top of page

Blog Posts

Yazmak Beni Nasıl Daha İyi Bir Yatırımcı Yaptı?

Yatırım yazmakla başlar...

2015 yılında yazı yazma becerimi kasıtlı ve yoğun bir şekilde geliştirmeye başladım. O zamandan beri sadece yazılarımın değil, yatırım getirilerinin de arttığını fark ettim.


Yazmak dünyadaki en önemli beceridir çünkü birçok faydalı yan etkisi vardır. En büyük faydalarından biri, yazınızı geliştirdiğinizde daha iyi bir düşünür olmanızdır.


Bunun neden olduğunu ve yazınızı geliştirirken ikincil becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi açıklayayım, isterseniz?


İşte genellikle iyi bir yazıda olması gerekenler:


  • Açık olmalı: Bir şey okuduğunuzda, “Bu kişi ne anlatmak istiyor?” diye düşünmek istemezsiniz. İyi yazı açık ve nettir. Tutarlı olması gerekir ve okuyucu, yazarın ulaşmak istediği noktayı kolaylıkla anlamalıdır.

  • Güvenilir olmalı: Bir okuyucu, yazara inanmalıdır. İnanç olmadan, güvenilirlik yoktur. Ve güvenilir olmayan bir yazar, etki yaratabilecek biri olamaz.

  • İkna edici olmalı: Yazar, okuyucuyu dikkatini çekmeye ikna etmelidir. Açık ve inandırıcı ancak ikna edici olmayan bir yazı, matematik gibidir. Bir şeyleri ilginç tutmak için okuyucuyu ikna eklediğinizde, ortaya sanat çıkar.


Yazılarınızda pratikte bu üç yöne odaklandığınızda, hayatınızın diğer tüm alanlarında netlik, güvenilirlik ve ikna hakkında düşünmeye başlarsınız. Yazmak, düşüncelerinizin, gözlemlerinizin ve deneyimlerinizin bir koleksiyonu olduğu için, iyi yazmanın üç yönünü daima aklınızın bir köşesinde tutarsınız.Örneğin, bir günlük girişi yazdığımda, yine de onu açık, güvenilir ve ikna edici hale getirmek isterim. İster bir ister bin okuyucu olsun fark etmez, her zaman iyi yazmak isterim.


İyi yazmanın iyi yatırıma nasıl dönüştüğüne bakalım isterseniz. Paranızı yatırmak istediğinizde, kendinizi harekete geçmeye ikna etmeniz gerekir. Kendinize bir satış mektubu yazmak gibi yani.


İşte bir S&P 500 endeks fonuna yatırım yapmaya başlamak için kendimi nasıl sorguladığıma güzel bir örnek. Genelde kendime sorular sorarım ve sonra cevaplarım.


  • Neden bir S&P 500 endeks fonuna yatırım yapmak istiyorsunuz? Borsa, dünyanın en büyük servet oluşturucularından biridir. Paramı artırmak istiyorum, ancak finansal fırsatları seçmek için çok fazla zaman ve para harcamak istemiyorum. Bir S&P 500 endeks fonuna yatırım yapmak, fiyatları düşük olduğu için düşük maliyetli bir şekilde ABD'deki en iyi şirketlere doğrudan yatırım yapabilmeme olanak tanıyor.

  • Bu neden güvendiğiniz bir şey? S&P 500, son 100 yılda sürekli olarak pozitif gelir elde etti. Olasılıklar yüksek, önümüzdeki 100 yıl boyunca getiri sağlamaya devam edecek görünüyor. Buna ek olarak Standard & Poor organizasyonu, her yıl zayıf şirketleri endeksten çıkararak endeksi aktif olarak yönetiyor.

  • Çekici kılan şey nedir? Basittir, zaman gerektirmez, maliyetleri diğer yatırım fırsatlarına göre düşüktür ve işe yarardır.


İlk soruyu net bir şekilde cevaplayamazsam yatırım fırsatını anlayamam. Ve eğer bir şeyi anlamıyorsanız, genellikle asla harekete geçemezsiniz. Bu, birisine soru sormak veya girişiminizi bir risk sermayedarına yönlendirmek olsun, her şey için geçerlidir.


Ne sıklıkla birinden bir e-posta veya istek aldınız ve onu defalarca okudunuz ve yine de alamadınız? Ne yazık ki, okulda veya kariyerimizde net yazma konusunda herhangi bir eğitim almıyoruz. Kendimiz üzerinde çalışmamız gereken bir şey bu.


Kendime sorduğum ikinci soru tamamen güvenilirlikle ilgili. Bu yatırım fırsatına güvenebilir miyim? Ve neden güvenmeliyim? Güven olmadan, bir yatırıma asla yeterli parayı koyamazsınız zira.Tanıdığım birçok insanın (kendim de dahil) kripto para birimlerine çok fazla para yatırmamasının birincil nedeni, çoğunun güvenirliliğinin olmamasıdır. Bitcoin ve Ethereum, güvenilirlik cephesinde çok daha yüksek puan alırken, kripto dünyasında hala birçok risk ve sahtekarlık var. Benim gibi riskten kaçınan insanlar için bu çok itici bir durum.


Bu yüzden kriptoda spekülasyon yaptığımda borsaya döktüğüm paraya kıyasla küçük miktarlarda para yatırıyorum.


Son olarak, bir yatırım fırsatının çekiciliğe ihtiyacı vardır. Biri, “Paranızı bonoya koyup %2 getiri almalısınız” derse, dönüp ona, “Sonra görüşürüz” derim. Fırsatın sizi biraz gıdıklayan bir şey olması gerekir. Uzun vadede iyi getiriler elde ettiğinizi görmelisiniz.


%5'in altındaki herhangi bir şey benim için çekici değildir. Ayrıca büyük getirilere ihtiyacım yok çünkü kariyerime ve yarattığım birçok dijital ürüne tutarlı bir gelirim olduğu için güveniyorum.


Yatırım yazmakla başlar


Geçmişte, düşünce sürecimi kelimelere dökmeden yatırım kararları verirdim. Bu yatırımlar benim için hiçbir zaman iyi sonuçlar vermedi açıkçası.


Pasif yatırıma ek olarak, fonlarımın yaklaşık %10'unu bireysel hisse senedi alım satımına ayırıyorum. Aldığım her hisse senedi için hisseyi almak için bir sorgulama yazarım. Daha önce bahsettiğim soruların aynısını kullanır ve cevaplarım.Herhangi bir kişiye ve yatırımcıya şiddetle tavsiye ettiğim bir şeydir bu. Yatırım kararlarınızı zihninizde gözden geçirirseniz, büyük resmi kaçırırsınız. Düşüncelerinizi yazdığınızda, ödevinizi yapıp yapmadığınızı daha iyi öğrenirsiniz.


Soruları net, inandırıcı ve ikna edici bir şekilde yanıtlayamıyorsanız, muhtemelen bir yatırım fırsatına para ayırmamalısınız.


Ancak soruları, paranızı işe koymaktan heyecan duyacağınız bir şekilde yanıtladıysanız, en azından karar verme sürecinizin doğru olduğunu bilirsiniz. Ve bu büyük bir yatırımcı olmanın ilk işaretidir...


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page