Yeni Geliştirilen Mikro Jeneratör

Tek Bir Yağmur Damlası ile 100 adet LED Ampulü Aydınlatabilir...


Bu yeni teknoloji daha ileri bir noktaya evrilebilirse, yağmurlu havalarda kullandığımız şemsiyeleri bile herkesin en sevdiği “powerbank” yapabilir…

Bir grup bilim adamı, tek bir damla çeşme, yağmur veya deniz suyuyla 100 adet LED ampul için yeterli güç sağlayabilen mikro, ama son derece verimli bir elektrik jeneratörü tasarladı.


Mevcut çevresel krizlerde; güneş, rüzgar ve özellikle su gücüyle üretilen yenilenebilir enerji her zamankinden çok daha önemli hale gelir.


Şu anda, Hidroelektrik santrallerindeki elektrik üretiminde, yüksek rakımlara düşen ve türbin hasadının verimli olmasını sağlayacak kadar büyük su kütlelerine ulaşmak için nehirlerde toplanan yağmurlara güveniriz.

Dünya yüzeyinin % 70'i su ile kaplı iken, içerdiği düşük frekanslı kinetik enerji, teknolojik sınırlamalar nedeniyle verimli bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürülemiyor.

Bununla birlikte, bu yeni teknoloji, düşen damlaların enerjisini doğrudan kullanabileceğimizi göstermektedir.


Bilim adamları, bir indiyum kalay oksit alt katmanı üzerindeki bir politetrafloroetilen film üzerine su damlaları damlatarak tasarladıkları jeneratörün potansiyel gücünü ortaya koydular. Su film boyunca yayılır ve alüminyum elektrotları bağlar. Filmde oluşan yükleri elektrik olarak oluşturan da tamda budur.


Bu teknolojiyi geliştiren bilim adamı grubunun önde gelenlerinden birisi olan Profesör Wang Zuankai: “Araştırmamız, 15 cm (6 inç) yükseklikten salınan 100 mikrolitre su damlasının 140V’un üzerinde bir voltaj üretebileceğini gösteriyor.” dedi.

Jeneratörün mekanizmasının yapısı, yüksek enerji dönüşüm verimliliği sağlayan bir alan etkili transistör (FET) gibidir.


Bu yeni teknolojinin en güzel yanı, bilim adamlarının her damlanın kinetik enerjisinin yüzde 2,2'sini elektriğe dönüştürebilmesini sağlamasıdır. Bu, bu yeni gelişmenin buzdağının görünen kısmı olabileceği anlamına da geliyor.

Wang, yeni teknolojinin sıvının katıya çarptığı farklı yüzeylere uygulanabileceğini söyleyerek iddiasını ileriye taşıdı. Bu, feribotların, şemsiyelerin ve hatta su şişelerinin yüzeyinin, sudaki düşük frekanslı kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürmek için kullanılabileceğini göstermektedir.


Derya Özdemir / Interesting Engineering

Not: Bu makalenin orjinali daha önce Medium sitesinde yayınlandı.

24 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library