top of page

Blog Posts

Tarihin En İyi Yazarlarından Öğrendiğim 8 Hayat Dersi

İster kabul edin ister etmeyin, hepiniz birer yazarsınız. Bunu bir düşünün. Peki bir yazar ne yapar?

Yazar düşüncelerini yapılandıran ve bunu kelimelere döken kişidir. Bu her gün yaptığınız bir şey. Bir toplantıdayken, eşinizle kavga ederken, araba galerisinde fiyat kırmakla uğraşırken veya çocuklarınızı yetiştirmeye çalışırken; düşüncelerinizi sürekli kelimelere dökersiniz.

Yazmak Düşünmektir

Tabii, bir çoğunuz düşüncelerini yazmıyor. Ama bu hiç önemli değil. Esasında Yazmak düşünmektir zaten. Daha iyi bir düşünür ve konuşmacı olmak istiyorsanız, yazma konusunda daha iyi olmalısınız.


Bu makalede, tarihin en iyi yazarlarından öğrendiğim 8 hayat dersini sizlerle paylaşıyorum. Bu dersler hayatla ilgili bir şeyler yazmanın da ötesinde…

İşte başlıyoruz…


1- Stephen King: İddialı olmayın

“Asla! kavramsallaştırma, yerinden etme, tutumsal, yargılayıcı gibi jargon kelimeleri kullanmayınız. Bunlar iddialı bir kıçın ayırt edici özellikleridir.” Stephen King


Hangi tür bir insanın, iddialı bir insanla zaman geçirdiğini biliyor musunuz? Tahmin ettiğiniz gibi: Elbette iddialı bir insan.


Kimse, başkalarını her zaman ne kadar sofistike olduklarını iddia ederek etkilemek isteyen insanları sevmez. Evet, akıllısın! Evet, gramerin mükemmel. Anlıyoruz öylesin. Lakin bu benim hiç umurumda değil! Gerçek olun, rol yapmayın. Ve en önemlisi bir insan olun. Sadece yazılı olarak değil, düşüncelerinizle de.


2- James Baldwin: Bir okuyucu olun

“Her şeyi okudum. On üç yaşımdayken Harlem’deki iki kütüphane arasında mekik dokudum. Bu şekilde yazma hakkında bir çok şey öğrendim. Her şeyden önce, ne kadar az bildiğimi. Ne kadar çok öğrenirsem o kadar az kişinin bildiğini. Ve hala nasıl yazacağımı öğreniyorum. Hangi tekniğin ne olduğunu bilmiyorum. Tek bildiğim okuyucunun onu görmesini sağlamanız. Bunu Dostoyevski’den, Balzac’tan öğrendim.” James Baldwin


Ben her zaman iyi bir okuma hayranıyım ki bu asla değişmeyecek. Aslında, ne kadar çok okursam, o kadar daha çok seviyorum okumayı. Kanepede bir kitapla oturduğum anlar benim favorimdir.


Özetle, benim için “Okuma = hayat”tır.


3- Ernest Hemingway: Bir başlangıç yapın

“Tek yapmanız gereken tek bir cümle yazmak. Bildiğiniz en doğru cümleyi.” Ernest Hemingway


Yazmaya başlamak işin en zor kısmıdır. Başlamaktan kaçınmak için ise, her şeyi yapıyoruz. “Yorgunum.” “Doğru zaman değil.” “Daha fazla araştırma yapmam gerekiyor.” gibi cümleler kuruyoruz.


Steven Pressfield buna “Direniş” diyor. Sizi tek bir cümleyi yazmaktan alıkoyan güçtür bu. Direniş, bir gerçek cümle yazdığınızda, bent kapılarının açık olduğunu bilir. Ve böylece hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi. Yıkın bu bentleri ve bir başlangıç yapın, sonrasında devam edin…


4- J.K. Rowling: Disiplinli olun

“Çalışmalısınız ama disiplinli bir şekilde! Okul öğretmeninizin sizde olmasını arzu ettiği diğer tüm şeylerde de….Çünkü buna ihtiyacınız var.” J.K. Rowling


Disiplin, profesyonelleri amatörlerden ayıran şeydir. Disiplin, sanatını ve hünerlerini ciddiye alan birisinin işaretidir.


Sizin açınızdan yazmak ne kadar önemli? Şunu yeniden çerçevelendireyim: Sizin için herhangi bir şey ne kadar önemli?


Her gün yaptığınızda, eylemleriniz sözlerinizden daha yüksek sesle konuşur.

5- Ray Bradbury: İnatçı olun

“Ciddi bir şekilde yazmaya başladığımda, hayatımın en büyük keşfini gerçekleştirdim; haklı olduğumu ve bana katılmamaları durumunda herkesin haksız olduğunu. Öğrenmek için bu harika bir şeydir: Başka hiç kimseyi dinlemeyin ve inatla her zaman kendi yolunuzda gidin.” Ray Bradbury


Hayatta cesur bir şey yapmak için inatçı olmanız şarttır. Herkes size yanlış yaptığınızı söyleyecektir. Belki de haklılar. Ama ya yanılıyorlarsa? Böyle bir yanlış yapma riskiyle karşı karşıya olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Ben böyle düşünmüyorum. Doğru olduğunu hissettiğiniz şeyi yapın. Bu şekilde yanlış yola giremezsiniz.


6- Maya Angelou: Cesur olun

“Bir insan mutlak anlamda cesaretle doğmaz, ama bir potansiyele sahip olarak doğar. Cesaret olmadan, tutarlı bir şekilde başka bir erdemli davranış da ortaya konulamaz. Nazik, doğru, merhametli, cömert veya dürüst olamayız.” Maya Angelou


İyi bir insan olmak cesaret ister. İyi bir yaşam sergilemek cesaret ister. Kendinizi geliştirmek cesaret ister… Bunlar ve daha niceleri cesaret ister… Anladınız mı?


Güvenli sularda seyretmek ve herkes tarafından sevilmeye çalışmak kolaydır. Ama aklınızdaki her şeyi dile getirmektir gerçekten zor olan. Bu yüzden cesur olun ve yine de yapın.


7- Charles Bukowski: Sabırlı olun

“Evet, artık 34 yaşındayım. Eğer 60 yaşıma kadar yapamazsam, kendime sadece 10 yıl daha veriyorum.” Charles Bukowski


Kendi karakterinizi ve tarzınızı ortaya çıkarmak yıllarınızı alabilir. Bunun da ötesinde, kim olduğumuzu, değerlerimizin ne olduğunu ve hayattan ne istediğimizi bilmiyoruz. Zaman alan bu şeyleri ortaya çıkarmalıyız.


Herkesin bir tarzı vardır. Ve ne kadar çok yazarsanız, gerçek tarzınızı o kadar çok ortaya çıkarabilirsiniz. Yani bunu fark ettiğinizde, otomatik olarak daha sabırlı olursunuz.


8- Ernest Hemingway: Sanatınızı sevin

“Yazmak lanet olası tek şeydir. Eğer bir ressam değilseniz, o zaman sadece boyuyorsunuzdur.” Ernest Hemingway


Yapmaktan zevk aldığınız bir şeyi seçin. O zaman, bu dünyadaki tek değerli etkinlikmiş gibi gelir size. Zor zamanlarınızda önünüze çıkacak engelleri aşmak için de kör bir inanca ihtiyacınız var. Çünkü vazgeçmek istediğiniz anlar olacağını garanti edebilirim. Ne yaptığınız önemli değildir; bir iş kurmak, senaryo yazmak, borsa ile meşgul olmak vs. Lakin zayıf bir anınızda yapmaktan vazgeçme dürtüsünü mutlaka hissedeceksiniz. Bu zayıf anlar sırasında inancınız size devam etmeniz için gereken gücü verecektir.


Yazmak yaşam için iyi bir metafordur. Bazen kolaydır. Bazen de zor. Ancak, devam etmek buna değerdir her zaman.


Hayatınızda ne yapmaya karar verirseniz verin, kaderinizi kabul edin ve sevgi ile. Sonuçta buna değecek tek lanet şeydir o.


Darius Foroux

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

37 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page