top of page

Blog Posts

Zinciri Kırma! 2022'de Metaverse'te ;-) | Barış Özcan

“Zinciri Kırma!” bir kişisel gelişim stratejisi arkadaşlar. Kendimizi daha iyi hale getirmek için ne yaparız? Boş tuvali, her gün yeniden açtığımız hayat kitabının tertemiz sayfasını aldığımız kararlarla doldurmaya başlarız değil mi? Şu kötü huylarımdan vazgeçeceğim, şu iyi alışkanlıkları kazanacağım diye...Herkes hayatında en az birkaç kez bu tür kararlar almıştır. Almıştır da kaç kişi bunları uygulamayı başarmıştır? Yapılan araştırmalar bunların hayata geçirilmesinde bazı faktörlerin kritik rol oynadığını gösteriyor.


Mesela haftanın ilk gününde kararı uygulamaya başlamak gibi. Ya da ayın ilk gününde başlamak ki bu daha etkili. Ya da yılın ilk gününde başlamak ki bu en etkilisi.


İşte 6 yıl önce bu teknikleri sizinle paylaştım. Pek çok kişinin işine yaradığını gördüm. 5 yıl önce bir kez daha paylaştım. Daha çok kişinin işine yaradığını gördüm. Sizlerden gelen binlerce olumlu mesaj benim bu paylaşımlarımda ana motivasyon kaynağım oldu. Bu son derece basit tekniği yedinci yılımızda bir kez daha uygulamak için kısaca tarif ediyorum.


Önce kendinize sizi en çok geliştireceğini düşündüğünüz bir hedef belirliyorsunuz. Bu hedef her şey olabilir. Az önceki mesajda olduğu gibi düzenli kitap okumak olabilir. Sağlığınız için düzenli yürüyüş yapmak olabilir. Benim geçen yıl kendime koyduğum hedef gibi 3 boyutlu resimler yapmak olabilir. Ne yapmak istediğinizi siz seçin.


Sonra bu hedefi gerçekleştirmek için her gün atmanız gereken adımı belirliyorsunuz. Bunu maddenin atomu gibi düşünebilirsiniz. Hedefinizin en küçük yapı taşı, en küçük bloğu. Örneğin “her gün 10 sayfa kitap okuyacağım.” Ya da “20 dakika yürüyüş yapacağım.”


Sonra bu hedefi ikiye bölüyorsunuz. Bu başlangıç gazınızı almak, beyninizdeki duygusal kararların uygulanabilir mantıklı kararlara dönüşmesi için gereken bir adım. Sakın ihmal etmeyin. Oturduğunuz yerden hedefi gözünüze kestirmek, yaparım demek kolaydır. Yapmak zordur. Hele her gün yapmak çok daha zordur.


Bu stratejinin son ve en önemli parçası da bu. O hedefinize ilerlemek için her gün bir şey yapmak zorundasınız. Hedefiniz sağlıklı yaşamsa her gün yürümek lazım. Hedefiniz daha bilge bir insan olmaksa her gün okumalısınız. Hedefiniz sanatla huzur bulmaksa o tuvale her gün bir şeyler çizmelisiniz.


Ağaçlar gibi istikrarlı olmak. Hayat kitabına kök salmak ve yavaş yavaş büyümek, gelişmek. Böylesine istikrarlı bir hareket kabiliyetini kazanmak asıl hedef. Bu istikrarın anahtarı da kağıt üzerine attığınız bir çarpıyla gerçekleşecek.


İster kendiniz bir çizelge hazırlayın, ister benim hazırladığımı indirip kullanın fark etmez. Bu işin kritik tarafı kağıt üzerindeki bir takvime kalemle bir çarpı atmak. Bunu bir ritüel haline getirmek. Ve her gün tekrarlamak. Attığınız o çarpılar zamanla bir zincire dönüşecek. Zincir uzadıkça siz onu kırmamak, ritüelinizi aksatmamak için kendinizle bir mücadeleye girişeceksiniz. Bu mücadele sizi güçlendirecek.


“Zinciri Kırma!”nın özü bu.

Hedefi paylaşmayı ve gözünün önünde tutmayı kolaylaştırmak için her yıl yeni büyük bir poster tasarımı yapıyorum ve bu tasarımı yine her yıl yeniliyorum. 2022 yılı için yaptığım tasarımda “Metaverse” temasını uyguladım. Bu yılki mottom “her gün yeni bir evren kur kendine.” İnternetin gelecekte 2 boyuttan 3. boyuta doğru genişleyeceğini bildiğimiz için gündelik evrenlerimizi temsil eden 3 boyutlu küreler kullandım. Hedefinizi gerçekleştirdikçe bu kürelerin içine çarpı atıyorsunuz. Aynı zamanda yılın ayları yerine 14 günlük zincirleri öne çıkartan bir tasarım bu. Dileyenler her ay yeni bir hedefe daha kolay başlasın diye ayın ilk günleri altın değerinde ve renginde. Cumartesi ve Pazar günleri kendinize daha fazla vakit ayırabileceğinizi hatırlatacak şekilde daha farklı renklerde... Yeni yıla girerken öte evrenin yanı sıra bir de asıl evrenle ilgilenmek lazım değil mi? Her yıl hazırladığım astronomi takviminde geçen yılın teması Hubble Uzay Teleskobu’ydu. Onun çektiği en özel görüntüleri kullanarak bir tasarım yapmıştım. 2022 Astronomi Takvimi’nin temasını ise uzaydan çekilen Dünya olarak belirledim. İlk çekilen, en uzaktan çekilen, Ay’la birlikte çekilen Dünya fotoğraflarının yanı sıra ilginç görselleştirmelere de yer verdim. Neredeyse bir kağıt inceliğindeki atmosferiyle boşlukta asılı gibi duran, küçücük, kırılgan bir yaşam küresi içinde yaşadığımızı yıl boyunca görebilirsek belki bizler de Dünya’ya ve kendimize daha farklı bakmaya başlayabiliriz. Umarım sizler de 2022 yılında her gün yeni birer evren kurarsınız kendinize...


2022 Zinciri Kırma ► https://bit.ly/zinciri-kirma-2022

2022 Zinciri Kırma POSTERİ ► https://soo.cool

2022 Astronomi TAKVİMİ ► https://www.soo.cool/urun/2022nin-ve-...


prepared by Barış Özcan

121 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page