top of page

Blog Posts

Teknik Deneyimi Olmayan Girişimcilerin Öğrenmesi Gereken 6 Şey

Bilgisayar, yazılım veya tasarım deneyimi olmayan bir girişimcinin, bir fikir üzerinde çalışarak kurucu olması zor olabilir. Ancak bu, kesinlikle imkansız değildir...


Groove Help Desk Yazılımı'nın kurucusu ve CEO'su Alex Turnbull, teknik deneyimi olmayan girişimciler için bilinmesi gereken noktaları şöyle açıklıyor:


Üç kez SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) girişiminde bulundum ve hiçbirinde tek bir satır bile kod yazmadım. İşlere başlamadan önce keşke bilseydim dediğim şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum.


"Üzgünüm, bir yazılımcı kurucu ekibe katılana kadar bu konuşma devam edemez..."

Teknik Geçmişi Olmayan Girişimcilerin Bilmesi Gereken 6 Şey
Teknik Geçmişi Olmayan Girişimcilerin Bilmesi Gereken 6 Şey

Teknik bir deneyime sahip olmayan bir girişimciyseniz, para kazanma çabası zorlu bir mücadele olacaktır, bunun farkında olmalısınız. "Bunu yalnız başına yapamazsın!" sözlerini sıkça duyduğum ve ara sıra pes etme noktasına geldiğim deneyimlerimden biliyorum.


Güveniniz için teşekkür ederim.


Bir ürünüm var ancak yazılımcı değilim ve tüm çabalarıma rağmen teknik bir kurucu ortağım bulamadım.


Teknik dünyada, teknik becerilere sahip olmayan girişimciler genellikle yetersiz ve riskli olarak algılanmaktadır.


Birçok potansiyel yatırımcı, çalışan, ortak ve danışmanın bu konudaki tutumuna şahit oldum. Hepsi aynı şeyi söylüyor: “Eğer yazılım geliştiremiyorsan, bir yazılım şirketi kuramazsın.”


Tamamen saçmalık!

Her ne kadar önümüzde hala yapılacak çok iş olsa da, Groove'da şimdiye kadar başardıklarımızla inanılmaz bir gurur duyuyorum. Ve tüm bunları, dışarıdan getirilen bir prototip, harika bir ekip ve sayısız zorluklarla başarabildik.


Ve ben, kesinlikle teknik olmayan bir girişimci olarak bunu başardım.


Şu an üçüncü kez teknik olmayan bir girişimci olarak işimin başındayım ve bugüne kadar edindiğim tecrübeler sayesinde. Bu tecrübeler, teknik ekip arkadaşlarımla daha etkin çalışmamı, ürünüme daha çok katkı sağlamamı ve daha başarılı bir girişimci olmamı sağladı.


Umarım siz de anlattıklarımı dinleyerek dersler çıkarabilirsiniz.


Not: Bahsettiğim özelliklerin çoğu teknik kurucular için de geçerlidir ve tanıdığım birçok teknik kurucu bu konularda gerçekten ustadır. Ancak tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, şimdi anlatacağım yetenekler, bizler gibi kod bilgisi olmayan girişimciler için kesinlikle zorunludur. Eğer bu yeteneklerden hiçbirine sahip değilseniz, girişimci olma hayalinizi yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.


 

1| Araştırmak ve Doğrulamak

İlk girişimime başlamadan önce, kariyerime abimin yanında finans danışmanı asistanı olarak adım attım. Sonra, müşteri yönetimi otomasyonu için kullanabileceğim hiçbir aracın olmadığını fark ettim. Potansiyel müşterileri bulmak, onları takip etmek... her şey manuel olarak yapılıyordu.


Böyle bir sorunla karşılaşıyorsam, başkalarının da karşılaşabileceğini düşündüm. Derhal bir PowerPoint sunumu hazırladım ve kafamda tasarladığım çözümü – finans danışmanları için bir müşteri ilişkileri yönetim sistemi – insanlara sundum. Ardından telefon görüşmelerine başladım.


Çevremdeki diğer finans danışmanlarına ulaştım ve beş dakika ayırıp ayıramayacaklarını sordum. Müsait olanlara, deneyimlerini ve karşılaştıkları zorlukları paylaşmalarını rica ettim. Yaptığım görüşmeler sonucunda, yüzlerce finans danışmanının benzer sorunlar yaşadığını fark ettim. Bunu takiben, teknik kurucu ortağım ile buluşup ürün üzerinde çalışmaya başlama kararı aldım.


Eğer ekibinizle birlikte prototip geliştirmek zor geliyorsa, iş fikrinizi doğrulamanın en kolay yolu potansiyel müşterilerle iletişim kurmaktır. İnsanların düşüncelerini sizinle paylaşma konusundaki istekliliğini gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.


 

2| Görsel Çalışmak

İşe başlarken çok şanslıydım; çünkü yakın arkadaşlarımdan biri o zamanlar Yahoo!'dan ayrılmış ve ekibime katılmayı kabul etmişti. İşe başlamadan önce, onunla oturup kafamdaki ürünün özelliklerini ve işlevlerini anlatmaya çalıştım.


Beş dakikalık karışık bir sohbetin ardından beni durdurdu ve şunları söyledi: "Bu işi bir listeyle halledemeyiz, düşündüğün özellikleri kağıda dökelim ki ilk etapta nasıl bir görünümü olacağını görebilelim."


Ve yaptık.


Çizim yapmaya başladım ve bunları uygulama taslaklarına çevirdik. En sonunda Photoshop kullanmayı ve bir uygulama için mockup (örnek tasarım) nasıl yapıldığını öğrendim.


Düşünceleri görselleştirmek, kendi kafamdaki fikirler ile anlattığımda iş ortağımın kafasında oluşan düşünceler arasındaki farkı tamamen ortadan kaldırmıştı. Bu sayede, erken bir aşamada değişiklik veya iyileştirmeler yapmak için zamanımız oluyordu.


O günlerden sonra, Photoshop'u bırakıp mockup'lar oluşturmak için Balsamiq'i kullanmaya başladım ve bu hala favori programım.


Balsamiq kullanarak, düzeltilmesi gereken yerleri kolayca işaretleyebilir veya tüm sayfa taslağını oluşturarak takım arkadaşlarımın vizyonumu anlamalarını sağlayabilirdim. Eğer bir kullanıcı deneyimi problemi varsa, Jing (ekran kaydetme programı) ile davranışı kaydedip, takımıma rahatlıkla iletebilirdim.


Tüm bunlar ben ve takımıma çok yardımcı olmuştu.


Göstermek, anlatmaktan her zaman daha etkilidir. Aklınızdakileri gösterebilecek veya ekran kaydedebilecek programları keşfedin, öğrenin ve ekibinize öğretin. Bu yöntem, hem zaman kazandıracak hem de düşüncelerinizi ekibinize daha rahat aktarmanıza yardımcı olacaktır.


 

3| Mümkün Olduğu Kadar Net Geribildirimler Vermek

Takımınıza bir özelliği veya fonksiyonu gösterme şansınız olmadığında, anlatımınızın mümkün olduğunca açık ve anlaşılır olmasına özen gösterin.


İkinci girişimimin başlarında bir giriş sayfası üzerinde çalışıyordum ve işler biraz yavaş ilerliyordu.


Yazılım takım liderine şu e-postayı gönderdim: "Giriş sayfasındaki formun boyutu büyütülmeli ve yönlendirme linklerimizin sayısı azaltılmalı." Eğer daha önce bir ürün geliştirme ekibinde çalıştıysanız, muhtemelen şu anda başınızı onaylar şekilde sallıyorsunuzdur.


"Sorun değil, hallediyorum," yanıtını aldım ve yaklaşık bir saat sonra giriş sayfasının yeni versiyonu elimdeydi. Ancak bu sefer, çok büyük bir form yer alıyor ve bazı önemli yönlendirme linkleri eksikti. Açıkça bir yanlış anlaşılma olmuştu.


Sonunda usandım ve takım liderine sordum. “Neden ana sayfaya giden linki kaldırdık?”


Cevap: “Hmm, daha az yönlendirme linki istediğini söyleyen sendin.” 


Aslında haklıydı.


O akşam uzun bir toplantı gerçekleştirdik ve bu, benim için çok faydalıydı. Sonunda, eksiksiz ve açık bir geri bildirim vermenin önemini kavradım.


İlk olarak “Giriş sayfasındaki formun boyutu biraz daha büyük olmalı ve daha az yönlendirme linkimiz olmalı” şeklinde verdiğim geribildirimi değiştiriyorum; “Hakkımızda, İletişim ve Özellikler linklerini çıkaralım ve gönder butonunu %20 oranında büyütelim.” Eğer böyle deseydim işlerimiz daha kolay ve hızlı ilerleyecekti eminim.


Unutmayın, belirsiz geribildirimler sadece sizi ve takımınızı yavaşlatır, anlam karmaşasına neden olur ve ürünü zedeler. Açık ve eksiksiz geribildirimlerde bulunun.


 

4| Ön Satış Yapmak

İlk girişimim sırasında, iş ortağım kodlamayla meşgulken, ben telefon görüşmeleri yapıyordum. Binin üzerinde finans danışmanıyla iletişime geçtim ve onların sorunlarını dinledim. Bu görüşmeler, ürünümüzü nasıl geliştireceğimize dair birçok değerli geri bildirim ve öneri sağladı.


Konuşmalarımız esnasında birçok firmanın manuel işlemleri yürütmekten hoşlanmadığını fark ettiğimde, her birine şu ifadeleri kullandım:


“Tüm süreçleri otomatize edecek bir program üzerinde çalışıyoruz. Bu program, X, Y ve Z işlevlerini yerine getirebilecek. Tamamlandığında, sizinle paylaşıp görüşlerinizi almak isterim. Bu sizin için bir sorun teşkil eder mi?”

Bu çalışma, bize yüzlerce kaliteli potansiyel müşteri listesi ve ilk haftamızda müşteri olacak onlarca kişi sağladı. Ürününüz henüz satışa hazır değilse bile, satış yapmaya başlayabilirsiniz. Aslında, ürününüz geliştirilme aşamasındayken en iyi zaman kullanımı satış yapmaktır.


 

5| Satış Yapmak

Teknik bir arka plana sahip olmayan bir girişimci olarak, işimi sadece satış yapmaya odaklanarak kurdum. Finansman mı arıyorsunuz? Her hafta yüzlerce iş planı ve sunum gözden geçiren yatırımcılarla iletişim kurmalısınız.


Ürününüzü satmak istiyor musunuz? Müşterilerinizle iletişim kurmalı ve onların tüm problemlerini, umutlarını ve korkularını en ince ayrıntısına kadar anlamanız gerekir.


İyi bir çalışan mı arıyorsunuz? Farklı özgeçmişlere ve hedeflere sahip birçok yetenekli adayla görüşerek, şirketiniz için en uygun olanını seçmelisiniz. Bu liste elbette daha da genişletilebilir.


Satış, kesinlikle öğrenilebilen bir beceridir. Ancak, satış becerilerini geliştirmek için çalışmanın yanı sıra pratik yapmak daha da önemlidir. Pratik yaparak göreceksiniz ki, her geçen gün satış yapmak daha da kolaylaşıyor.


Kendi deneyimlerim ve daha başarılı satışçı arkadaşlarımın tavsiyeleriyle öğrendim ki; her zaman yeni zorluklar ve hayal kırıklıklarıyla karşılaşabilirsin, ancak zamanla bunlarla nasıl başa çıkacağını da öğrenirsin.


Teknik olmayan bir kurucunun görevi, müşteri edinimi, personel alımı, yönetim ve daha birçok alanla ilgilenerek işini büyütmektir. Aynı zamanda, insanlarla etkili iletişim kurabilmek de çok önemlidir.


 

6| Herşeyi Yapmak

Farklı görevleri yerine getirme konusunda alışkanlık kazandım. Blog etkileşimini artırmak için kişisel bilgileri içeren bir tablo hazırlamak mı gerekiyor? Bu, benim sorumluluğum.


Ekran paylaşımı yapabileceğimiz bir ürünün araştırılması ve deneme sürümünün bulunması mı gerekiyor? Bu görevi üstlenirim.


Bir yazılımcının, güncellemelerimizi senkronize etmek için bana ihtiyacı var mı?


Derhal!


Gücüm yettiğince, ekibimdeki herkesin işini kolaylaştırmak benim görevim.


Son olarak, bu aşamada egonun yeri yoktur. Görevimiz, yazılımcıların ve kendi zamanımızı en verimli şekilde kullanmaktır. Aksi takdirde, işimizin büyümesini tehlikeye atabiliriz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page