top of page

Blog Posts

Zaman Yönetimi ve Önceliklendirme Sanatı

Zaman yönetimi, modern yaşamın vazgeçilmez bir becerisi haline gelmiştir. Yoğun iş temposu, kişisel sorumluluklar ve sürekli gelişen teknoloji, zamanı etkili bir şekilde yönetmeyi zorunlu hale getirmiştir. Zaman yönetiminde başarılı olmanın temel taşı, önceliklendirme sanatını ustaca kullanmaktır. Bu makalede, zaman yönetiminde önceliklendirme sanatının önemini, stratejilerini ve pratik ipuçlarını inceleyeceğiz.


“Neden birkaç önceliğe sahip olmak, hiçbir önceliğe sahip olmamakla aynı şeydir?”

 

Önceliklendirme, bizi tek bir hedefe doğru götüren bir şeyin göreceli önemine karar verme eylemidir.

İşinize öncelik vermek basittir ancak çaba ve stratejik düşünmeyi gerektirir. Hayır diyebilmek ile yakından alakalıdır.


Önceliklendirme Nedir?

Önceliklendirme, işlerin, görevlerin veya hedeflerin önem sırasına göre düzenlenmesi ve bu sıralamaya göre zamanın en iyi şekilde kullanılması anlamına gelir. Önceliklendirme, karmaşık bir görev listesini daha yönetilebilir parçalara ayırma ve en kritik olanlarına odaklanma sürecini ifade eder.


Önceliklendirme Sanatının Önemi:

 1. Verimliliği Artırma: Öncelikli işlere odaklanarak, daha önemli ve acil görevleri tamamlama hızınızı artırabilirsiniz.

 2. Stresi Azaltma: Önceliklendirme, işlerinizi daha iyi planlayarak stresi azaltabilir ve daha kontrollü hissetmenizi sağlar.

 3. Hedeflere Ulaşma: Önceliklendirme, uzun vadeli hedeflere ulaşma yolunda size rehberlik eder ve hedeflerinizi daha etkili bir şekilde takip etmenizi sağlar.


Önceliklendirebilmenin Başlı Faydaları:

 1. Odaklanma: Etkili önceliklendirme, size eşsiz bir odaklanma sağlar. Bu, tam olarak neyi ne zaman yapmanız gerektiğini bilmekten kaynaklanan belirgin bir netlikle elde edilir.

 2. Verimlilik: Önemsiz faaliyetler için artık zaman, enerji veya çaba harcamanıza gerek kalmadığında, tüm bunları seçtiğiniz tek bir alana adayabilirsiniz. Bu, gerçekten etkili ve üretken olmanızı sağlar.

 3. Momentum: Önceliklendirme, her eylemin bir Kuzey Yıldızına yönelik olduğu anlamına gelir. Bu, görünüşte küçük görevlerin bile birleşmeye başladığı ve kaydettiğiniz ilerlemenin katlanarak arttığını hissettirir.

Önceliklendirme ile Sprezzatura havasını geliştirirsiniz: "Tüm sanatı gizlemek ve kişinin çaba göstermeden, neredeyse hiç düşünmeden göründüğü her şeyi yapmak için belirli bir kayıtsızlık halinde oluşu"


Önceliklendirme Stratejileri:

 1. Eisenhower Matrisi: Görevleri dört kategoriye ayırarak önceliklendirin: acil ve önemli, acil ancak önemsiz, önemli ancak acil değil, ne acil ne de önemli.

 2. Pareto İlkesi: İşlerin %20'sinin sonuçların %80'ini oluşturduğunu kabul ederek, en önemli işlere odaklanın.

 3. ABC Analizi: Görevlerinizi A (yüksek öncelik), B (orta öncelik) ve C (düşük öncelik) kategorilerine ayırarak işleri sıralayın.


İşinize nasıl öncelik verebilirsiniz?

Bu süreç izin verdiğiniz ölçüde basit olacaktır. Birincisi, hedefin tekil biçimi kritiktir. Yalnızca bir önceliğiniz olabilir. Ancak, çoğu insanın hata yaptığı yer burasıdır; birden fazla önceliğe sahip olmak çatışmayı beraberinde getirir: Birkaç şey öncelikli olduğunda, aslında hiçbir şey öncelikli değildir. 'Kuzey Yıldızı'nızı bulmak önemlidir.


Temel olarak, çelişen önceliklere sahip iş yükümüzü etkin bir şekilde yönetemeyiz. Her şey tek bir hedefe doğru ilerlemekle ilgilidir. Önceliklendirmeyi gündeme almamanın, bugün olduğu gibi devam etmenin riskleri ve maliyetleri;


 • Çatışmalar: Yapılacaklar listenizdeki her görev, üzerinde çalışabileceğiniz her konu, verebileceğiniz her karar eşit derecede önemlidir. Peki bundan sonra ne yapacağınıza ne karar veriyor?

 • Erteleme: Aslında sadece bir semptomdur. Etkili önceliklendirmeden yoksun olduğunuzda ve her şey eşit derecede geçerli ve önemli hale geldiğinde, alınması gereken bir kararlar akışıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu da ya karar yorgunluğuna ya da daha iyilerini kaçırma korkusuna (FOMO) sebep olacaktır.

 • Sürekli Meşgul Olmak Ama Başarmayı Hedeflememek:


Doğru önceliklendirme mükemmeliği garantilemez ancak kendinizi değerli ve verimli hissetmenize yarayabilir. Kuzey Yıldızınızı seçmek ve ardından yalnızca doğrudan buna uygun olan, gerçekten önemli olan şeyleri yapmanıza yardımcı olabilir.


Unutmayın, birden çok önceliğe sahip olmak, hiçbir önceliğe sahip olmamakla aynıdır.


Recent Posts

See All

Comments


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page