle portföyünüzü oluşturmada kesinlikle size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.Bununla birlikte, WordPress sadece portföyünüzü yönetme işlevini size sunar, Portföyü gerçekten oluşturabilmek için websitesinizi barındıracak bir alana ve domaine ihtiyacınız olacak. WordPress’in bunun için bazı seçenekleri olsa da, ana odağı içerik ve içerik yönetimidir.


WordPress ile entegre olan en iyi çözümlerden biri de BlueHost’tur. Bu site, kolayca bir bellek alanı ile bir domain adı seçmenize ve sitenizi ayarlamanıza olanak sağlar. Sunduğu ucuz aylık planları sayesinde, bir kahve içmek için Starbucks’a vereceğiniz parayla kıyaslandığında, daha ucuza mal olacağını söyleyebilirim.

 

Sitenize mümkün olduğunca fazla trafik çekmek


Bir alan adı alma, sitenizi tasarlama, ve projelerinizi yükleme vs. gibi süreçleri geçtikten sonra, bir sonraki adıma dikkat etmeniz gerekir ki: o da diğer insanların sitenizi görmesini sağlamaktır.

Mühendislik portföyünüzle yapmak isteyeceğiniz ilk şey, URL’yi LinkedIn profilinize, kartvizitlerinize ve kendiniz için sahip olduğunuz sosyal medya veya işletme sayfalarına eklemektir. Bu, kendinizi deneyimli ve yetenekli bir mühendis olarak sunmaya çalışırken marka imajınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.


Sitenize trafik almak için başvurabileceğiniz diğer bir yöndem de SEO üzerinde çalışmanızdır. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve websitesi sahiplerinin Google ve Bing aramalarının ilk sayfasında yer almak için kullandıkları bir araçtır. Bunu yapmak, birisi projelerinizden biriyle ilgili bir konuyu aradığında, Google’ın doğal olarak portföyünüzü görmek istediğine karar verebileceği anlamına gelir.


Bu, bir mühendis olarak becerilerinize ve yeteneklerinize pasif ilgi yaratmak açısından harika olabilir. Örneğin, bir atık su arıtma tesisi tasarımında uzmanlaşmaktasınız, siteniz için iyi bir SEO geliştirirseniz, yeni bir tesis kurmak isteyen biri websitenize rastlayabilir ve bir teklif almak için sizinle iletişime geçebilir.


Siteniz için iyi SEO geliştirmek, gerçekten iyi bir anahtar kelime stratejisine ve sitenizde iyi bir içeriğe sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir proje için, konunuzla en alakalı anahtar kelimeleri belirlemek ve doğal olarak bu kelimeleri kullanan bir açıklama yazmalısınız.


Atık su arıtma tesisi örneğine geri dönersek, websitenizde “atık yönetimi çözümleri” veya “belediye su arıtımı” sözcüklerini veya ifadelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. SEO, potansiyel bir müşterinin zihnine girmek ve arayabilecekleri kelimeleri düşünmektir. Aramalarda potansiyel olarak kullanılan kelimelerin bir listesini oluşturduktan sonra, bunları portföyünüzde kullanın ki, böylece Google sizi zamanla daha yüksek bir sıralamaya taşıyacaktır (içeriğiniz iyi ise de tabi).


Ve nihayetinde, çevrim-içi olarak başarılı bir mühendislik portföyü oluşturmak için son yapmanız gereken şey; bir etki alanı adı belirlemek, ve bu alan adresini olabildiğince tüm çevrenize iletmektir. Bunu yaptıktan sonra, dünyanın en ünlü mühendisi veya en azından belediye atık su arıtma tesisi topluluğunda olacağınızdan emin olabilirsiniz… :) bir kazanç bir kazançtır!


 
 

Not: Bu yazı 25 Nisan 2020 tarihinde Medium platformunda yayınlandı.

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page