top of page

Blog Posts

Yapay Zekanın Kullanılabileceği En İyi 10 İş Fonksiyonu

Üst perdeden bakıldığında, Yapay Zeka (AI), hala çoğu organizasyon tarafından benimsenmenin arifesinde. Bununla birlikte, liderlerin çoğunluğu, yapay zekanın getireceği olağanüstü avantajları yaşayabilmek için şirketlerinin iş fonksiyonlarına yapay zekayı uygulamak için büyük heyecan duyuyor.


Yapay zeka ve makine öğreniminin nihayetinde iş fonksiyonlarını etkileyebileceği tüm yolları bilmemize rağmen, bu aşamada yapay zekayı kullanmaya hazır 10 iş fonksiyonunu açıklamaya çalışacağım.
 

1| Pazarlama


Şirketiniz pazarlamada hala yapay zekayı kullanmıyorsa, zaten geride kalmış demektir. Yapay Zeka (AI), sadece pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bu stratejilerin uygulanmasında da etkilidir.


Zaten AI, müşterileri ilgi alanına veya demografiye göre sıralar, reklamları tarama geçmişine göre hedefleyebilir, öneri motorlarına güç verebilir ve müşterilere istediklerini tam olarak istedikleri zaman verebilmek için kritik bir araç işlevi görebilir.

 

2| Satış

Ürün ve hizmet satmanın elbette insani bir tarafı da var, ancak yapay zeka bu alandaki satış profesyonellerini, satış işlevini geliştirebilecek içgörülerle donatabilir. Yapay zeka, satış tahminlerinin ve iletişimin iyileştirilmesine, ve müşteri gereksinimlerinin tahmin edilmesine yardımcı olabilir. Yapay zeka donatılmış akıllı makineler, satış profesyonellerinin zamanlarını yönetmelerine ve kimleri takip etmeleri gerektiği ve ne zaman müşterilerinin satın alabileceğini belirlemeleri konusunda yardımcı olabilir.

 

3| Araştırma ve Geliştirme (AR-GE)


İnovasyon açısından yapay zeka konusunda ne düşünüyorsunuz? Sağlık ve eczacılık, finans, otomotiv ve daha fazlası dahil olmak üzere hemen hemen her sektörde daha derin bir anlayış geliştirmemize yardımcı olmasının yanında, çok miktarda bilgiyi verimli ve doğru bir şekilde toplayıp analiz etmemize da olanak sağlayabilir, ve Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML), sorunları araştırmamıza ve daha önce hiç düşünmediğimiz çözümler geliştirmemize yardımcı olabilir. Yapay Zeka (AI) birçok görevi otomatikleştirebilir, ancak yeni keşiflerin, ürün ve hizmetlerin iyileştirilmesinin yanı sıra bir takım görevleri gerçekleştirmenin de kapılarını açacaktır muhakkak. Yapay zekanın, Ar-Ge faaliyetlerinin daha stratejik ve etkili olmasına da yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz.

 

4| IT Operasyonları


AIOps olarak da adlandırılan IT operasyonları için yapay zeka, çoğu kuruluş tarafından yapay zekanın dahili olarak uygulanmasıyla ilgili ilk deneyimidir. Gartner, AIOps terimini “makine öğrenimi ve veri biliminin IT operasyon problemlerine uygulanması” olarak tanımlamaktadır. Yapay Zeka (AI), IT sistemlerin yönetim fonksiyonlarını ve birçok rutin süreci otomatikleştirmek için IT sistem günlük dosyası hata analizi için yaygın olarak kullanılır. IT ekibinin herhangi bir IT sistemi çökmeden önce proaktif olarak çözebilmesi için sorunların belirlenmesine ve işlerimizi destekleyen IT sistemleri, daha karmaşık hale geldikçe, AIOps IT’nin sistem performansını ve hizmetlerini iyileştirmesine yardımcı olabilir.

 

5| İnsan Kaynakları (İK)


Adında “insan” geçen bir iş alanında, makinelerin yeri olabilir mi sizce? Evet! Yapay zeka, birçok insan kaynakları faaliyetini işe alımdan tutun yetenek yönetimine kadar dönüştürme potansiyeline sahip olabilir. Yapay Zeka (AI), tekrarlanan görevleri otomatikleştirerek verimliliği artırmaya ve maliyetten tasarruf etmeye kesinlikle yardımcı olabilir, ancak çok daha fazlasını da yapabilir.


Örneğim; PepsiCo şirketi, açık olan satış pozisyonları için adaylara telefon etmek ve mülakat yapmak için Robot Vera adında bir robotu kullandı ve görüldü ki makine öğrenimi ve yapay zeka çözümleri bunu sağlamaya yardımcı olabiliyor. Ayrıca, yapay zeka, insan kaynakları departmanlarına veri temelli karar verme konusunda da yardımcı olabilir ve aday tarama ve işe alım sürecini kolaylaştırabilir. Chatbot’lar, şirket politikaları ve avantajları ile ilgili sık sorulan birçok soruyu yanıtlamak için de kullanılabilir tabi.

 

6| Çağrı Merkezleri


Bir kuruluşun çağrı merkezi, yapay zekanın halihazırda kullanıldığı diğer bir iş fonksiyonudur. Yapay zekayı bu tip görevlerde insanları geliştirmek için kullanan kuruluşlar, yapay zekayı doğru şekilde birleştiren kuruluşlardır. Bu merkezler, müşteriler hakkında daha fazla bilgi edinmek, müşteri niyetini tahmin etmek ve daha iyi müşteri katılımı için müşterinin “bir sonraki en iyi eylemini” geliştirmek için kullanılabilecek çok büyük miktarda veri toplayabilir. Çağrı merkezlerinden toplanan yapılandırılmamış veriler, müşteri eğilimlerini ortaya çıkarmak ve daha sonra ürün ve hizmetleri geliştirmek için makine öğrenimi yoluyla da analiz edilebilir.

 

7| Bina Bakımı


Yapay zeka bugün işletmelerde halihazırda kullanılabilecek olmasının bir başka yolu da, tesis yöneticilerinin enerji kullanımını ve yolcuların konforunu optimize etmesine yardımcı olabilecek olmasıdır. Bina otomasyonundan, binaların yönetilmesine ve aydınlatma ve ısıtma / soğutma sistemlerinin kontrolüne kadar yardımcı olabilmek için yapay zekanın kullanılması, binaları izlemek için nesnelerin interneti (IoT) cihazlarını, sensörlerini ve bilgisayarlı izlemeyi kullanır. Toplanan verilere dayanarak, Yapay zeka sistemi, bina sistemlerini, yolcu sayısını, günün belirli bir saatine ve hatta daha fazlasına uyacak şekilde ayarlayabilir. Yapay zeka, tesislerin enerji verimliliğinin artırılmasına da yardımcı olabilir. Bu sistemlerin bir çoğunun diğer önemli bir tarafıda bina güvenliğini sağlayabilmesidir.

 

8| Üretim


Heineken, diğer birçok şirketle birlikte, tedarik zincirinden mağaza raflarındaki envanteri takip etmeye kadar üretim sürecinin her aşamasında veri analitiğini kullanıyor. Öngörülü zeka sadece talebi ve banttaki üretimi aşağı-yukarı tahmin etmekle kalmaz, aynı zamanda ekipman üzerindeki sensörler ile de bakım ihtiyaçlarını tahmin edebiliyor. AI, maliyetli sorunlar ortaya çıkmadan önce üretim sürecindeki endişe alanlarının belirlenmesine yardımcı olabilir. Ve ayrıca yapay zeka ile görebilme ve izleme, üretim tesislerindeki kalite kontrol sürecini de destekleyebilir.

 

9| Muhasebe ve Finans


Birçok kuruluş, işyerinde yapay zeka için cazip olan maliyet azaltma ve daha verimli operasyonlar vaadinde bulunuyor ve Accenture Consulting’e göre de, robotik süreç otomasyonu bu alanlarda muhasebe ve finans endüstrisi ve departmanları için şaşırtıcı sonuçlar üretebilir.


İnsan finans uzmanları, üst düzey faaliyetlere odaklanabilmek için tekrarlayan görevlerden kurtulurken, muhasebe alanında AI kullanımı hataları azaltacaktır. Yapay zeka ayrıca doğal dil işleme yoluyla iletişimi izleyebildiği için kuruluşlara finansal konuların gerçek zamanlı durumunu da sağlayabilir.

 

10| Müşteri Deneyimi


Günümüzde iş dünyasında yapay zeka teknolojisi ve büyük verilerin kullanılmasının bir başka yolu da müşteri deneyimini geliştirmektir. Lüks moda markası Burberry, satış ve müşteri ilişkilerini geliştirmek için büyük veri ve yapay zeka kullanıyor. Şirket, müşterilerin çevrimiçi veya tuğla ve harç mağazalarında alışveriş yapmasına yönelik özel öneriler sunmak için müşteri verilerini sadakat ve ödül programları aracılığıyla topluyor. Endüstri etkinlikleri sırasında chatbotların yenilikçi kullanımları, mükemmel bir müşteri deneyimi sağlamanın başka bir yolu.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında yeni bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

 

Not: Bu makale 6 Mayıs 2020 tarihinde Medium platformunda yayınlandı.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page