top of page

Blog Posts

Zengin İnsanlar Tüketimden Neden Uzak Durur?

Updated: Dec 26, 2021

2021'in enflasyonist dünyasında, birçok yeni araba, beklenen fiyatların yüzde on ila otuz üzerinde satılmaktadır. Bu, çoğu medya kuruluşunun enflasyonu haber yaparken kullandığı başlıca örneklerden biri.

İçinde yaşadığımız zamanı çok iyi anlatıyor açıkçası bu. İnsanlar, mevcut arabalarını bir yıl daha kullanmaktansa, yeni bir araba için daha fazla ödeme yapmayı tercih ediyor. Tüketicilik zirvede...


Aile dostlarımızdan biri çok zengin. Net kazancı sekiz rakam aralığında. En sevdiği araba markası Mercedes zira babası ve dedesi her zaman bir taneye sahipti. Yani o ve kardeşi aynı zamanda birer Mercedes hayranı.


Ben üniversitedeyken, onun her zaman bir E-Class'ı vardı. Bir keresinde bana kardeşiyle birlikte arabalarını nasıl geliştirdikleri hakkında bir hikaye anlatmıştı: "Dört ila beş yılda bir bayiye gidip aynı arabayı, ancak en son versiyonunu satın alıyoruz. Oradaki insanlar da tam olarak ne istediğimizi biliyorlar, biz de oraya imza atmak için gidiyoruz.”


Onlar için bir ritüeldi bu. Aynı model, aynı renk (gümüş metalik, erkek kardeşi siyah tercih ediyor), aynı konfigürasyon, ama daha yeni. Yaklaşık sekiz ya da dokuz yıl önce, işleri değiştirdiler. S sınıfına geçtiler. Harika bir lüks araç!


Tekrar bayiye gitmelerinin zamanı geldi. Ama ondan en son duyduğumda (birkaç hafta önceydi), hala 2017 modelini sürüyordu. Yeni bir araba satın almak onun öncelikleri arasında değil artık. Babam ona “Yeni modeli ne zaman alacaksın?” diye sordu.


"Bekleyebilir." diye cevap verdi.


Tanıdığım gerçekten zengin insanlar tüketici değil artık. Onlar sahipler. Varlıklara, işletmelere ve borçlara sahipler. Tüketici ürünleri satın almak için borç almak yerine genellikle bireylere ve kuruluşlara borç para veriyorlar.


Dünya ekonomisi tüketim üzerine kurulu. Modern toplumun birincil meşguliyeti, tüketim malları elde etmektir.


İşlerimiz var çünkü ürünler, deneyimler satın almak ve ev “satın alabilmek” için ipotek etmek için paraya ihtiyacımız var. Çoğu insan gelir getiren veya likit varlıklara sahip değil.


Çoğu insan, ürünlere sahip ve borçlu.


Şunu düşünün: Zengin bir insan neden yeni bir araba almak için bekler? Elbette, muhtemelen daha fazla para ödemek istemiyorlar. Bunun nedenlerinden biri, zengin insanların arz ve talebi anlamalarıdır.


Mal Yerine Varlık Edinme

Zengin olmak için, talep gören varlıklara sahip olmanız gerekir. Ve ideal olarak, arzı düşük olan şeylere sahip olmak istersiniz. Prime gayrimenkul bunun mükemmel bir örneğidir. Bir başka örnek de koronavirüs krizinin başlamasıdır. Yüz maskelerini kontrol eden şirketler ve kişiler kısa bir süre dünyayı kontrol ettiler.


Ancak arz ve talebi anlamak tek şey değildir. Zenginlik elde etmek karmaşıktır. Önemli olan bir diğer şey de piyasadaki dalgalanmalara hazırlıklı olmanız ve hareketsiz kalmaya istekli olmanızdır. İyi bir arabanız varsa ve 10 yıldır kullanıyor olsanız bile, bir yıl daha rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Acelesi yok yani.


Ancak tüketicilerin her zaman acelesi vardır. En yeni akıllı telefonu, arabayı, televizyonu, tekneyi, ev dekorasyonunu, ceketi, ayakkabıları satın almak için acele ederler, ya da adını siz koyun. Ve bu nesneleri edinme yolunda borca girerler ve bu da onların zengin olma ihtimallerini yok eder.


Artık pek çok insan vintage kıyafetler satın aldıkları, biraz para biriktirdikleri ve bunun yerine “deneyimlere” harcadıkları için tüketici olmadıklarını düşünüyor. Reklam dünyası tarafından kandırılıyorlar zira.


Bu eğilimi fark ettiniz mi? Markalar gençleri çekmek için deneyim fikrini desteklediler. İnsanları, tatile gitmenin ya da lüks bir restoranda yemek yemek için beş saat araba kullanmanın daha iyi olduğuna ikna ettiler.


Tüketim malları yerine, sadece deneyimleri tüketiyorlar. Aynı temel aktivite, fakat farklı hedef.

Bu, çoğu insanın duymaktan hoşlandığı bir şey değil, bu yüzden savunmaya geçiyorlar. Bu yüzden inkar eden insanlardan birkaç kızgın yorum alırsam şaşırmayacağım.


Her iki durumda da, deneyimleri teşvik etmek, muhtemelen son on yılda reklamcılıkta yapılan en akıllı harekettir. Ayrıca akıllı telefonlar satmak için de kullanıyorlar. "Muhteşem tatilinizi belgeleyebilmek için şimdiye kadarki en iyi kameraya sahip bu yeni akıllı telefona ihtiyacınız var." Oldukça etkili bir pazarlama stratejisidir bu.


Ancak net değerinize zarar verir. Bu yüzden zengin insanlar tüketimden kaçınırlar. Bu, hiçbir şey tüketmedikleri anlamına gelmez. Bu imkansız tabi.


Aradaki fark, birincil amaçlarının mal veya deneyim elde etmek değil, varlık elde etmektir.

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page