top of page

Blog Posts

Ticari Binalar için Otomatik Kontrolün Mühendislik Kılavuzu

HVAC Kontrolü

Bu kılavuzun amacı okuyucuya kontroller ve bunların ticari binalardaki ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin birçok parçasına nasıl uygulanacağı konusunda temel bir anlayış sağlamaktır.


HVAC Sistemleri

Klima santralleri, terminal üniteleri, soğutucular, kazanlar, bina hava akışı, su ve buhar dağıtım sistemleri, duman yönetimi ve iç hava kalitesi dahil olmak üzere kontrolün birçok yönü sunulmaktadır.


Kontrol temelleri, teorisi ve kontrol türleri, kontrollerin ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerine uygulanması için arka plan sağlar.

Figure 1 – Typical HVAC System in a Small Building

Pnömatik, elektrik, elektronik ve dijital kontrollere ilişkin tartışmalar, uygulamaların bir veya daha fazla farklı kontrol yöntemini kullanabileceğini göstermektedir. Ekipmanın boyutlandırılması, psikrometrik çizelgelerin kullanımı ve dönüştürme formülleri gibi mühendislik verileri, kontrol bilgilerini tamamlar ve destekler.


Bina yönetim sistemleri, toplam ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemi tasarımını değerlendirirken kontrol mühendisi için önemli bir husus haline gelmiştir. Bu düşünceye yanıt olarak bina yönetim sistemi konfigürasyonunun temelleri sunulmaktadır.


Doğru tasarlanmış bir HVAC kontrol sistemi, bina sakinleri için konforlu bir ortam sağlayabilir, enerji maliyetini ve tüketimini optimize edebilir, çalışanların üretkenliğini artırabilir, verimli üretimi kolaylaştırabilir, yangın durumunda dumanı kontrol edebilir ve bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanlarının çalışmasını destekleyebilir.

Kontroller sistemin düzgün çalışması için esastır ve tasarım sürecinin mümkün olduğu kadar erken bir aşamasında dikkate alınmalıdır.


Düzgün uygulanan otomatik kontroller, doğru tasarlanmış bir HVAC sisteminin konforlu bir ortam sağlamasını ve çok çeşitli çalışma koşullarında ekonomik performans göstermesini sağlar.


Otomatik kontroller, ofis alanlarında genel konfor koşullarını korumak ve üretim alanlarında ürün kalitesi için gereken yerlerde dar sıcaklık ve nem limitleri sağlamak üzere değişen iç ve dış koşullara yanıt olarak HVAC sistem çıkışını düzenler.


Doküman

Engineering manual of automatic control for commercial buildings – HONEYWELL

Format:

PDF

Boyut:

8.0 MB

Sayfa:

518

İndirme:


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page