top of page

Blog Posts

Sabah 5:30'da Uyanmak Sizi Daha Başarılı Kılar Mı?

Updated: Mar 14, 2022

Erken kalkmanın daha iyi bir yolu…

“Does Waking Up at 5:30 A.M Make You More Successful? (A Better Way To Get Up Early)” by Thomas Oppong

Sabahları yaptığınız bir şey sizi güne daha başarılı hazırlayabilir. Birçok başarılı insan, kendilerini harika bir güne hazırlayabilecek rutinler ve alışkanlıklar edinirler.


Başarılı insanlar arasındaki en popüler alışkanlıklardan bazıları; meditasyon yapmak, koşmak, yoga yapmak, okumak ve günlük tutmaktır…


Tamamen aktif bir işle meşgul olmadan önce yapacağınız bir rutin, günün geri kalanı açısından sizde büyük bir fark yaratabilir.


“Kahvaltıdan Önce En Başarılı İnsanlar Ne Yapar?” kitabının yazarı Laura Vanderkam, “Pek çok insan için bu, dünyadaki herkesin bir parçasına ihtiyaç duymadan önce, kendi öncelikleri açısından sahip olabilecekleri bir zaman olarak ortaya çıkar.” diyor.

Bu noktadaki asıl sorulması gereken soru şudur: “Güne başlamak için sabah 5: 30'da kalkmak zorunda mısınız?” ya da “Üretken olmak için herkes şafak vakti yataktan fırlamalı mı?”


Paul Koger, “Bu pek çok başarılı insanda uykusuzluğa, erken kalkmaya ve saatler boyu çılgınca çalışmaya neden olur, oysa sizin için neyin işe yaradığını anlamak ve iş akışınızı buna göre optimize etmek aslında çok daha önemlidir.” diyor.

Kitaplarında, Spall ve Xander, başarılı iş liderleri, askeri generaller, üniversite rektörleri, Olimpiyat sporcuları, moda ikonları, sanatçılar, Pixar ve Walt Disney Animasyon Stüdyolarının başkanları, Japon organizasyon danışmanı Marie Kondo ve diğer hayatları başarılarla dolu insanlar ile gerçekleştirdikleri birtakım reportajlara yer veriyor.Gerçekleştirilen 300'den fazla görüşmeden yol çıkarak, herkes açısından işe yarayan “en iyi” ortak bir sabah rutini olmamasına karşılık, Spall ve Xander en başarılı insanlardan bazılarının her gün devam ettirdiği bazı güzel uygulamaların olduğunu tespit ettiler.


Yazarların dediği gibi: “İnsanlarla sabah rutinleri hakkında röportaj yapma sürecini derinleştirdikçe keşfettiğimiz şey, neredeyse dünyanın en iyi ve en parlaklarının sabahlarını şansa bırakmamasıydı.”

 

Sabah rutininiz size uymalı

Sabah rutininiz size bir angarya gibi gelmemeli. Eğer öyleyse, sabahları daha fazla enerji, odaklanma ve rahatlama sağlayacak doğru rutini belirlemenize yardımcı olabilecek başka alışkanlıkları denemelisiniz.


Her gün uyanmayı dört gözle beklemelisiniz.


Sabahları zor geçebilir, özellikle de yataktan kalkmaya hazır bir insan değilseniz. Kendinize karşı savaşıyorsanız, sabahlarınız size hissettirmeyecektir hayatınızı en iyi şekilde yaşadığınızı.


Aristoteles bir keresinde şöyle demiştir: “Bu tür alışkanlıklar sağlığa, zenginliğe ve bilgeliğe katkıda bulunduğu için gün doğmadan kalkmak en güzelidir.”

O halde sabahlarınızın sizin yararınıza olmasını nasıl sağlıyorsunuz?Şuanda devam ettirdiğiniz her sabahki kalkma yönteminiz sizin açınızdan pek doğru gelmiyorsa veya işe yaramıyorsa başka bir şey deneyin, test edin ve sizin için en uygun veya ideal zamanı bulun.


Yazarlar, “Sizin için işe yarayan bir sabah rutini oluşturana kadar denemeye devam etmenizi istiyoruz, zira bu sizi uyanık, aktif, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı hissettiren ve harika bir gün geçirmenizi ve heyecanlanmanızı sağlayan bir rutin olmalı.” diye de ekliyorlar.

Elon Musk, Bill Gates, Elizabeth Gilbert veya Richard Branson için işe yarayanlar sizin için işe yaramayabilir. Sabah rutininizi başkalarının ritüelleriyle karşılaştırmayın derim. Biraz daha iyi çalışan küçük ince ayarlar yapın ve denemeye davam edin. Büyük getirileri değil, küçük kazançları hedefleyin.


“Dünyanın en başarılı insanları, başkalarının ne zaman uyanacağı konusunda endişelenmezler. Uyanırlar ve kendileri açısından işe yarayan programa göre hareket ederler.” diye yazıyor Adam Grant.

Sağlığınız açısından büyük maliyetlere sebep olmadan yavaş da olsa bir ilerleme kaydetmektir önemli olan. Bu beceriyi geliştirirken sabırlı olmalısınız. Acelesi yok. Zira bu zaman alıcıdır.Uyanma saatinizi değiştirecekseniz, bir adaptasyon dönemi yaşamanız gerekir muhakkak, bu nedenle vücudunuz yeni rutine alışırken ona biraz zaman tanıyın. Uyanma saatinizi anında 5: 30'a çevirmeye kendinizi zorlamayın.


Aşırı yorgunlukla mücadele ediyorsanız veya erken kalkmak neredeyse imkansız görünüyorsa, her sabah saatlik değil, birkaç dakika da olsa daha erken uyanmaya çabalayın.Mesela alarmınız şu anda sabah 8'e ayarlı ise, sabah 6'da değil de, saatinizi 7.45'e göre ayarlayın. Ve birkaç gün sonra da 7.30'a ayarlayın.


Normalden sadece 15–30 dakika önce uyanarak başlayın. Birkaç günlüğüne buna alışın. Sonra 15 dakika daha erken… Hedef zamanınıza gelene kadar bunu kademeli olarak gerçekleştirin.

Ayarlamanız biraz zaman alacaktır, ancak enerjiniz üzerindeki etkileri minimum düzeyde olacaktır, ayrıca en kolayıdır ve başarısızlık olasılığı daha düşüktür.


Bu fazladan zamanla, yani erken uyanarak elde ettiğiniz zamanla neler yapabileceğinizi bir düşünün. Günlük egzersiz yapmak, her ay bir veya iki kitap okumak, her gün meditasyon yapmak veya hayatınızın eseri haline gelebilecek bir tutku projesi başlatmak için günde fazladan 30 dakika bile yeterli olabilir.


Vücudunuz yeni rutine alışana kadar devam edin ve ilerleme kaydedin.


Geçmişte birkaç farklı şey denedim ve benim için neyin işe yaradığını keşfettim. Aynısını yapmalısınız. Yakında sizin için hangi şeylerin işe yaradığını öğrenecek ve güne başlamanın keyfini çıkaracaksınız.


Uygulama, özellikle sizin için işe yarıyorsa ve sürecin veya rutinin tadını çıkarabiliyorsanız kalıcı hale gelecektir bir süre sonra.Sabahları kolaylaştırmanın bir yolu da, kalktığınızda kendinize dört gözle bekleyeceğiniz bir şey vermektir. Kendinize kalkmak için harika bir neden verin yani. Sabahınızı önceki gece planlayabilirsiniz bu aşamada.


Laura Vanderkam’ın “Kahvaltıdan Önce En Başarılı İnsanlar Ne Yapar?” adlı kitabına göre, “En iyi sabah ritüelleri, olması gerekmeyen ve kesinlikle belirli bir saatte yapılması gerekmeyen etkinliklerdir. Bunlar iç motivasyon gerektiren faaliyetlerdir.”

Günlük sabah rutininiz, hayatınızın temelidir. Her güne rastgele bir komut dosyasıyla başlarsanız, rastgele sonuçlar elde edersiniz.


Doğru rutinle ve sabahın erken saatlerinde, sabahlarını en iyi şekilde değerlendiren herkes kadar günlerinizi verimli geçebilirsiniz.


Sabahlarınıza hakim olmak, tüm gününüzün rengini ve tonunu belirleyecektir. Bu zamanlar nihai silahınızdır. Akıllıca kullanın; ki zira günün sonunda üretkenliğinizin arttığını göreceksiniz…


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page