top of page

Blog Posts

Yapay Zeka (AI) Müzisyenlerin Yaratıcılıklarını Ortaya Çıkarmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Updated: Jan 13, 2023

En sevdiğiniz sanatçının yeni albümündeki o ateşli yeni sesin kim olduğunu hiç merak ettiniz mi?


Yapay Zeka olabilir mi sizce?

Yaygın olarak halihazırda kullanılagelen Yapay Zeka’yı müzik dünyasına entegre etmek isteyen büyük teknoloji şirketleri ve üniversitelerdeki araştırmacılar ve müzisyenler sayesinde Yapay Zeka (AI) Müziğindeki ilerleme hızla artıyor.


Pek çok sanatçı, müziği yeni yönlere kanalize edebilen yapay zeka ile desteklenen yaratıcılık sayesinde “Müziğin Altın Çağı”na girmek üzere olduğumuzu düşünüyor.

Yapay Zeka’nın müzik endüstrisini tepeden tırnağa dönüştürdüğü en yeni yöntemlerden bazılarına bakalım mı? Ne dersiniz?


1| Yapay Zeka (AI)’nın Yardımıyla Yeni Şarkılar Oluşturmak

Müzisyen ve besteci David Cope, 30 yıldır Müzikal Zeka Deneyleri (EMI) üzerinde çalışıyor. EMI ilk olarak 1982’de Cope’un “besteci bloğunu” açma çabası olarak başladı ve artık onun geliştirdiği algoritmalarsayesinde çeşitli tür ve tarzlarda bir çok sayıda orijinal beste hayata geçirildi.


AIVA, ana akım kullanıcıların kendi film müziklerini oluşturmalarına yardımcı olmak için AI ve derin öğrenme algoritmalarını kullanıyor. Youtube, Twitch, Tik Tok ve Instagram’da sürekli bir müzik kaynağına ihtiyaç duyan ancak telif ücretleri için sonsuz bir bütçesi olmayan içerik oluşturucular için mükemmel bir araç açıkçası.


Grammy adayı yapımcı yazılım Alex da Kid, hayranlarının beğeneceği yapay zeka ile oluşturulmuş bir şarkının temasını bulmak için beş yıllık hit şarkıların yanı sıra filmlerden, sosyal medyadan ve çevrimiçi makalelerden gelen kültürel verileri analiz etmek için IBM Watson’ı kullanıyor. Son şarkısı, Not Easyi, yayınlandıktan sonraki 48 saat içinde iTunes Hot Tracks listesinde dört numaraya ulaştı.


Besteciler Drew Silverstein, Sam Estes ve Michael Hobe, televizyon ve video oyunları için basit fon müziği talepleri almaya başladıklarında The Dark Knight gibi büyük bütçeli filmlerin müzikleri üzerinde çalışıyorlardı. Müzisyen olmayanların ve çevrimiçi içerik oluşturucuların birkaç saniye içinde telifsiz bir şekilde, kendi parametrelerini kullanarak müzik yapmasına yardımcı olan tüketici dostu bir çevrimiçi araç olan Amper’i oluşturmak için birlikte çalıştılar.

2| Sanal Pop Yıldızları Oluşturmak

Şu bir gerçek ki; pandeminin başlangıcından beri hayranlar konserlere gitmeyi özlüyor.


Authentic Artists, bu boşluğu doldurmak için yeni müzik deneyimleri sunabilen, yapay zeka destekli geniş bir sanal sanatçı koleksiyonunu tanıttı. Authentic Artists’in animasyonlu sanal müzisyenleri ekranda çalmak için tamamen orijinal besteler üretiyorlar ve ayrıca tempoyu veya yoğunluğu artırarak veya azaltarak ve hatta setteki bir sonraki şarkıyı hızla ileri sararak izleyicilerin geri bildirimlerine yanıtlar veriyor.

3| Sıradaki Büyük Sanatçıları Keşfetmek

Buzz Angle Music’in 2018 raporuna göre, Spotify gibi isteğe bağlı ses akışı sağlayan teknoloji altyapıları değeri yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 534 milyar dolara ulaştı. Peki, tüm bu rekabette gelecek vaat eden yeni sanatçılar nasıl keşfediliyor?


Yapay zeka, müzikleri tarayarak ve bir sonraki çıkış yapan yıldızı belirlemeye çalışarak A&R (sanatçı ve repertuar) keşfi ile müzik endüstrisine yardımcı oluyor artık.


Warner Music Group, geçen yıl gelecek vaat eden yetenekleri bulmak için sosyal ağ ve akış verilerini incelemek için bir algoritma kullanan bir teknoloji girişimini satın aldı. Apple, 2018’de A&R’larını artırmalarına yardımcı olmak için müzik analitiği konusunda uzmanlaşmış bir start-up olan Asaii’yi satın aldı.

4| Yapay Zeka Tamamlayıcı Yaratıcılıktır

Yapay Zeka (AI) teknolojisi, müzik endüstrisini sayısız şekilde dönüştürüyor, ancak yaratıcılar işlerini kaybetme ve bilgisayarların yerini alma konusunda endişelenmemeli. Yapay zekanın kendi başına hit şarkılar yaratabilmesinden hala çok uzağız açıkçası.


Ancak araçlar geliştikçe ve müzik endüstrisi yapay zekayı insan yaratıcılığına ek olarak kullanmayı öğrendikçe, dünyamız her yıl daha da tatlı sesler ve sözler duymaya devam edecek.
Yapay Zeka (AI), tüm sektörlerdeki tüm şekil ve büyüklükteki işletmeleri bir şekilde etkileyecek, zira bu açık artık. Yeni kitabım The Intelligence Revolution: Transforming Your Business with AI ile kuruluşunuzu yapay zeka odaklı bir dünyaya nasıl hazırlayacağınızı keşfedebilirsiniz.


 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında yeni bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.

18 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page