Yüzlerce Renkli Balonunun Gökyüzündeki Şenliği


Her yıl renkli balonların aydınlatıcı ışıltısı, Albuquerque şehri'nin muhteşem manzarasını süslüyor

Ejderhalar, Elvis, Darth Vader ve Zebralar, dünyada her yıl düzenlenen sıcak hava balonları topluluğu olan Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği boyunca her Ekim'de New Mexico'nun etkileyici manzarasını süslüyorlar. Hayvanlardan uzaylılara kadar yaklaşık yüz desenli balon, 550'den fazla geleneksel sıcak hava balonuyla, 22 ülkeyi gökyüzünde temsil ediyor.


Albuquerque'nun geniş açık alanları, güneşli gökyüzü, uygun rüzgar akıntıları ve 5.000 ayak yüksekliği sayesinde balonlar adeta bir şölen havası yaşatıyor gelen konuklara.


2017'de bu şenliğe bir yenisini ekleyen Candlestick Burn, yüzlerce balonu, kütle kaldırmaları için zarflarını takmadan, şafak öncesi karanlıkta, çarpıcı bir manzara sergiledi.


78 dönümlük fırlatma alanı; binlerce alkışlama ve ıslıkla, saha görevlilerinin kendine özgü siyah-beyaz üniformalarıyla adete zebraları andıran bir orman haline geldi. Çoğu akşamlar balonlar ışıl ışıl parlıyor ve havai fişekler karanlığı aydınlatıyordu.


Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği personellerinden birisi olan Amanda Molina: "Şenliğin dünyanın en büyüğü olmasının yanında onu özel kılan özelliklerden birisinin de insanları fırlatırken hatta onlara yardım ederken bile insanların sahada çok rahat yürüyebiliyor ve eğlenebiliyor olmasıdır" diyor.


"Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar, gözle görülür bir şekilde, bir araya geliyor. Herkes o hafta adeta bir çocuk oluyor :) "

Konuklar, kovalamacanın, şenliğin bir parçası olmak için kayıt yaptırıp, balonları ayarlama ve sahada fırlatma konusunda yardımcı olarak katkıda bulunup, eğlenceye yakından katılabilirler. Yukarıdaki muhteşem manzaranın eşliğinde gezinmek için ücretsiz bisiklet depolama alanı dahi bulunmaktadır.

Etkinlik, Amerika'nın Gaz Balon Mücadele Yarışması sıralamasında dünyanın dört bir yanından gelen sekiz takımın, helyum dolu bir balon içinde en uzun mesafeyi kat ederek ısınmalarına yardımcı oluyor.


Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği, 1972'de sadece 13 balonla mütevazı bir etkinlik olarak başlayıp, günümüze kadar dünya çapında yüzlerce balonunda katılımıyla hızla büyüdü. Şehrin zengin mekanları ve İspanyol kültür mirası olan antik kerpiç konutlarındaki sanat galerileri ve zengin mutfağı yılın her anında harika bir tatil keyfi sunuyor.


Albuquerque'da yaşayan yazar Steve Larese, National Geographic Travel için çok güzel katkılarda bulunuyor. Kendisini Twitter'da takip edin.


nationalgeographic.com

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library