Stresle Savaşmak Yerine Kucaklaşmayı Öğrenin

Stres, hayatınıza farklı bir yön vermek için faydalı bir işaret olarak işlev görebilir…


Not: Okuma güçlüğü mü çekiyorsunuz? Makaleyi dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde stres, şimdiye kadarki en yüksek seviyelerinden birine ulaşmış durumda. Amerikan Psikologlar Derneği (APA) tarafından yayınlanan bir rapora göre; insanların % 60'ından fazlası gelecek ve para konusunda stresli. Önemli bir çoğunluk, Amerikalıların % 61'i de işleri konusunda strese giriyor.


Fakat kuşkusuz kaygılanacak ve bizi strese sokacak bir çok şey olsa da, stres ve kaygı düşündüğümüz kadar kötü olmayabilir.


Amerikan Psikologlar Derneği (APA) raporunda, stresin temel ruhsal ve sosyal işlevlere hizmet ettiği belirtildi.


Stres, ne zaman tehlikeye karşı uyanık olacağımızı, seçimlerimizi ve davranışlarımızı yeniden ne zaman gözden geçirmemiz gerekebileceğini bize bildirir.


Stres konusunda aşırı stresli olabiliriz. İşte bazı stres seviyelerinin, yapıcı olmasının bazı nedenleri şunlardır:


1. Stress, kararlı olduğunuzun bir işaretidir.

Stres, kararlı olduğunuzun bir ipucu olabilir ve iş yerinizdeki performansınıza önemli bir etkisi de vardır.


Düzenli olarak kitlelere hitap eden tecrübeli bir konuşmacı bile, her sunumdan önce en az birkaç kez heyecanlanarak strese girebilir. Bu bir zayıflık işareti değildir. Seyirciyi umursadığını, iyi bir iş çıkarmayı umduğunu ve iyi şeyler yapmak istediğini gösteren bir işarettir. Aynı şekilde, stresiniz iyi performans gösterme konusundaki gayretinizin olduğunun da bir işareti olabilir.

2. Stres, bir bağlantı işaretidir.

Stres ayrıca başkalarıyla sağlıklı bir bağlantı kurduğunuzun da bir işaretidir. Hiçbirimiz bir boşlukta çalışmıyoruz. Yalnız bir yazar, bir okuyucu ve izleyici ile zihninde çalışır ve freelance çalışan bir grafik tasarımcı bir müşteri için bir eser yaratır. Bir miktar çevre baskısının sizi daha iyi hale getirmesine müsaade etmenizde yanlış bir şey yoktur. Bu doğaldır.


Başarılı olma baskısı, daha geniş bir topluluğun parçası olduğunuzun ve ürettiğiniz değeri fark ettiğinizin bir işaretidir. İşimiz önemli olmasaydı, strese için bir neden olur muydu? Topluma önem veren iş, bizim için önemlidir ve bu da kaygılı ve olumlu bir başarıya neden olabilir.

3. Stres, bir vicdan işaretidir.

Daha da önemlisi, kaygı, daha iyi olmamız gerektiğinin bir işareti de olabilir. Daha büyük bir bütünün parçası olmakla ilgili olarak, vicdanımız ve ahlakımızdan biz sorumluyuz.


Biraz dengemizi kaybettiğimizi hissedersek, yaklaşımımızı veya başkaları üzerindeki etkimizi yeniden değerlendirmek yapıcı olabilir.


Alaycı bir yorum yaptıktan veya olumlu olmayan e-postaları yazdıktan sonra nasıl hissettiğinizi bir düşünün. Kendinizi kaygılı ve şüpheli buluyorsanız, gelecekteki eylemleriniz, özür dilemek veya düzeltmek için bir işaret olabilir.

4. Stres, kendinizi değiştirmeniz gerektiğinin bir işaretidir.

Kaygı boyutundaki baskı, değişimin bir işareti de olabilir. İşler yolunda gitmediğinde, bir değişimi düşünmek isteyebilirsiniz.


Sabit fikirli bir zihniyet, başkalarını veya durumu suçlar ve herkesin sabit bir özelliği olduğunu var sayar. Diğer taraftan, gelişim odaklı bir zihniyet, her zaman gelişimi ve değişimi etkileme fırsatımız olduğunu var sayar.


Gelişim odaklı zihniyeti geliştirmek güçlendiricidir, çünkü durumumuzu değiştirme şansına sahip olmak için bize ilham verir.


Bazen stres, yeni bir yaklaşıma ve değişime ihtiyaç duymamızın katalizörü olabilir.


5. Stres, hayatınızda biraz zorluğa ihtiyacınız olduğuna dair bir işarettir.

Uyartım (stimülasyon) eksikliği de, strese neden olabilir. Çevremize ve çevremizdekilere alışmak, insan olmanın bir parçasıdır. Bu bilişsel verimliliğe katkıda bulunur, bu nedenle sürekli olarak yeni bilgileri işlememiz gerekmez. Öte yandan, kendimizi yeni deneyimlere maruz bırakmazsak, sıkılabiliriz.


Psikolog ve aynı zamanda Fast Company’de yazar olan Art Markman’ın daha önce yazdığı gibi, stresin faydalarının maliyetlerinden daha ağır bastığı, stresin bir “tatlı noktası” var. Bu noktayı aştığınızda hayatınız olumsuz yönde etkilenmeye başlar.

Sıkıntıdan dolayı stres yaşarken, yeni beceriler geliştirmek için fırsatlar bulmak iyi bir itici güçtür. Ayrıca, bir projeye öncülük etmek gibi yeni bir zorlukla başa çıkmak için bir motivasyon aracı olarak da görebilirsiniz.


Şimdi, tüm stres ve kaygı belirtilerini görmezden gelmenizi önermediğimi de bir yere not etmelisiniz.


Stresin mutlu bir yaşam sürmenin önünde bir engel haline geldiği ve uygun yönetim ve müdahale olmadan tükenmişliğe ve bitkinliğe yol açabileceği bir nokta var. Ancak, sizi daha iyi bir şey yapmaya zorlayan şeyi, yani stresi kucaklamayı öğrenin. İdeal olan, stres konusunda gereksiz baskılardan kaçınmak ve gönderebileceği olumlu işaretlere dikkat etmektir.


Kaynak: fastcompany.com

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library