top of page

Blog Posts

Zanshin: Efsanevi Bir Samuray Okçusundan Dikkat ve Odaklanma Sanatının inceliklerini Öğrenmek

1920'lerde Eugen Herrigel adlı bir Alman profesör Japonya'ya bir üniversitede felsefe öğretmek için taşınır. Japon kültürü anlayışını derinleştirmek için Herrigel, Japon okçuluk dövüş sanatı eğitimi almaya başlar. Herrigel eğitiminin inanılmaz derecede yavaş temposundan şikayet ettiğinde; “Hedefe giden yol ölçülmez! Haftaların, ayların, yılların ne önemi var?” cevabını alır.

 

Kenzo ve Talebeleri

Sonunda istediği gibi daha uzak hedeflere atış yapmasına izin verildiğinde, Herrigel'in performansı iç karartıcı ve cesaret kırıcı bir düzeyde olduğu görülür.

 

Eğitmeni Kenzo’dan, sonucu belirleyen şeyin kişinin nişan alıp almaması değil, göreve nasıl yaklaştığı olduğu cevabını ardı ardına birçok kez alan Herrigel’in ağzından bıkkınlıkla çıkan, "O halde gözün bağlıyken vurabilmelisin," sözleri, eğitmeninin onu akşam kendisini izlemeye davet etmesi ile karşılık bulur.

 


Herrigel daha sonra o geceye “Okçuluk Sanatında Zen” adlı kitabında şöyle yer verecektir: "Hedef standının üzerindeki ışığı yaktığımda, ilk okun tamamen siyahın ortasına saplandığını, ikinci okun ise, ilk oka tamamen saplanmış olduğunu hayretle keşfettim.” Kenzo, hedefi göremeden çift hedef tahtası vurmuştu.

 

Büyük okçuluk ustaları genellikle "her şeyin nişan almak olduğunu" öğretir. Ayaklarınızı nereye koyduğunuz, yayı nasıl tuttuğunuz, okun atılması sırasında nasıl nefes aldığınız da nihai sonucu belirler.

 

Burada da, usta okçu isabetli bir atışa götüren sürece o kadar dikkat etmişti ki, harici hedefi görmeden bile içsel hareketlerin aynı dizisini taklit edebildi. Hedefle ilgili olarak beden ve zihnin bu tam farkındalığı “Zanshin” olarak bilinir.

 

Zanshin, Japon dövüş sanatlarında rahat bir uyanıklık durumuna atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Zanshin, kendinizi strese sokmadan sürekli olarak vücudunuzun, zihninizin ve çevrenizin farkında olmaktır; zahmetsiz bir uyanıklıktır.


Zanshin, sadece Japon savaş sanatlarındaki bir terimden daha fazlasını ifade eder. Bu kelime, birçok insana sadece fiziksel bir yetenek olarak görünen savaş sanatlarının derin bir felsefesini temsil eder. Zanshin, zihinsel ve fiziksel farkındalığın bir kombinasyonunu temsil ederken, aynı zamanda birçok hayatta uygulanabilir prensipleri de içerir.

 

Ve pratikte daha da derin bir anlamı vardır: Yolunuza çıkan her şeye akılsızca kurban olmaktansa, hayatınızı bilinçli olarak yaşamayı ve bir amaçla hareket etmeyi seçme durumudur.

 

Bir Japon atasözü "Savaşı kazandıktan sonra miğferinizi sıkın" der; savaş kazandığınız zaman değil; tembelleştiğinizde, bağlılık duygunuzu kaybettiğinizde ve dikkatinizi vermeyi bıraktığınızda sona erer. Bu aynı zamanda Zanshin'dir: hedefe ulaşılıp ulaşılmadığına bakılmaksızın uyanık yaşama eylemi.


Bu felsefeyi hayatın birçok alanına taşınabilir;


📌Yazma: Bir kitap yayınladığınızda savaş bitmez, zanaatınızı geliştirmeye devam etmek için gereken uyanıklığı kaybettiğinizde sona erer.

📌Spor: Konsantrasyonunuzu kaybedip antrenmanları atladığınızda veya bakış açınızı kaybedip fazla çalıştığınızda sona erer.

📌Girişimcilik: Büyük bir satış yaptığınızda savaş bitmez, rehavete kapıldığınızda ve kayıtsız olduğunuzda biter.


Zanshin'in Temel İlkeleri

  • Dikkat ve Farkındalık: Zanshin, anın tamamen farkında olmayı gerektirir. Savaşçılar, rakiplerinin her hareketini ve çevrelerini sürekli olarak izlerler.

  • Hazır Olma Durumu: Zanshin, her an için hazır olmayı vurgular. Savaşçılar, bir tehdit belirdiğinde hızla tepki verebilmelidirler.

  • Sonsuzluk ve Devamlılık: Zanshin, savaşçıların mücadeleyi sona erdirmek yerine sürekli olarak devam eden bir süreç olarak görmesini teşvik eder. Bir tehdit sona erse bile, savaşçılar tetikte kalmalıdır.


Zanshin ve Günlük Hayat

Zanshin'in prensipleri sadece savaş sanatlarında değil, aynı zamanda günlük hayatta da uygulanabilir. İşte Zanshin'in günlük yaşama entegre edilebileceği bazı yollar:

  • Meditasyon: Düzenli meditasyon, zihinsel farkındalığı artırabilir ve daha iyi bir Zanshin durumuna yol açabilir.

  • Dikkat Eksikliği ile Mücadele: Teknolojinin ve hızlı yaşamın etkisiyle artan dikkat eksikliği sorunlarına karşı Zanshin, dikkati odaklamayı ve derinlemesine düşünmeyi teşvik eder.

  • Duygusal Farkındalık: Duygusal zanshin, hislerinizi ve etraflarınızdaki insanların duygusal durumlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.


Zanshin, sadece savaş sanatlarıyla sınırlı olmayan bir kavramdır. Bu, dikkat, farkındalık ve hazır olma yeteneğini günlük yaşamın her alanına entegre etmek için kullanılabilir. Zanshin, hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha bilinçli ve hazır bir yaşam tarzını teşvik eder, böylece daha bilinçli ve etkili bir şekilde yaşayabilirsiniz ve gelişimin düşmanı ne başarısızlık ne de başarıdır. Gelişimin düşmanı oldum düşüncesi, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliğidir.


James Clear & ChatGPT

Recent Posts

See All

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page