top of page

Blog Posts

Siemens Energy’den Dünya’da Bir İlk: %100 Hidrojenle Çalışan Endüstriyel Gaz Türbini

Batı Fransa'daki Hyflexpower Projesi'nde Siemens Energy tarafından, bir endüstriyel gaz türbini dünyada ilk kez %100 hidrojen ile çalıştırılabildi ve bu büyük ölçekli hidrojen tabanlı enerji depolama projelerinin önünü açtı.


Siemens SGT-400 Endüstriyel Gaz Türbini

Aralarında GE, Mitsubishi ve Kawasaki'nin de bulunduğu birçok üretici, endüstriyel gaz türbinlerini %100 hidrojenle çalışacak şekilde dönüştürebilmeyi hedeflediklerini belirtirken, Siemens Energy'nin SGT-400 modeli hedefe ulaşan ilk gaz türbini oldu.


Alman şirket, Engie, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi ve dört Avrupa üniversitesini içeren bir konsorsiyum tarafından geliştirilen Saillat-sur-Vienne'deki bir kağıt fabrikasında gerçekleştirilen Hyflexpower projesinde, 1MW gücündeki SGT-400 Gaz Türbininde %100 hidrojen yakıtı kullanıldığını söyledi.


Proje, daha sonra gaz türbininin içinde elektrik üretmek için yakılmadan önce büyük bir tankta depolanan yeşil hidrojen üretmek için yenilenebilir enerjiyle çalışan 1 MW'lık bir elektrolizör kullanıyor.


Siemens Energy yaptığı açıklamada,

”Hyflexpower projesi, hidrojenin esnek bir enerji depolama ortamı olarak kullanılabileceğini ve mevcut bir gaz yakıtlı güç türbinini yenilenebilir hidrojen kullanarak çalışmaya dönüştürmenin de mümkün olduğunu gösteriyor. Ve bu nedenle, en yoğun enerji kullanımı gerçekleştiren endüstrilerin dekarbonizasyonunu hızlandırmak için gerçek bir itici güç!"


Siemens Energy yönetim kurulu üyesi Karim Amin şunları ekledi: "%100 hidrojenle çalışan ilk gaz türbinini geliştirdiğimiz Hyflexpower projesinden edindiğimiz bilgi ve deneyim, hidrojen tabanlı bir gelecek için tüm gaz türbini filomuzu geliştirmeye devam etmemize yardımcı olacak. Bir sahada elektroliz, depolama ve hidrojen dönüşümü arasındaki etkileşim etkileyici bir şekilde gösterildi ve şimdi sonuçları ölçeklendirme zamanı."


Rüzgarın esmediği ve güneşin yeterli olmadığı yerlerde uzun süreler güç üretmek için yeşil hidrojene ihtiyaç duyulması bekleniyor. Türbinler, potansiyel enerjiyi gerçek enerjiye dönüştürmede nispeten verimsiz olsalar da, elektrik üreten hidrojen yakıt hücrelerinin çoğalması için zor ve pahalı bir ölçekte kullanılabilirler.


Azot bakımından zengin havada saf hidrojen yakmanın, insan sağlığına zararlı ve dolaylı sera gazları görevi gören büyük miktarlarda azot oksit (NOx) üreteceğine dair endişeler de var, ancak bu, otomobillerdeki katalitik konvertörlere benzer bir teknoloji ile bu hafifletilebilir.


Siemens Energy, “Hyflexpower'ı elektrik üretimi için test ettikten sonra, hedef şimdi operasyonunu endüstriyel ısı üretimine ve ek operasyonel modlara genişletmek. Ayrıca, karbondan arındırılmış elektrik üretimini ölçeklendirmenin ve ticarileştirmenin yollarını araştırıyoruz." dedi.


Fransız şirketin enerji çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı Frank Lacroix, “Hyflexpower projesi birçok nedenden dolayı dikkat çekici: ve bazı Avrupalı ortaklarımızla aramızda sağladığı olağanüstü işbirliği, test ettiğimiz ileriye dönük teknolojiler ve dekarbonize edilmesi en zor endüstriyel sektörlerde yenilenebilir hidrojen kullanımı için umut verici beklentiler vaat ediyor." ve devamında, “Ortaklarımızla birlikte karbonsuzlaştırılmış endüstrinin geleceği için bu kararlı çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.


Siemens Energy, 10-15 MW güç üretebilen SGT-400 endüstriyel gaz türbininin %100 hidrojen, %100 doğal gaz ve aradaki ikisinin herhangi bir karışımıyla beslenebileceğini kanıtladığını belirtiyor.


Haziran 2022'de, Norveç'teki Stavanger Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Hyflex konsorsiyumunun bir üyesi olan Alman Havacılık ve Uzay Merkezi ile işbirliğinin bir parçası olarak, bir mikro gaz türbininde (genellikle 500kW'den küçük olan) %100 hidrojeni yakarak ısı ve elektrik ürettiklerini duyurmuşlardı.


Recent Posts

See All

Commentaires


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page