top of page

Blog Posts

Tuncel Kurtiz’in Hayatı ve Kariyeri

Tuncel Kurtiz (d. 1 Şubat 1936, İzmir - ö. 27 Eylül 2013, İstanbul), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen ve senaristti. Usta oyuncu, Türk sinema ve tiyatrosunun önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir.


Tuncel Kurtiz

“Hayatı yaşamak lazım. 'Ne olacak acaba yarın?' diye düşünmeden... Tolstoy'u okumak lazım, Dostoyevski'yi okumak lazım, Yaşar Kemal'i okumak lazım, Orhan Veli'yi, Sait Faik'i bilmek lazım; Erkan Oğur'u dinlemek lazım, dünya müziğiyle etnik müzikle yakınlık kurmak lazım. Hacı Arif'i tanımak lazım, Itri'yi bilmek lazım. Bunlarla yaşadıkça hayatın zenginleşir ve zaten sen kendi hayatını kurarsın o zaman. Benim tavsiye ettiğim hayat budur yeğen!” Tuncel Kurtiz


İşte Tuncel Kurtiz'in hayatının ana hatları:


Erken Yaşam ve Eğitim

Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936'da İzmir, Türkiye'de doğdu. İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda oyunculuk eğitimi aldı.


Tiyatro Kariyeri

Kurtiz'in tiyatro kariyeri, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda başladı. Tiyatroda birçok önemli rol üstlendi ve sahne sanatlarına katkılarıyla tanındı. Shakespeare'den Bertolt Brecht'e kadar birçok ünlü yazarın eserlerinde sahne aldı.


Sinema Kariyeri

Tuncel Kurtiz, Türk sinemasının önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir. 1960'lardan itibaren Türk sinemasında önemli roller üstlendi. "Sürü" (1979), "Dünyayı Kurtaran Adam" (1982), "Tabutta Rövaşata" (1996) gibi dikkat çeken filmlerde yer aldı.


Dizi Kariyeri

Kurtiz, Türk televizyon dizilerinde de unutulmaz performanslar sergiledi. "Bir İstanbul Masalı" (2003-2005) ve "Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi" (2010-2013) gibi uzun soluklu dizilerde rol aldı ve büyük beğeni topladı.


Yönetmen ve Senarist

Tuncel Kurtiz, oyunculuk kariyerinin yanı sıra yönetmen ve senarist olarak da çalıştı. "Zehir Hafiye" (1973) gibi filmlerde yönetmenlik yaparken, senaryo yazdığı ve oynadığı yapımlar da vardı.


Ölümü

Tuncel Kurtiz, 27 Eylül 2013 tarihinde İstanbul'daki evinde vefat etti. Türk sineması ve tiyatrosu için büyük bir kayıp olarak kabul edildi.


Tuncel Kurtiz, uzun ve başarılı kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve Türk sanat dünyasına unutulmaz eserler bıraktı. Oyunculuk yeteneği ve derin karakter analizleriyle tanınan bir sanatçı olarak hatırlanmaktadır.


Recent Posts

See All

Comentários


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page