top of page

Blog Posts

Tamamen Fonksiyonel Olarak Çalışabilen Bir Ağaç Araba Modeli Geliştirdi

Lise fizik projesi için, ve sadece 300 saatte...

17 yaşındaki çok zeki bir lise öğrencisi ve aynı zamanda Reddit kullanıcısı olan genç, tasarımını ve yapımını yaklaşık 6 ayda tamamen kendisinin gerçekleştirdiği bir ağaç otomobilin gerçekçi bir mekanik modelini totalde 300 saatte tamamladı ve Reddit’te paylaştı. Ahşaptan tasarlanmış V8 motora ve gücünü arkadaki tekerleklere aktarabilen 3 manuel vitese sahip olan model, sadece 35 dolara mal oldu.

Ağaç araba aslında Litvanya’da yaşayan ve 4 yaşından beridir marangozluk işleri ile haşir neşir olan bir lise öğrencisi, “bir otomobilin nasıl çalıştığını ve fonksiyonlarını anlama konusundaki büyük arzusu” sayesinde bu muhteşem projeyi yapmaya başladığını ifade etti.


Lise öğrencisi, mekanik şeylerle ilgilendiğini ve bunu çok sevdiğini dile getirdi ve diğer ilgi duymadığı alanlardan da çok değerli bilgiler edinebildiğini fark etti. Ayrıca daha öncesinde, bisiklet konusunda yaptığı çalışmalar sayesinde, bu arabayı yapmayı başardığını belirtti.

Ağaç otomobilin nasıl çalıştığını bu videoda görebilirsiniz:Tasarımın Ardındaki Süreç

Görünüşe göre yardım aldığı tek kişi babası. Babası motor blogu ile tekerlekleri nasıl yapması gerektiği konusunda onu yönlendirdi. Bunun dışında bu proje tamamen kendi ürünü.

Bu video, her bir bileşenin arkasındaki süreci açıklıyor, ve açıkçası bu akıllara durgunluk veriyor.Yalnız çalışmak işin en zor kısmıydı

Reddit’te paylaştığı bir mesaja göre, sürecin en stresli kısmı tamamen tek başına olmasıydı. Böyle bir tasarım internette mevcut olmadığından, bir sorun çıkması durumunda, kendi başına başa çıkmak zorunda kalacak olmasıydı esasında esas zorluk.Vites kutusu tasarımının projenin en zor adımı olduğunu belirtti. “Vites kutusu için farklı tasarım konseptleri üzerine haftalardır çalışıyorum. Bileşenleri doğru bir şekilde tasarlamak o zordu ki, doğru tasarımı yapabilmek için çok zaman harcadım ve sonunda, talimatları takip ederek başardım. Ne olursa olsun, debriyaj muhtemelen en zor aşamasıydı. Hidrolikle ilgili birçok ince ayar ve karışıklık söz konusuydu.” dedi liseli genç.


Tasarımı iş görüşmelerinde çok etkili bir referans olacak

Mevcut modeli satmakla ilgilenip ilgilenmediği sorulduğunda, bu modeli iş görüşmeleri için kullanmayı planladığını belirtti. Dahası, tasarım üzerinde nasıl çalışacağını bilen tek bir tamirci bile olmadığını söylüyor. Görünüşe göre, bakım ve onarım gerektiriyor ve gelecekte başarısız olabileceğini bildiği bir şeyi satmak da istemiyor.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

 

Not: Bu blog yazısı 21 Mayıs 2021 tarihinde Medium platformunda yayınlandı.

35 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page