top of page

Blog Posts

YG Sisteminde Kilitleme ve Veri Toplamanın Uygulanması

IEC 61850 Standardının Amacı

Uluslararası IEC 61850 standardı, Trafo Merkezi İletişim Ağları ve Sistemleri için çerçeveler belirler. IEC 61850, Trafo Merkezi Otomasyon Sistemleri gereksinimlerinden bir iletişim protokolünün ayrıntılarına kadar farklı bölümlerden oluşur.


Photo credit: ABB

Standart, Trafo Merkezi Seviyesi Otomasyonu için geniş bir protokol hizmetleri seti ve genişletilebilir nesne yönelimli bir veri modeli tanımlar. İşlevlerin bilgilerini bir İletişim Ağına nasıl açıkladığını belirtir, ancak herhangi bir koruma veya kontrol işlevini değil.

TM Otomasyon Sistemi için XML tanımlama dili de tanımlanmıştır. Standardın amacı, farklı tedarikçilerden alınan IED'ler ile güç kaynağı otomasyonu için sistemler tarafından gerçekleştirilecek ancak farklı tedarikçilerden fiziksel cihazlarda bulunan işlevler arasında birlikte çalışabilirlik sağlamaktır.


IEC 61850'de kullanılan iletişim yığınları ve eşleme: Seviye 1, Soyut İletişim Hizmetleri Arayüzüdür (ACSI); Seviye 2, bir yığın arayüzüdür; Seviye 3, bir ISO/OSI yığınıdır.

GOOSE

IEC 61850'de, Genel Nesne Yönelimli Trafo Merkezi Olayı, belirli iletişim hizmetleri eşlemesinin ana yoludur. GOOSE, yerel bir Ethernet ağı üzerinden IED'ler arasında mesaj alışverişi yöntemidir ve bir trafo merkezindeki koruma işlevleri gibi zaman açısından kritik uygulamalar için uygundur.

GOOSE bağlantıları, kontaklar ve ikili girişler yoluyla aktarımın yerini alır; koruma sinyalleri için 10 ms'nin altında ve anahtar konumları ve kilitlemeler için 20 ms'nin altında iletim süreleri gereklidir. Ölçülen ve ölçülen değerler 100 ms'den daha kısa sürede iletilir.

GOOSE uygulamaları, bu amaçla sistem konfigüratöründe oluşturulur. Bu veriler, GOOSE mesajları aracılığıyla cihazlar tarafından yüksek performanslı bir şekilde değiş tokuş edilir. GOOSE, mesajlarında hem analog hem de ikili değerler taşıyabilir, ancak esas olarak GOOSE mesajları, trafo merkezi parametrelerinin durum değişikliklerini taşır.

Muhtemel veri fonksiyonları, örneğin kesici açma, durum güncelleme, kilitleme ve olay kaydıdır. Bir IED tarafından gönderilen bir mesaj birden fazla alıcı tarafından alınabilir ve kullanılabilir.

GOOSE, farklı şalt sistemlerindeki cihazlar arasında da desteklenir. Değiştirilen bilgiler, standart onaylayıcı Trafo Merkezi Konfigürasyon Tanımlama Dili (SCL) aracılığıyla veri terimleriyle açıklanır. GOOSE'daki uygulama katmanı, doğrudan veri bağlantısı katmanına eşlenir; bu, mesajın, taşıma ve ağ katmanları dahil olmak üzere ara katmanları atladığı anlamına gelir.

GOOSE mesajının IP adresi içermemesinin ve yalnızca bir LAN aracılığıyla iletilmesinin nedeni budur. Bir çözüm olarak LAN, mühendislikte toplam maliyetleri ve zamanı azaltır, çünkü kablolu bağlantıların yapılması gerekmez.

Document:

Implementation of interlocking and data acquisition in HV system – Master Thesis by Pertti Puurula at VAASAN AMMATTIKORKEAKOULU Sähkötekniikan koulutusohjelma

Format:

PDF

Boyut:

1.1MB

Sayfa:

47

İndirme:22 views0 comments

Recent Posts

See All
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page