top of page

Blog Posts

Zübeyde Hanım'ın Oğluna Söylediği Unutulmaz Söz

Updated: May 12

Merhaba sevgili okurlar, bugün sizlere Türk tarihinin en büyük kahramanlarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın, oğlunun cepheye gittiği bir gün söylediği unutulmaz, “Oğlum, seni bekledim. Gelmedin. Çaya gittiğini söylemiştin bana. Ama cepheye gittiğini biliyorum. Senin için dua ettiğimi bilmeni isterim. Savaşı kazanmadan geri gelme.” sözünü anlatacağım.Bu söz, Türk Kurtuluş Savaşı'nın en önemli lideri olan Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın, oğlunun cepheye gittiği bir gün söylediği rivayet edilen bir sözdür. Bu söz, Zübeyde Hanım'ın hem oğluna olan sevgi ve özlemini, hem de vatan ve millet için gösterdiği fedakarlık ve cesareti yansıtmakta ve Zübeyde Hanım'ın duygu ve düşüncelerini çok güzel ifade etmektedir.


Bu sözü anlamak için, Zübeyde Hanım'ın hayatını ve oğlu Mustafa Kemal ile olan ilişkisini biraz bilmek gerekir.Zübeyde Hanım, 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Langaza köyünde doğmuştur. Anadolu'dan Rumeli'ye göç etmiş Yörük Türkmen bir aileden gelmektedir. 14 yaşında Selanik'te gümrük memuru olan Ali Rıza Efendi ile evlenmiştir. Altı çocuğu olmuş, ancak dördü küçük yaşta ölmüştür. Sadece Mustafa ve Makbule hayatta kalmıştır. Ali Rıza Efendi ise 1888 yılında ölmüştür. Zübeyde Hanım, dul kaldıktan sonra çocuklarıyla birlikte dayısının Rapla Çiftliği'ne yerleşmiştir. Mustafa, burada çocukluğunu geçirmiş ve ilk eğitimini almıştır.


Zübeyde Hanım, oğlunun okumasını ve asker olmasını istemiştir. Mustafa, Selanik Askeri Rüştiyesi, Manastır Askeri İdadisi, İstanbul Harp Okulu ve Harp Akademisi'nde başarıyla eğitim görmüştür. Zübeyde Hanım, oğlunun askeri kariyerini desteklemiş ve onunla gurur duymuştur.


“Bir anne tüm dünyayı değiştirebilir…”

Mustafa Kemal, 1915 yılında Çanakkale Savaşı'nda büyük bir zafer kazanmış ve ünü bütün dünyaya yayılmıştır. Zübeyde Hanım, oğlunun bu başarısından dolayı çok mutlu olmuştur. Ancak, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti yenilmiş ve Mondros Mütarekesi ile işgale uğramıştır. Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Türk Ulusal Hareketi'ni başlatmış ve Türk halkını işgale karşı direnmeye çağırmıştır. Zübeyde Hanım, oğlunun bu mücadelesine de sonuna kadar destek vermiştir. Oğlunun yanında olmak için İstanbul'dan Ankara'ya taşınmıştır. Oğlunun cepheye gittiği günlerde onu beklemiş, ona dua etmiş ve ona güvenmiştir. Oğlunun savaşı kazanmadan geri gelmemesini istemiştir. Çünkü o, hem bir anne hem de bir vatansever olarak, oğlunun vatanı kurtarmasını arzu etmiştir.

Zübeyde Hanım, oğlunun başlattığı Türk Kurtuluş Savaşı'nın sonucunu göremeden, 14 Ocak 1923'te İzmir'de hayatını kaybetmiştir.


Oğlu Mustafa Kemal, annesinin ölüm haberini aldığında çok üzülmüş ve onun için şu sözleri söylemiştir: “Benim için dünyada en kıymetli varlığımı kaybettim. Anamı kaybettim. Anamın vefatıyla bütün dünyam yıkılmıştır. Anamın vefatı, benim için büyük bir felakettir. Anamın vefatı, bütün milletime bir felakettir.”


Zübeyde Hanım, Türk tarihinin en büyük kahramanlarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi olarak, hem oğluna hem de vatanına büyük bir sevgi ve bağlılık göstermiştir. Onun söylediği unutulmaz söz, hem bir anne hem de bir vatansever olarak, Türk Kurtuluş Savaşı'nın ruhunu yansıtmaktadır. Zübeyde Hanım, Türk milletinin kalbinde sonsuza kadar yaşayacaktır.


Kaynaklar:


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page