top of page

Blog Posts

Son Derece Verimli Bir İş Günü Geçirmeniz İçin Uygulamanız Gereken 4 Sabah Rutini

Updated: Jun 25, 2022

Tartışmaya açık bir mevzu belki ama, sabahları günün en önemli kısmıdır. Bizi üretkenlik ve ilhamla dolu bir güne sürükleyebilirler yada en kötümser içgüdülerimizi tetikleyebilir ve kaos ve endişeyle dolu bir gün yaşamamıza da ön ayak olabilirler.


Sonuç olarak, sağlıklı sabah rutinleri edinmek, başarılı olmak açısından bireysel formüllerimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Kuşkusuz herkesin durumu farklıdır ve aslında her gün birbirinden benzersizdir, bu nedenle bu noktadaki amacınız sınırlayıcı veya aşırı kuralcı bir senaryo geliştirmek olmamalıdır. Bunun yerine, geri çekilin ve sabahlarınızın sizin için işe yarayıp yaramadığını kendinize sorun ve öyle değilse de, burada açıklayacağımız sağlıklı sabah rutinlerinden bazılarını dilerseniz benimseyebilirsiniz.


 

1. Rutin: 15 dakika önce uyanın

Sabahları yeterli zamanımız olmadığı durumlarda, sürekli aceleci davranıyoruz ve bu da bizi endişeye gark ediyor, endişe de bizi gün boyunca takip ederek zihinsel dünyamızda ve genel üretkenliğimizde bir yük oluşturuyor.


Sabahları günlük hayatımızı düzene sokmanın bir parçası sadece o günü yönetmek değildir, aynı zamanda çocuklarımız, evcil hayvanlarımız veya evdeki diğer herkes de bizim gibi güne hazırlanıyor olabilir, bu nedenle 15 dakika erken uyanmak ve ek bir “benim zamanım” diyebileceğiniz hazırlık süresi gerçekten bir büyük farklılık yaratabilir. 15 dakika kulağa pek fazla bir zaman gibi gelmeyebilir, ancak sabahları geçirilen her bir dakika bir şekilde iki kat daha anlamlı görünüyor. Bazıları bu dakikaları duşa girmeden önce biraz egzersiz yapmak için kullanabilirken, diğerleri ise yaklaşan bir sunumu düşünürken lüks bir duş almayı tercih edebilir. Bazıları da aynı dakikaları meditasyon yapmak veya dua etmek için manavi açıdan faydalanabilirken, diğerleri ilham verici bir podcast dinlerken çocukları için harika ve sağlıklı bir öğle yemeği hazırlamayı tercih edebilir. Bu noktadaki asıl önemli olan, sabahları boşa vakit kaybetmeden uyanmaktan kaçınmak ve bunun yerine kendinize fazladan 15 dakika ayırmaktır, zira bunu yaptığınız için mutlu olacaksınız.


 

2. Rutin: Egzersiz Yapın

Tahmin edebileceğiniz gibi, yüksek performans göstermesi gereken birçok kişi günlerine bir tür egzersizle başlar.

Harvard Business Review’da yayınlanan “Düzenli Egzersiz İşinizin Bir Parçasıdır” adlı bir makalede, egzersizin faydaları sıralanarak; gelişmiş konsantrasyon, daha keskin hafıza, uzun süreli zihinsel dayanıklılık, gelişmiş yaratıcılık, daha hızlı öğrenme ve azaltılmış stresi içerecek şekilde bir listeyle okuyuculara aktarılıyor. 4K video konferans şirketi Lifesize’ın Pazarlama Direktörü Josh Kivenko ısrarla “Açık ara, 1 numaralı üretkenlik alışkanlığım, çalışmaya erkenden koyulmamdır.” diyor. Benzer şekilde SolarWinds Şirketinin Başkanı Geek Liz Beavers ise, erken kalkmanın ve mahallede koşu antremanı yapmanın faydalarını övüyor ve diyor ki, “Evdeki ofislerine ayakta çalışma masası ilave eden insanların sayısının giderek artmanına karşılık, vücudunuzu endorfin salgılamak için erkenden hareket ettirmenin, gün boyu kafanızı boşaltmanın harika bir yolu olduğunu düşünüyorum.”

Yaşam tarzınız ister tam bir sabah antrenmanını ister 20 dakikalık hızlı bir yürüyüşü desteklese de, araştırmalar, tutarlı bir şekilde uygulanan orta düzeyde bir aktivitenin bile ölçülebilir bir düzeyde verimlilik açısından bir takım faydalar sağladığını göstermektedir.


Working Simply Şirketinin Yönetici Ortağı Carson Tate, “Yürüme ve kuvvet antrenmanı gibi düşük yoğunluklu egzersizler de işe yarardır. Enerji seviyeniz, gün içinde ne kadar iş yapabileceğinizi belirleyen temel şeydir, bu nedenle bir sonraki projenizi hızlı bir şekilde tamamlamak istiyorsanız, harekete geçin.” diyor.

 

3. Rutin: 2–3 Günlük Önceliklerinizi Not Edin

Günlük rutinimize bir tür egzersiz aşılamanın bir başka faydası da, genellikle yaratıcı düşünceyi teşvik etmesidir. Sabah yürüyüşlerim genellikle beynimin bana unuttuğum bir şeyi hatırlatması, bir çatışma durumu ile ilgili düşüncelerimi değiştirmesi veya bir problemin nasıl çözüleceği konusunda yaratıcı fikirleri teşvik etmesi açısından zihinsel bir alan yaratıyor kanımca.


Bir çoğumuzun bir tür ayrıntılı programı veya yapılacaklar listesi varken, o gün için sadece birkaç (ideal olarak 2–3) temel hedefi belirlemesi gerçekten önemlidir. Bir görevi veya projeyi başlatmak için bir e-posta göndermeyi (daha sonrasında meydana gelebilecek zaman baskısını önlemek için), çok uzun süredir ihmal edilen önemli bir konuya odaklanmak için kritik “düşünme zamanı” oluşturmayı ve hatta biriyle bağlantı kurabilmek için ona zaman ayırmayı içerebilir bu hedefler.


Günün sonunda kendinizi başarısız ve tükenmiş hissetmenize neden olabilecek aşırı hırslı bir yapılacaklar listesi yazmaktan da kaçının derim. Bunun yerine, sadece birkaç temel önceliğinizi not etmeniz, gününüz açısından gereken odaklanma hissinizi güçlendirecektir.


Kivenko güne, öncelikler listesini gözden geçirerek ve o gün için gereken başarının ne olması gerektiğini tanımlayarak başlıyor. 15Five’daki People Science Direktörü Courtney Bigony ise, daha az aktiviteye odaklanmanın üretkenliği gerçekten artırabileceğini öne sürüyor.


Bigony, “Bir araştırmaya göre, odaklanmak ve tüm çabalarını bunlara adamak için faaliyetlerini önceliklendiren ve seçici davranan çalışanların performansları, rastgele birçok şeyin peşinden gidenlere göre ortalama % 25 daha yüksektir.” diyor.

Aslında, 2–3 günlük hedeflerimizi sabah erkenden tanımlamak, bizi günlerimizi daha proaktif olarak planlamaya teşvik eder (gördüğümüz ilk e-postayı refleks olarak yanıtlamak yerine) ve aynı zamanda günün sonunda hedeflerimize gerçekten ulaştığımızda bir memnuniyet duygusu yaşamamıza neden olurlar.


 

4. Rutin: Minnettarlığı Uygulayın

Minnettarlığı uygulamanın birçok yolu vardır; mesela dua etmek, ilham verici bir mesajı tekrarlamak veya bir teşekkür e-postası göndermek olabilir.


Ancak, sabah rutininize minnettarlık katmak, gün boyunca ruh haliniz üzerinde pozitif bir etki yaratabilir.


Bigony, “Bilim, minnettarlık uygulamasının olumlu duyguları, refahı ve sağlığı teşvik ettiğini ve bunun yanında negatif önyargıya karşı koymaya çalıştığını göstermiştir.” diye açıklıyor.


“Minnettarlık tek başına (ör. Her gün üç iyi şeyi sayarak) veya başkalarıyla etkileşim halinde (bir takdir notu göndererek) uygulanabilir.”

Aslında, bu en yakınlarınız için harika bir rutin olabilir. Örneğin, tüm ailenizden kahvaltı sırasında minnettar oldukları bir şeyi paylaşmalarını istediğinizi bir düşünün.


The Dignity Mindset kitabının yazarı ve yönetici koçu Susan Hodgkinson, “Pazartesi sabahları, bir müşterime, akıl hocama, aile üyeme veya meslektaşıma en az bir teşekkür e-postası gönderiyorum ve bu beni haftanın geri kalanında harika bir ruh hali ve şükran zihniyetine sokuyor.”

Eşi görülmemiş seviyelerdeki işsizlik oranları, genel stres faktörleri ve Covid-19 salgını ve devam eden ırksal gerilimlerle ilgili endişeler ile bir çoğumuz amaçsızca günlerimizi hiç etmeyi göze almamalıyız. Her günün önemli olduğuna dair belli belirsiz bir his vardır; aslında her dakika önemlidir ve her günü verimli kılmanın en iyi yollarından biri de, bizi başarıya götürecek sağlıklı sabah rutinleri geliştirmektir.


İlk e-postanızı açmadan veya ilk “günaydın” kelimesini söylemeden önce zaten geride kaldığınızı düşünüyorsanız ve her sabah bir yarış içindeyseniz, geriye doğru bir adım atın ve sabahlarınızın nasıl görünmesi gerektiğini yeniden düşünün…


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page