top of page

Blog Posts

Sosyal Medyada "Influencer" Olmak İsteyenlerin Dikkatt Etmesi Gereken 5 Adım

Updated: Feb 25

Çalışma tarzlarının ve iş sektörlerinin gün geçtikçe değiştiği bir dönemde yaşıyoruz. Yeni yeni terimlerin hayatımıza girdiği günümüzde, Influencer'lık kısaca sosyal medya üzerinden ürün pazarlaması için deneyimlerin aktarılması durumudur. Etkileyici bir pazarlama sosyal medyanın en kilit konusudur. Sosyal medya ile birlikte iş yürüten meslekler için bu durum daha da önemli bir duruma geldi.Her ne kadar örnekler instagram üzerinden ilerlese de bu adımları diğer sosyal medya platformlarında da uygulayabilirsiniz.


1) Çalışma markanızı oluşturun


"Sahip olduğun tek şey, başka kimsede olmayan ‘sensin’. Sesin, aklın, hikayen ve vizyonun. Yaz ve çiz, inşa et, oyna ya da dans et ve sonuna kadar yaşa.” - Neil Gaiman
Kendi markanızı ve çalışma alanınızı oluşturmanız, içerik üretirken daha özgün olmanızı sağlayacaktır. Bir başkasından etkilenebilirsiniz ancak çalışma koşullarınızı başkalarının yaptıklarına göre ayarlayamazsınız. Kendi markanızla birlikte özgünlüğünüz ortaya çıkacak ve yaptığınız işler benzersiz olacaktır.

2) Çalışma programınızı iyi ayarlayın


Takipçilerinizle iletişimde kalmak için devamlı sosyal medya hesapları başında olmanız gerekmez. İyi bir zaman ayarlaması ile kendinize ayırabilecek vaktiniz de olmalı. İçerik üretirken ve takipçilerinize sunarken bunları da düşünmelisiniz. Her şeyi bir anda görmek takipçileriniz için çekici gelmeyecektir, üstüne sizin için de yorucu olacaktır. Doğru bir zaman çizelgesi oluşturun ve ona sadık kalın.

3) Tutarlı içerikler yayınlayın

Zaman ayarlamasından sonra değinilmesi gereken şey ise 'içeriklerde tutarlılık' olacaktır. Kalıcı bir takipçi kitlesi oluşturmak için tutarlı içeriklerle düzenli bir plan oluşturmanız şart.

4) İnsanlarla iş birliği yapın


Markalar, satışlarını artırmak veya kitlelerini büyütmek için insanlarla iş birliği içerisinde oluyorlar. Siz de kendi markanız için aynı satış taktiğini uygulayabilirsiniz. Çevrenizi genişletmeniz için hem güzel bir yöntem olacak hem de takipçi kitlenize farklı bir soluk katacaktır.

5) Hashtag kullanımını alışkanlık haline getirin

Sosyal medyanın en temel yapı taşlarını fotoğraflar ve videolar oluşturmaktadır. Markanıza uygun görsellerin altında dikkat çekici hashtaglerle birlikte yaptığınız işi daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Sizi takip etmeyenlerin de sizlere ulaşması için hashtag kullanımı pozitif bir etki yapacaktır.


Araştırmalar 5 ile 7 arasında hashtag paylaşımlarının etkileşimi büyük ölçüde etkilediğini gözlemledi. Açıklamaların altına hashtag eklendiğinde beğenilerin %70 oranında, yorumların ise %392 oranında artış gerçekleştirdiğini tespit etti.


CEOtudent, Editör, Edanaz Aksoy

Recent Posts

See All

Comentários


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page