top of page

Blog Posts

Yapay Zeka (AI) ile Duyguları Tanıma

Duygu tanıma teknolojileri yaşamın birçok alanında tanıtılıyor ve yakın gelecekte makinelerin, ev aletlerinin veya arabaların ruh halimize odaklanması muhtemel görünüyor. Peki #yapayzeka #duygu #tanıma teknolojisi nasıl çalışıyor? Bu #teknoloji ne kadar yararlı veya tehlikeli olabilir mi?


Yapay Zeka (AI) ile Duyguları Tanıma

Duygu tanıma sistemleri, genellikle bir duygu ile dışsal belirtiler arasındaki bağlantıyı etiketlenmiş büyük #veri dizilerinden belirlemeyi öğrenir. Veriler, TV şovlarının #ses veya #video kayıtlarını, gerçek insanları içeren röportajları ve deneyleri, #tiyatro gösterilerini veya #film sahnelerini ve profesyonel aktörler tarafından gerçekleştirilen diyalogları içerebilir. Daha basit sistemler amaca bağlı olarak #fotoğraf veya metinlerle eğitilebilir. Örneğin, bir #Microsoft projesi insanların duygularını, cinsiyetini ve fotoğraflarını temel alarak yaklaşık yaşını tahmin etmeye çalışmaktadır.


Yapay Zeka ile Duygu Tanıma Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Araştırma ve Danışmanlık şirketi #Gartner, 2028 yılına kadar her on makineden birine duygu tanıma teknolojilerinin takılacağını öngörüyor. Bazı kuruluşlar bu teknolojiyi kullanmaya başlamış bulunuyor.  Gelecekte bir ofise, bankaya veya restorana adım attığınızda, dostça bir #robot tarafından karşılanabilirsiniz. İşte bu tür sistemlerin faydalı olabileceği birkaç alan…


Güvenlik

Duygu tanıma teknolojisi, ev içinde veya dışarıda şiddeti önlemek için kullanılabilir. Bu konuya çok sayıda bilimsel makale değinmiştir ve girişimciler zaten bu tür sistemleri okullara ve diğer kurumlara satmaktadırlar.


İşe Alım

Bazı şirketler İK asistanları olarak duygu tanıma yeteneğine sahip #AI kullanıyorlar. Sistem, seçim sürecinin ilk ve en çok zaman alıcı aşamasında, başvuranların anahtar sözcüklerini, tonlamalarını ve yüz ifadelerini değerlendirmektedir.


Müşteri Odaklı

Dubai’deki Yollar ve Ulaşım Otoritesi, müşteri hizmetleri merkezlerinde bu yıl ilginç bir sistem başlattı. Yapay zeka donanımlı kameralar, memnuniyet seviyelerini belirlemek için bina giriş çıkışlarında insanların duygularını karşılaştırıyor. Hesaplanan puan belirli bir değerin altına düşerse, sistem merkez çalışanlarına hizmet kalitesini artırmak için önlemler almalarını tavsiye ediyor. Fakat ziyaretçilerin fotoğrafları gizlilikle ilgili nedenlerle saklanamıyor.


Özel İhtiyaçları Olan Çocukların Sosyalleşmesi

Başka bir proje, #otistik çocukların çevrelerindeki duyguları yorumlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Sistem #Google #Glass akıllı gözlüklerde çalışır. Çocuk başka bir kişiyle etkileşime girdiğinde, gözlükler, duyguları hakkında ipuçları vermek için #grafikler ve #ses kullanır. Yapılan testler çocukların bu #sanal asistanla daha hızlı sosyalleştiklerini göstermiştir.


20 views0 comments

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page