top of page

Blog Posts

Zaman Milyarderleri: Gerçekten Zenginlik Nedir?

Hayatınızı zaman birimlerine bölün ve her birime akıllıca yatırım yapın…

Hayat sonsuz değil! Peki bu konuda ne yapıyorsunuz?


Zamanınızın değeri nedir? Son zamanlarda zamanın değeri hakkında çok şey okudum.


Oliver Burkeman'ın "Four Thousand Weeks: Embrace your limits." kitabını neredeyse bitirdim sayılır. Hayatınızı değiştirin. Dünyadaki gülünç derecedeki kısa ömrümüzü her şeyi yapmaya çalışmak konusunda takıntılı olmadan ve akıllıca kullanmakla ilgili güzel bir noktadan yakalıyor.


Oliver Burkeman, "Herhangi bir zaman yönetimi tekniğinin gerçeklik ölçüsü, doğru şeyleri ihmal etmenize yardımcı olup olmadığıdır" diyor kitabında.


Birçok insan sahip olduğu zamanı küçümsüyor olabilir, fakat bu kısacık ömürlerinden de şikayet ediyorlar sürekli. İş işten geçene kadar zamana saygı duymuyorlar.


"On dakika içinde çok şey yapabilirsiniz. On dakika, bir kez geçtiğinde sonsuza dek geçip gitmiştir artık. Hayatınızı 10 dakikalık birimlere bölün ve mümkün olduğunca azını anlamsız faaliyetler için feda edin" diyor Ingvar Kamprad, IKEA'nın kurucusu.

İyi bir şekilde kullanabilirseniz 24 saat aslında yeterince uzun bir zamandır. Paranızla yaptığınız gibi iyi bir şekilde zamanınıza yatırım yapabilirseniz, hayatta daha iyi bir yörünge ilerleyebilirsiniz demektir.


Önümüzdeki 30 dakika içinde ne yapıyorsunuz mesela? Bu sizin kontrolünüzde gerçekleşen bir zaman yatırımı mı yoksa? Sonraki yarım saatin hesabını nasıl vereceksiniz? Önümüzdeki 24 saati geçirdiğinizde, bunun için ortaya koyabileceğiniz anlamlı bir şey olacak mı?


Hayat ister kabul edelim, ister etmeyelim fark etmez, geçici ve sonludur. İyi haber şu ki, her şeyi programınıza sığdırmak zorunda da değilsiniz. Kendinizin daha iyi bir versiyonu olmanızı sağlayacak yada size yardımcı olabilecek temel şeylere odaklanabilirsiniz.


Sadece zamanınızı nasıl harcadığınızla yüzleşerek hayatınızı nasıl geçirdiğinizi ölçebilirsiniz. Bilgelik, neyin dikkatinizi çekeceğini veya odağınızı nasıl akıllıca harcayacağınızı bilmektir.


Hayat değiştiren bilgelik, nasıl zaman konusunda bilgili olunacağını bilmektir. Para yerine zamanında ödeme alsaydınız, zaman milyarderi olmayı hedefler miydiniz?

"Zaman Milyarderi", Graham Duncan tarafından icat edilen bir deyimdir. 79 yıla (ortalama insan ömrü) kadar yaşamak şartıyla, yaşamak için en az bir milyar saniyesi olan biri anlamına gelir. Yaşamak için bir milyar saniyeniz yoksa, en azından zaman milyoneri olmayı hedefleyebilirsiniz.


Zamanın değeri ancak harcayacak zamanınız kalmadığında ortaya çıkar.

Birçok insan, yalnızca unutulmaz yaşam deneyimleri için kaliteli zamanları olmadığının farkına varmak için para biriktirmek amacıyla çok çalışarak çok zaman harcar.


Unutulmaz yaşam maceralarına veya olaylarına yatırım yapmak için nadir bir fırsatınız varsa, alın o zaman. Kendinizi destekleyecek kadar kazanmak için şu anda zaman ayırmak istiyorsanız, bunun için gidin bence. Ama şunu da asla unutmayın, zamanınız sınırlı. Daha iyi bir seçenek, doğru zaman geçirmek için emekliliği beklemek yerine, anlamlı deneyimler için hemen şimdi takviminizi planlamaktır.


Gerçek Zenginlik, Zamanınızı Nasıl Harcadığınızdır

"Bir milyar saniye, 31 yaşın biraz üzerindedir. 20 yaşındaki kişinin iki milyar saniyesi vardır. 50 yaşındaki kişinin bir milyar saniyesi vardır. Bugün bir adım geri atın ve kendinize şunu sorun : sermayemi erişebildiğim en büyük kaynaklara dayanarak mı yatırım yapıyorum?" The Pomp Letter'dan Anthony Pompliano

Gelecekte olmaktansa şimdi zaman milyarderi olmayı tercih ederim. Neye sahip olmayı yeğlersiniz? Bir milyar dolar mı yoksa bir milyar saniye mi?


Bir milyar doların size zaman kazandırabileceğini iddia edebilirsiniz. Evet, ama ne pahasına? Akıllıca nasıl yatırım yapacağınızı biliyorsanız, bir milyar saniye de servet inşa edebilir, değil mi?


Sağlıklı bir portföy gibi zamanımı korumayı hedefliyorum. Zamanınızı, paranızı, dikkatinizi veya odağınızı nasıl harcadığınızı sorgulamaya başlamanın zamanı gelmedi mi?


Zaman yatırımınızı yavaş yavaş değerlendiremeyecek kadar meşgulseniz, hayatta yanlış yoldasınız demektir.


Alan Watts, "Yapmayı sevdiğiniz şeylerle dolu kısa bir hayata sahip olmak, sefil bir şekilde harcanan uzun bir hayattan daha iyidir. Ve sonuçta, yaptığınız şeyi gerçekten seviyorsanız, ne olduğunun da hiç bir önemi yoktur. bu, sonunda onu çevirebilirsin  ve onun ustası olabilirsin."

Gerçekten neyi arzu ediyorsunuz? Hayatınızı bunun üzerine inşa edin ve bu hayatı pişmanlık duymadan kendinize ait kılın. Hayatta zaman paradoksu oyununu kazanmak için zamanı sınırlı bir varlık olarak düşünün; yani her geçen gün kaybettiğiniz bir kaynak bilin. Ve zamanınız hususunda delicesine tutumlu olun.


Bugün bir zaman milyoneri veya milyarderi olmayı seçin. Hayatı dolu dolu yaşamanıza yardımcı olacak fikirlere ve araçlara yatırım yapın.


İyi bir iş dengesi ve anlamlı deneyimler hedefleyin. Zaman, gerçek zamanlı milyonerler için en önemli hedeftir. Daha fazla para kazanabilirsiniz, ancak zamanı yeniden kazanamazsınız.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

40 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page