top of page

Blog Posts

The Line City Project | NEOM City | by Barış Özcan

Suudi Arabistan Neden Çizgi Şeklinde Bir Şehir İnşa Ediyor?


Size genç bir kızın hikayesini anlatayım. Bu hikaye sadece onun değil tüm gençlerin ortak hikayesi aslında. İçinde bulundukları zaman ve mekanın içine hapsolmuş gibi hissetmek. Betondan gri bir hapishaneye dönüşen büyük kentlerin apartman blokları arasında kapana kısılmak. Büyük kentler büyük olasılıklar, büyük fırsatlar demek. Ama aynı zamanda büyük dertler demek.İşte tam o sırada genç kızın yüzüne bir umut ışığı yansıyor. Acaba alternatif bir yaşam şekli olabilir mi? Her yerde rastlayabileceğiniz bu modern kentin sokaklarında o umut ışığının peşine düşüyor. Tıka basa arabalarla dolu caddelerden geçip o ışığın kaynağını arıyor. Çok geçmeden alternatif bir dünyaya açılan bir portal gibi ışıldayarak dönen 5 köşeli yıldız sembolüne ulaşıyor ve hiç düşünmeden kendini bu aydınlık deliğin içine bırakıyor.


Portalin diğer tarafında yemyeşil alanların arasında, berrak suların üzerinde süzülmeye başlıyor. Burası başka bir gezegen mi? Yoksa yeni bir alışveriş merkezi mi? Kız mutluluktan mı havalarda uçuyor, yoksa Avatar filminin devamı söylenenden daha mı erken gösterime girdi? Biz bu kafa karışıklığını yaşarken genç kız sefer tası gibi dizilmiş yapıların üstünden geçip bir çatıya konuyor ve hayatında gördüğü ilk çatı bitkisine şaşkınlıkla dokunurken tüm bunların bir hayal olduğunu anlıyoruz.


Ama galiba çok yakında “hayaldi, gerçek oldu!” diyeceğiz. Çünkü bu hikaye yeni bir mega -hatta giga- projenin tanıtımında anlatılıyor. The Line (Çizgi) - New Wonders for the World (Dünya için yeni harikalar) şeklinde lanse edilen bu proje Suudi Arabistan’da yapılacak. Ve evet arkada gördüğünüz parlak duvar çok büyük bir ayna.


Önce proje tasarımından bahsedelim. Sonra önerilen tasarımın hangi probleme nasıl bir çözüm üreteceğini ve bunun gerçekten de bir çözüm olup olmadığını anlamaya çalışalım.


34 views0 comments

Comentários


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page